Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 3882
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Marcowe łamanie lodów

Środa, 7 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 7 marca 2007, 16:12
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Marcowe łamanie lodów
Fot. Krzysztof Knitter, Dariusz Gudowski
Pierwszy tak ciepły dzień w roku w Jeleniej Górze i okolicach.

Ponad 25 kresek powyżej zera pokazały w środę termometry w stolicy Karkonoszy. Oczywiście w słońcu. W cieniu zanotowano plus 18 stopni Celsjusza. To najwyższa dzienna temperatura tegorocznej zimy. Początek astronomicznej wiosny za dwa tygodnie.

– To typowe oznaki przedwiośnia – mówią meteorolodzy – które w górskie okolice zawitało w tym roku wyjątkowo wcześniej. Do tego jeszcze bardzo łagodna zima też zrobiła swoje.
Słychać już wiosenne śpiewy ptaków, dla których teoretycznie najzimniejsza pora roku okazała się łatwa do przetrwania. – Nie było żadnej potrzeby dokarmiania sikor, czy innych ptaków: same sobie radziły – zaznacza Małgorzata Daniszewska z osiedla w pobliżu ulicy Gielniaka, które leży blisko okolicznych lasów.

Wiosenne powietrze i ocieplenie nie cieszy wszystkich. Niezbyt zadowoleni są narciarze i organizatorzy imprez. W górach ubywa śniegu z godziny na godzinę. Z tych powodów, między innymi, przeniesiono niektóre weekendowe imprezy.
W Szklarskiej Porębie zapowiadany na weekend Turniej Miast odbędzie się na Polanie Jakuszyckiej, a nie – jak zapowiadano – na nartostradzie Puchatek. Na kiepskie warunki śniegowe narzekają także w Kowarach, gdzie ma się odbyć Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi (10 marca). Imprezy wprawdzie nie odwołano, ale nieco ograniczono jej zasięg.

Aura płata psikusy. – W ubiegłym roku o tej porze była pełnia zimy i pełne obłożenie. W tym roku jest z gośćmi delikatnie mówiąc kiepsko – mówi jedna z właścicielek pensjonatu w Karpaczu.
Stan nartostrad jest dostateczny w górnych partiach, niżej nie da się zjeżdżać. Pogoda nie zachęca do pieszych wycieczek w góry. Na szlakach tworzy się breja, która w nocy zamarza. Jest ślisko i niebezpiecznie.
Obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.
Szybsze topnienie śniegu w górach nie spowodowało jak na razie zwiększonego stanu wody w rzekach.

Czy wróci jeszcze zima? – zapytaliśmy w stacji meteorologicznej na Śnieżce. – Ostrego ataku mrozów i śniegów już raczej nie będzie, ale lokalne ochłodzenia są możliwe, nawet w kwietniu – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
602
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group