Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 7700
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łomnica: MAN już w Łomnicy

Poniedziałek, 5 listopada 2018, 6:53
Aktualizacja: Wtorek, 6 listopada 2018, 6:30
Autor: WAC
Łomnica: MAN już w Łomnicy
Fot. OSP Łomnica
Od kilku dni strażacy ochotnicy z jednostki w Łomnicy mogą się już cieszyć z nowego, średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego MAN.

Nowy samochód dla OSP Łomnica został oficjalnie odebrany 15 października, a następnie jego zabudowę pożarniczą wykonała firma Moto Track z Kielc. Koszt pojazdu to około 800 tysięcy złotych. Środki na jego zakup przekazały: Urząd Gminy w Mysłakowicach, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Narodowy i Wojewódzki Fundusze Ochrony Środowiska. Uroczyste przekazanie wozu, z udziałem licznych gości odbędzie się 16 listopada.

Głównym atutem nowego wozu strażackiego jest zbiornik na wodę o pojemności aż 4500 litrów.Tak duży zbiornik pozwoli w przypadku pożaru zabezpieczyć odpowiednią ilość wody. Zwłaszcza, że nie wszystkie z okolicznych wsi są zwodociągowane. Ponadto na wyposażeniu wozu znajdują się: zestaw hydrauliczny do ratownictwa drogowego, defibrylator oraz zestaw do likwidacji skażeń ekologicznych.

- Obecnie nasza jednostka posiada dwa wozy gaśnicze – mówi naczelnik OSP Łomnica Michał Mysza. - Oprócz nowego MAN - a, jest to samochód marki Renault Midlum z 2011r. Oznacza to, że mamy bodaj najnowocześniejszy zestaw pojazdów ze wszystkich jednostek OSP w powiecie. Pojazdy stacjonują w dużym murowanym budynku, który posiada m.in. zamykane podnoszonymi drzwiami dwa boksy garażowe. Remiza została oddana do użytku w 1994 r., jest to dość duży i nowoczesny obiekt budowany w ramach współpracy urzędu gminy, komendy wojewódzkiej oraz społecznego komitetu jej budowy. Jednostka posiada syrenę alarmową włączoną do powiatowego systemu selektywnego wywoływania. W przypadku potrzeby, sygnał alarmowy wysyłany jest drogą radiową po wprowadzeniu odpowiedniego kodu przez dyspozytora Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Jeleniej Górze. Wdrożony jest również system powiadamiania ochotników o akcji poprzez terminal SMS. Pozwala to na skrócenie czasu wyjazdu i likwiduje konieczność telefonicznego informowania o zdarzeniu.

Jednostka OSP Łomnica, w porozumieniu z Komendantem Głównym PSP, od 1995 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W jej skład chodzi 24 strażaków – ratowników, przeszkolonych do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych jak i do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W 2017 r strażacy – ochotnicy z Łomnicy brali udział w 104 akcjach ratowniczo - gaśniczych na terenie gminy Mysłakowice i gmin ościennych (Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba, Podgórzyn, Janowice Wielkie i miasto Jelenia Góra) oraz w 25 innych zdarzeniach (m.in. ćwiczeniach PSP, OSP, wsparciu Zarządzania Kryzysowego itp.). Ten rok jest również bardzo pracowity i nowy wóz na pewno trafił w dobre ręce.

Twoja reakcja na artykuł?

37
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
8
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1109
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group