Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8092
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Małolaty za kraty

Czwartek, 3 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 3 sierpnia 2006, 9:41
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Małolaty za kraty
Fot. Jelonka.com
Gangi nieletnich przestępców opanowują niektóre części miasta. Przestępczość wśród młodocianych wzrasta gwałtownie. Na nic zdają się pouczenia oraz nawet sprawy w sądzie. Nastoletni przestępca powinien poczuć, że prawo jest twarde i trafić na 24 godziny za kratki policyjnej izby dziecka, którą w Jeleniej Górze zlikwidowano kilka lat temu.

Najbardziej niebezpiecznie jest w pobliżu szkół. – Syn został pobity przez bandę nastolatków niemal za progiem ZSO nr 1 im. S. Żeromskiego – powiedział nam ojciec jednego z gimnazjalistów, który poprosił o niepodawanie nazwiska.

– Boimy się korzystać z przejścia podziemnego blisko Zespołu Szkół Technicznych Mechanik – mówi Halina Stefanowicz, mieszkanka okolicznych kamienic. – Grasują tam bandy przeklinającej i pijącej piwo młodzieży. Wiemy, że kradną i mogą pobić – dodaje. Nieletni dokonują rozbojów w parkach. Ich łupem padają torebki, rowery i telefony komórkowe.

– Nie brakuje nastoletnich handlarzy środkami odurzającymi, fałszerzy dokumentów oraz wandali – podkreśla oficer operacyjny policji.
Wzrost ilości czynów karalnych, które popełniają nieletni, jest niepokojący. W ostatnich miesiącach odnotowano o 182 przestępstw więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 254 nastolatkom udowodniono popełnienie 711 niedozwolonych przez prawo czynów. P

olicjantów martwi coraz niższy wiek sprawców. W konflikt z prawem popadają już dwunastoletnie dzieci. Wśród młodych przestępców przeważają chłopcy.
– Tacy młodzi ludzie czują się bezkarni. Kiedy policja ich złapie, ma możliwość przeprowadzenia czynności służbowych, czyli przesłuchania i sporządzenia raportu. Później nastolatka przekazuje się rodzicom – wyjaśnia sierż. sztab. Danuta Razmysłowicz. – W domu oczekuje na sprawę sądową i często nie zdaje sobie sprawy z wagi czynu, który popełnił.

Zdaniem stróżów prawa, problem byłby mniejszy, gdyby w mieście ponownie otwarto policyjną izbę dziecka. – Zamknięto ją kilka lata temu, ponieważ wówczas zmalała ilość czynów karalnych wśród nieletnich. Podobne placówki istnieją w Wałbrzychu i Legnicy. Policja nie ma pieniędzy, aby odwozić nieletnich przestępców do odległych miejscowości.

– W izbie dziecka są kraty, izolatka, pozory aresztu. Po całodobowym pobycie w takiej placówce, młodociany przestępca przekona się, że nie warto popadać w konflikt z prawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group