Niedziela, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6349
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Małą ojczyznę znają jak nikt inny w Polsce

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 1 czerwca 2011, 12:15
Aktualizacja: 12:17
Autor: Angela
Fot. Organizatorzy
Uczniowie Gminnego Zespołu Szkół im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich zdobyli I miejsce spośród 900 polskich wsi w Ogólnopolskim Interdyscyplinarnym Konkursie Krajoznawczym "Mała Ojczyzna".

Myślą przewodnią, która w tym roku przyświecała konkursowi były słowa Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.” Celem konkursu było wzbogacenie i pogłębianie wiedzy uczniów na temat historii, tradycji i współczesności ich rodzinnej wsi oraz regionu, z którego pochodzą.

Uczniowie janowickiej szkoły w swych pracach, reportażach, zdjęciach i wywiadach udowodnili, że wiedzą „ co mają” i potrafią się tym pochwalić innym - i to w piękny sposób.
– Największy udział w przygotowaniu strony wsi mieli uczniowie z zespołu redakcyjnego, którzy poświęcali czas po zajęciach lekcyjnych, by zgromadzić i opracować materiały – później zamieszczane na stronie. Uczniowie z różnych klas gimnazjum pracowali pod czujnym okiem opiekunów zaangażowanych w ten projekt – mówi Mariola Smektała, dyrektor szkoły w Janowicach Wielkich.

Wśród uczniów w zespole redakcyjnym znaleźli się: Alicja Wiśniewska, Patrycja Skorupińska, Klaudia Kapuścińska, Dawid Smektała, Mateusz Smektała, Filip Pławiak i Przemysław Rożko. Z ramienia nauczycieli byli to: Mariola Smektała, Marzena Pikus, Joanna Faber, Ewa Bartosiewicz, Teresa Łyczana, Renata Lesińska, Anna Wnuk i Bogusław Kutryba.

Z zespołem redakcyjnym i opiekunami współpracowali pozostali uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum, którzy poszukiwali informacji, przygotowywali artykuły, czy robili ciekawe „ fotki” do galerii, a prace ich zamieszczone są na stronie wsi.

Wśród nich wyróżnili się : Angelika Myślicka, Krzysztof Lesiński, Filip Faber, Zita Brejwo, Aleksandra Szeląg, Jagoda Brudzińska, Julita Brudzińska, Karol Wojtas i Bartłomiej Wrzesiński. Ponieważ prace nad materiałami rozpoczęły się już wiosną ubiegłego roku, dlatego w działania zaangażowani byli również obecni absolwenci GZS w Janowicach Wielkich. Wśród nich najefektywniej pracowały: Maja Zatorska, Karolina Wrzesińska i Agnieszka Markowiak.

Za swoją pracę szkoła została nagrodzona laptopem, rzutnikiem multimedialnym oraz zestawem map.
Honorowy patronat nad konkursem „ Mała Ojczyzna” objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~^^ 1-06-2011 16:13
GRATULACJE .!
~ 1-06-2011 17:36
Gratuluje uczniom i nauczycielom naszej szkoły.
~H.Alina 1-06-2011 21:54
Gratuluję uczniom i nauczycielom.
~Paweł_100 3-06-2011 23:21
Naprawde WIELKIE WIELKIE GRATULACJE!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group