Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 6488
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Maksymiuk i Radziwonowicz w koncercie „Mistrzowie batuty”

Poniedziałek, 31 marca 2014, 8:30
Aktualizacja: 8:32
Autor: Manu
Jelenia Góra: Maksymiuk i Radziwonowicz w koncercie „Mistrzowie batuty”
Fot. Organizator
W piątek (4 kwietnia) o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się kolejny koncert symfoniczny z cyklu „Mistrzowie batuty” w wykonaniu jeleniogórskiej Orkiestry Symfonicznej, pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka, światowej sławy dyrygenta i kompozytora, który także zagra na fortepianie i poprowadzi koncert, oraz z udziałem wybitnego pianisty Karola Radziwonowicza. Cena biletu: 50 zł, 40 zł.

Podczas piątkowego koncertu usłyszymy: „Fantazja polska gis-moll op. 19” Ignacego Jana Paderewskiego, „Liście gdzieniegdzie spadające” samego Jerzego Maksymiuka, „II Koncert fortepianowy” Ferenca Liszta, „Uwertura-fantazja Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego oraz „Fragmenty z I i II Suity Romeo i Julia” Sergiusza Prokofiewa.

Jerzego Maksymiuka, jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, ale też pianisty i cenionego kompozytora muzyki koncertowej oraz ilustracyjnej, przedstawiać chyba nie trzeba. Zyskał sławę na początku lat 70. XX wieku jako twórca fenomenu Polskiej Orkiestry Kameralnej (dziś Sinfonia Varsovia). Po wprowadzeniu młodego polskiego zespołu na najbardziej prestiżowe sale koncertowe świata, rozpoczął samodzielną karierę, przez całe dekady współpracując m.in. z BBC Scottish Symphony Orchestra oraz English National Opera.

Karol Radziwonowicz naukę gry na fortepianie rozpoczął w Warszawie u swojego ojca Henryka Radziwonowicza, a później kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i Barbary Muszyńskiej. Potem, jako stypendysta fundacji Fulbrighta, doskonalił swe umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington, w stanie Indiana, w Stanach Zjednoczonych - pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Seboka. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując ze znanymi orkiestrami symfonicznymi oraz dając recitale solowe w Polsce i zagranicą. Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Jego rozległy repertuar obejmuje nie tylko klasykę europejskiej literatury fortepianowej, ale również dzieła rzadziej wykonywane: Karola Szymanowskiego, Sergiusza Prokofiewa, Aleksandra Skriabina, Beli Bartoka czy George'a Gershwina.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group