Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8723
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Łyse opony to śmierć

Sobota, 16 grudnia 2017, 7:42
Autor: Kamila Krawiecka–Bryl
Region: Łyse opony to śmierć
Fot. Kamila Krawiecka–Bryl
Akcja organizowana przez policję oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ma uświadomić kierowcom, jak ważny dla bezpieczeństwa jazdy jest stan bieżnika, a także jakie zagrożenia wynikają z poruszania się pojazdami niesprawnymi technicznie.

W związku z powyższym podczas kontroli pojazdów policjanci szczególną uwagę przywiązują do stanu ich zużycia oraz stanu technicznego. Co mówią przepisy? - Opony powinny posiadać głębokość rzeźby bieżnika nie mniejszą, niż 1,6 mm we wgłębieniu ogumienia. Należy pamiętać, że zbliżenie się do tej granicy to już ostatni dzwonek i taka opona nie jest już w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwa – mówi st. sierż. Maria Brzozowska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze.

Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze dodaje: - 1,6 mm to jest minimalna wysokość bieżnika natomiast wielu fachowców wskazuje na to aby opony użytkowane zimą miały co najmniej 4 mm.

- Mimo tego że zdecydowana większość kierowców opony już wymieniła, do ideału jest jeszcze daleko. Kierowcy często, aby oszczędzić pieniądze, nie zwracają uwagi na ich stan techniczny – podkreśla Grzegorz Dyśko z firmy Perfekt.

Co grozi za jazdę na łysych oponach? Policja odbiera dowód rejestracyjny i ewentualnie zakazuje dalszej jazdy na skutek "stwarzania zagrożenia w ruchu drogowym". Aby ponownie móc jeździć po drogach publicznych musimy wymienić opony i udać się do stacji diagnostycznej. Po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia możemy dopiero udać się do urzędu komunikacji po nasz dowód rejestracyjny. Problemy mogą nas też czekać w razie wypadku. Policja, albo biegli mogą stwierdzić, że stan techniczny naszego pojazdu przyczynił się do zdarzenia, w którym braliśmy udział.

Akcja „Łyse opony to śmierć” na jeleniogórskich drogach będzie prowadzona przez najbliższe dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group