Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 7112
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lubawka: wybudują sortownię odpadów

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 5 marca 2012, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: Mo–Ja Multimedia
Umowę na budowę sortowni w Lubawce podpisali: (od prawej) prezes Sanikom w Lubawce Andrzej Wojdyła i prezes EGBUD Bogatynia Andrzej Karasiński.
Fot. Mo–Ja Multimedia
W Lubawce podpisano umowę na budowę sortowi, która powstanie na terenie zakładu unieszkodliwiania odpadów. Kontrakt opiewa na kwotę około 27 mln zł. To kolejny etap nowoczesnej, ekologicznej inwestycji.

Jak dotąd, za blisko 8 mln zł, w Lubawce uruchomiono kwaterę i płytę do kompostowania odpadów, wyposażoną w sieci wodne i kanalizacyjne. Zamontowano zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu. W kwietniu rozpocznie się budowa nowoczesnej sortowni. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sanikom na realizację projektu otrzymało 20 mln zł. Kolejne około 8 mln zł wyłożą po połowie Sanikom i 17 samorządów zaangażowanych w system.

- Tylko 10 proc. odpadu trafi na wysypisko. W dodatku będzie on w postaci piasku, bądź minerałów, zatem spełni unijne normy. Pozostały odpad będzie podlegał kompostowaniu w 40 proc., kolejne 50 proc. będzie można wykorzystać w cementowniach, jako alternatywne paliwo – wyjaśnia dyrektor do spraw rozwoju Sanikom spółki z o.o. w Lubawce, Grzegorz Szmajdziński.
Wdrażana technologia jest bardzo innowacyjna. Wychodzi też naprzeciw nowemu Wojewódzkiemu Planowi Gospodarki Odpadami dla Dolnego Śląska. Zakład powstanie w Lubawce na terenie istniejącego już składowiska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~jood 5-03-2012 8:45
Ciekawe, kiedy miejscowa hołota zacznie drzeć mordy że szczury i że dzieci zaczną padać jak muchy.
~GośćJG 5-03-2012 8:53
Płakać to nikt nie będzie bo po pierwsze, coś się dzieje - znaczy się ktoś inwestuje. A po drugie powstaną nowe miejca pracy bo ich ciągle brak. Pozatym zakład powstaje na terenie już istniejącego wysypiska co oznacza, że może być tylko lepiej a nie gorzej. Pozdrawiam
~ 5-03-2012 8:58
A czy po celwizkozie nie można było uruchomić takiego zakładu? Przecież to tylko sortownia,jest bocznica kolejowa , EKO z piecami blisko ,No cóż bibliotekarze na gospodarce się nie znają!
~diabelek 5-03-2012 12:58
tak tak ... szkoda, że Jelenia Dziura pozostaje tak daleko w tyle za ... np Lubawką ... ech, szkoda ... a smieci to przeciez złoty interes ... raz pieniążki za odebranie odpadów ; drugi raz za surowce wtórne i pozaskana energię ... ale cóż, w JG mamy miasto turystyczne, więc z czasem hałdy się zagospodaruje, tak, jak zbiornika na Balatonie, czy wyrobisko żwirowni w Wojanowie ... np będziemy z góry śmieci zjeżdżać zimą na sankach ...
~ 5-03-2012 14:18
do jood, sam jesteś HOŁOTA, menel, dzad zabuski,jak śmiesz obrażac ludzi mam nadzieje że trafisz na kogoś kto "przemówi" ci do rozumu
~123 5-03-2012 15:01
przeciez ten Zawiła i jego żonka to jełopy z przyklejona dupa do stołka to i nic zrobic nie potrafia!!!trwonic nie swoje pieniadze to kazdy potrafi ale jak i na czym zarobic to juz nie,a oni sa idealnym przykładem jak sie nie potrafi zarabiac na własnym pomysle i pracy!!!
~ola 5-03-2012 15:39
Czas najwyższy, śmieci już dawno powinno się sortować i jeszcze recyklingować. powodzenia życzę tej inwestycji
~dj 5-03-2012 16:19
Fajnie ale kogo na portalu Jeleniej Góry jakaś Lubawka czy inne Suwałki obchodzą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group