Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7995
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Lokalne drogi nieco mniej wyboiste

Niedziela, 13 września 2009, 8:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2009, 8:04
Autor: Angela
REGION: Lokalne drogi nieco mniej wyboiste
Fot. Angela
Zakończono remont dróg: w miejscowości Wieża oraz w Uboczu. W miniony piątek dokonano uroczystego odbioru tych prac i przecięcia uplecionych z kwiecia wstęg. Potrzeby modernizacji traktów o mniejszym znaczeniu są ogromne.

Brak nawierzchni trwałej na lokalnej drodze w Wieży powodował jej regularne wypłukiwanie przez co mieszkańcy mieli poważne problemy z dojazdem i dojściem do swoich domów.

– Wszyscy długo na tę drogę czekali, a przede wszystkim z utęsknieniem czekała na nią rodzina, która ma niepełnosprawne dziecko – mówi Alicja Hryniewicz, sołtys miejscowości Wieża. – Mama tego dziecka codziennie musiała pchać wózek by dowieźć go do na przystanek, zimą musiała dodatkowo odśnieżać podjazd, a obecnie bus może podjechać pod jej dom.

Wyremontowano trzy odcinki (każdy po 400 metrów i 70-metrowy łącznik). Roboty trwały ponad dwa miesiące. Jest to wąska droga, dlatego wykonawca nie mógł używać dużych sprzętów, a jedynie mniejsze maszyny. Wiele prac wykonano ręcznie. Na całym remontowanym odcinku poprzednia nawierzchnia została wybrana i położono masę bitumiczną. Szerokość traktu to około trzy, a w niektórych miejscach dwa i pół metra. Koszt remontu to 251 tys. zł. Pieniądze w 80 procentach pochodziły z funduszy ministerialnych, tzw. schetynówek.

Druga wyremontowana droga to ponadkilometrowy odcinek dojazdu do gruntów rolnych. O wykonanie tych prac mieszkańcy Ubocza zabiegali od 1998 roku. Pisemną prośbę ponowili rok temu. Całkowity koszt tego remontu to 300 tysięcy złotych z czego 200 tys. zł pochodzi z funduszu ochrony gruntów rolnych.

– Droga prowadzi do 18 gospodarstw w sołectwie Ubocze. Mam nadzieję, że posłuży ona mieszkańcom przez następne 10 lat – mówił Olgierd Poniżnik, burmistrz Gryfowa Śląskiego.

W przyszłym roku planuje się remonty innych traktów w Uboczach, Rząsinach, trzech odcinków w Krzewiach Wielkich, oraz 300-metrowego fragmentu w Wieży. Wszystko ze środków powodziowych. Być może uda się zmodernizować drogę w Gryfowie Śląskim łączącą ulicę Młyńską z drogą powiatową i z drogą krajową, a także odcinek Chmieleń – Młyńsko. Samorządowcy liczą na wsparcie z tzw. schetynówek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1076
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group