Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5809
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lokale handlowe miasta stoją puste, bo są za drogie – będą zmiany

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 21 września 2012, 7:26
Aktualizacja: Sobota, 22 września 2012, 8:18
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Na około 600 lokali użytkowych z zasobów komunalnych Jeleniej Góry, dziesięć procent stale nie może znaleźć najemcy. – Przeanalizowaliśmy tę sytuację i doszliśmy do wniosku, że przyczyną jest zbyt wysoka cena, chcemy to zmienić – mówiła wczoraj na konferencji prasowej Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Obecnie przygotowywane są zmiany w przepisach, które mają ułatwić wynajmy lokali od miasta.

Obecnie przygotowywany jest nowy projekt uchwały w sprawie zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi Jeleniej Góry.

- Dotychczas tę kwestię regulowały dwie uchwały Rady Miasta i kilka zarządzeń. Dla mieszkańców mogły być one nieczytelne i niejasne. Rozpoczęliśmy procedurę konsultacji m.in. na komisjach Rady Miejskiej, będziemy również rozmawiać z instytucjami zewnętrznymi: stowarzyszeniami i zainteresowanymi środowiskami. Projekt uchwały zostanie złożony do głosowania najprawdopodobniej na sesji październikowej. Jeśli zostanie przegłosowany musi zostać opublikowany w dzienniku i uprawomocni się w ciągu trzech miesięcy. Nowe zasady wydzierżawiania lokali mogą wejść w życie najwcześniej na początku przyszłego roku – mówiła wiceprezydent Mirosława Dzika.

Jakie zmiany zawiera nowy projekt uchwały? Najważniejsza to obniżka cen czynszów. Wstępnie mówi się o 37,5 procentowym upuście stawek wyjściowych dla I strefy lokali handlowych o powierzchni do 50 m kwadratowych oraz o niemal 40 procent dla lokum powyżej 100 m kwadratowych, a przykładowo w III strefie – o niecałe 13 procent dla lokali do 50 m kwadr.

Od 3 do 9 procent od przyszłego roku mniej mogą zapłacić użytkownicy lokali produkcyjnych. Obniżki nie będą jednak dotyczyły lokali gastronomicznych. Na minimalne, groszowe zmniejszenie ceny mogą liczyć tylko przedsiębiorcy prowadzący gastronomię w lokalach użytkowych, dzierżawionych od miasta w dalszych strefach. W przypadku gastronomii w centrum, radni zastanawiają się czy nie podwyższyć cen. Podwyżek nie muszą się obawiać użytkownicy lokali biurowych w centrum. Dla nich przewidziano pozostawienie cen na tym samym poziomie lub minimalne obniżki.

Osobno mają być potraktowani najemcy powierzchni w Domach Handlowych przy ul. Długiej 4/5 i 11.

- Stawki czynszu tam stosowane nie będą odbiegały od innych stawek w mieście, więc zostaną znacznie obniżone – zapewniał Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Dodatkowo dla nowych przedsiębiorców wprowadzimy 20 procentową bonifikatę na trzy miesiące.

Na szczególne względy mogą liczyć artyści, którym miasto będzie wydzierżawiało lokale na działalność artystyczną w małych lokalach za bardzo niskie stawki.

- Lokale te będą wydzierżawiane na zasadzie zapytań ofertowych, a nie przetargów. Obecnie dwie osoby już skorzystały z naszej oferty – w Baszcie Zamkowej oraz przy ul. Kochanowskiego, w dawnej stołówce po PZPR. Z dwoma kolejnymi osobami prowadzimy rozmowy. Są wyjątkowe lokale, które idealnie mogą wpisać się w potrzeby takiej działalności artystycznej, a przykładem jest młyn pod Chojnikiem – dodał prezydent Marcin Zawiła.
Innym udogodnieniem dla wszystkich przedsiębiorców ma być zmiana granic stref – m.in. zlikwidowana zostanie strefa Ia (ul. Pionierów Jeleniej Góry, Mroczna, Plac Piastowski).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ 21-09-2012 8:00
To może by ograniczyć wzrost zadłużenia w lokalach mieszkalnych też znaleźć przyczynę? Czy to nie będzie za wysoka stawka za metr w porównaniu do dochodów?
~Derik 21-09-2012 8:04
Szacun, normalnie szacun. Chylę czoła przed przebiegłością i głębią umysłu a...litycznego Pani Mirosławy i podległych jej pracowników, że zaledwie po kilku latach doszli do tak rewolucyjnego wniosku. Czapki z głów Panie i Panowie - idzie nowe. Tyle że już to przerabialiśmy.
~!!!! 21-09-2012 8:11
To PO co budować galerie ?
~Aya 21-09-2012 8:14
Nie marudzic. Lepiej pozno niz wcale. Ciesze się że w koncu cos sie zaczna dziac w tym miescie:-)
~pomocy 21-09-2012 8:15
kupujac mieszkania od miasta w kamienicy bardzo starej i zaniedbanej przez poprzednich zarzadcow ,m2 byl drozszy od m2 w nowych mieszkaniach deweloperskich jak to jest liczone.mieszkania bez wygod
~ 21-09-2012 8:33
"Na minimalne, groszowe zmniejszenie ceny mogą liczyć tylko przedsiębiorcy prowadzący gastronomię w lokalach użytkowych dzierżawionych od miasta w dalszych strefach. W przypadku gastronomii w centrum radni zastanawiają się czy nie podwyższyć cen." No to jest jakiś żart. To ma być ta obniżka???
~!!!! 21-09-2012 9:24
Plac Piastowski? Może do III grupy ze wzg. na kolesiostwo.
~*chipo 21-09-2012 10:02
Obniżka czynszów za najem? proszę bardzo! Tylko dla czego WSZYSCY najemcy mają być potraktowani jednako? Nowe umowy, na puste lokale, rozumiem, ale ci którzy lokale wynajmują od miasta, czemu automatycznie też mają dostać obniżkę czynszu? Jeśli jest im za drogo, niech stają do ponownego przetargu, być może innym przedsiębiorcom kwota płaconego obecnie najmu będzie odpowiednia? Nie rozumiem też idei ofertowego przetargu, bo jest to ewidentne pole do nadużyć urzędników. Urząd winien organizować aukcje holenderskie, jawne, transparentne, czyli, postąpienie następuje w dół od ceny wyjściowej. Ten kto pierwszy zaakceptuje obniżającą się cenę najmu wygrywa. Proste?! Tak, tylko urzędnicy muszą chcieć...
~ 21-09-2012 10:10
rychło w czas
~17sqandal 21-09-2012 10:12
ok czynsze też ale? ano własnie kto będzie kupowal w tych galeriach czy lokalach w centrum miasta jak w około Biedronki , Biedronki i Biedronki. Należy coś zrobić żeby ludzie mieli pieniądze a żeby mieli należy dać Im prace , a te pare lokali to ile novych miejsc pracy no ile ? a więc panowie i panie z ratusza pomyślcie i o jakiś zakładach pracy może by jaki przemysł regionalny
~aleJaja 21-09-2012 11:16
Zawiła i jego artysci heheh.
~nio, nio 21-09-2012 11:20
Oj Angelo, Angelo popraw ten tytuł bo się źle kojarzy... i zrób sobie kilka dyktand bardzo proszę. Nie jestem pierwszy, który Tobie to mówi.
~ 21-09-2012 11:27
Beda zmiany, lokale stoja przez drozyzne puste. Poprawa nastapi po wybudowaniu nowej galerii na terenie dworca PKSu. Statystyki sie zmienia, bo wzrosnie liczba pustostanow handlowych w miescie. Lepiej bedzie gdy o galerie powiekszy sie market ECHO. Jelenia Gora wtedy bedzie ujeta w rekordach ksiegi GINESA, jako Szczyt Glupiego zarzadzania miastem , szczyt trwonienia kasy w bloto, i ilosc Galerii na jedno miasto w przeliczeniu na obywateli majacych prace.
~ 21-09-2012 11:35
Decydent ktory zlozyl podpisy pod budowa galerii przy Echo i centrum na dworcu PKSu winien byc zgloszony do prokuratury jako domniemany przestepca gopodarczy. Ile razy mozna powtazac bledy o tej samej randze. To nie sto zlotych, taki obiekt to gora pieniedzy ktorych tak brakuje w sluzbie zdrowia, szkolnictwie i Policji. Czy ktos w tym miescie zamienil glowe z ta co sie siusia i robi inne rzeczy? Niestety, tak to widzi kazdy mieszkaniec. Sprawa pachnie korupcja, gdyz na tak niepowazne decyzje nie poszedlby nawet gimnazjalista gdyby mial prawo decyzji.
~ 21-09-2012 11:44
I tak nie będzie chętnych na wynajem, to i tak jest za wysoka cena,kto będzie klientem tych lokali jak ludzie biedni są i zarabiają tylko tyle żeby starczyło na opłaty i koryto z biedronki,powinni jeszcze obniżyć podatek od nieruchomości bo też jest za wysoki.
~doZgodz11:35 21-09-2012 12:56
chyba rzeczywiście ktoś się pozamieniał...i chyba byleś to ty...prywatna firma wykłada swoja prywatną kasę aby budować na prywatnym gruncie coś dla mieszkańców a ty coś o służbie zdrowia piszesz? Wrzesień w pełni a niektórzy zapomnieli chyba o szkole
~ 21-09-2012 13:16
DOLNOŚLĄZAK. Za kadencji Z.Czernow podjęto decyzję o wybudowaniu Hipernovej. Był to pierwszy ogromny market i wstrząs dla małych sklepów. Potem było już coraz gorzej. Drobni handlowcy, którzy prowadzili działalność w magistrackich lokalach, padali jak muchy. Dziś w J.G. dominują wielkopowierzchniowe placówki handlowe. Konkurują między sobą. Postsolidarnościowe ugrupowania, walcząc z pokomunistyczną rzeczywistością, cieszyły z ogromu zaimportowanych błyskotek i świecidełek, którymi wypełniono półki sklepowe. Niczym dzikie plemiona Indian Polacy rzucili się na te błyskotki, nie zdając sobie sprawy, że kopią sami sobie gospodarczą mogiłę. Cdn.
~ 21-09-2012 13:36
Cd. z 13:16. Rozwój zagranicznych sieci handlowych i prowadzona w nich sprzedaż produktów importowanych jest jedną z przyczyn upadku i likwidacji polskich podmiotów gospodarczych. Amatorszczyzna ekonomiczna postsolidarnościowych włodarzy spowodowała upadek i likwidację małych sklepików i rodzącej się drobnej przedsiębiorczości wśród Polaków. Między innymi z tego powodu lokale magistrackie dziś stoją puste. Dziś bezrobocie wynosi ok. 10% i pomyślnie się rozwija. Sfera produkcyjno-usługowa jest rachityczna. Biurokracja ma się dobrze. To martwi. DOLNOŚLĄZAK.
~prostegrabie 21-09-2012 14:29
ystem rzadow peo gnije i capi coraz mocniej jednak to nie znaczy, ze zaraz sie zawali wrecz przeciwnie ! jak pokazuje nam przyklad Grecji i wiele innych historycznych przypadkow w Europie, gnijacy sie system rzadow moze trwac i trwac. Oczywiscie w pewnym momemncie sie zawali, z wielkim hukiem grzebiac wielu ludzi pod sprochnialymi szczatkami urzedow, karier, nadzieji spolecznych etc.; jednak teraz nie ma co oglaszac rychlego konca. Gdyby podobnie gnijacy sie system polityczny Grecji, ktorej glowne sluchajace sie banksterow i tyranow europejskich greckie partie polityczne i osobowosci dalej rzadza krajem, ktoremu na leb zrzucono oplacanie jakichs smieszynch odsetek od piramidy bankowej Europy, gdybyz ten system MOGL sie zawalic a nowi politycy wlepili by Grekom drachme, a prod
~ 21-09-2012 14:32
piramidy bankowej Europy, gdybyz ten system MOGL sie zawalic a nowi politycy wlepili by Grekom drachme, a produkcja grecka bylaby juz przez zagranice na pniu wykupioona (niskie ceny) na dwa lata z gory - wszystko wygladaloby inaczej.
~juhg 21-09-2012 15:20
Blagam zbudujcie mi Biedronke
~zmieleni.pl 21-09-2012 15:23
zmieleni.pl
~Arno 21-09-2012 15:25
W Goerlitz przeciętny lokal w centrum w wysokim standardzie 500-600€/m-c. w Jeleniej Dziurze 2000€/m-c
~kukunia 21-09-2012 17:57
Nie wierzę własnym oczom: oni sami wymyślili, że nie zarzyna się kury, która znosi złote jaja? są po prostu genialni!!!
~wyborca1 21-09-2012 21:05
Zawiła to może ... zapalić fajeczkę
~fiki 21-09-2012 21:39
za to mamy najpiękniejszy ZUS w Polsce .........cieszcie się .:)
~BEZDOMNY 21-09-2012 21:49
O tym-że dumać na paryskim bruku, Przynosząc z miasta uszy pełne stuku Przekleństw i kłamstwa, niewczesnych zamiarów, Za późnych żalów, potępieńczych swarów! Biada nam zabiegi, żeśmy w czas morowy Lękliwie nieśli za granice głowy! Bo gdzie stąpili, szła przed nimi trwoga, Aż nas objęło w ciasny krąg łańcucha I każą oddać co najprędzej ducha. A gdy na żale ten świat nie ma ucha! Gdy ich co chwila nowina przeraża, Bijąca z Polski jak dzwon ze smętarza, Gdy im prędkiego zgonu życzą straże, Wrogi ich wabią z dala jak grabarze! Gdy w niebie nawet nadziei nie widzą! Nie dziw, że ludzi, świat, siebie ochydzą. Że utraciwszy rozum w mękach długich, Plwają na siebie i żrą jedni drugich.
~Jel... 21-09-2012 23:04
no tak tak będzie obniżka a nam dopieprzą podatki aby się wyrównało...
~w-53 22-09-2012 9:28
panie prezydencie pan działania w kierunku niszczenia małych firm są znane jest wiele przykładów kumoterskich i kolesiowskich przekrętów czy PO w miescie ogarneła panika po aferze gdanskiej wszystkie obiecanki dotyczące lokali miejskich są tylko przykrywką nieudolnosc pana ekipy ktora zniszczyła wiele miejsc pracy wraz z miejscami dla niepełnosprawnych i tragediami rodzinnymi czy takie działanie morze byc dalej tolerowane to powinni ocenić WYBORCY ---DOSC PRZEKRETOW I AROGANCJI TEJ WŁADZY
~ 22-09-2012 9:43
Geniusz się znaleźli:) a mówią,że ludzie są głupi:) A ja wiem,że arystokracja w slumsach a na salonach chamy:)
~ 22-09-2012 10:23
Wsadż se w * te obniżki!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group