Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12242
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Lokale handlowe miasta stoją puste, bo są za drogie – będą zmiany

Piątek, 21 września 2012, 7:26
Aktualizacja: Sobota, 22 września 2012, 8:18
Autor: Angela
Jelenia Góra: Lokale handlowe miasta stoją puste, bo są za drogie – będą zmiany
Fot. Archiwum
Na około 600 lokali użytkowych z zasobów komunalnych Jeleniej Góry, dziesięć procent stale nie może znaleźć najemcy. – Przeanalizowaliśmy tę sytuację i doszliśmy do wniosku, że przyczyną jest zbyt wysoka cena, chcemy to zmienić – mówiła wczoraj na konferencji prasowej Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Obecnie przygotowywane są zmiany w przepisach, które mają ułatwić wynajmy lokali od miasta.

Obecnie przygotowywany jest nowy projekt uchwały w sprawie zasad gospodarowania komunalnymi lokalami użytkowymi Jeleniej Góry.

- Dotychczas tę kwestię regulowały dwie uchwały Rady Miasta i kilka zarządzeń. Dla mieszkańców mogły być one nieczytelne i niejasne. Rozpoczęliśmy procedurę konsultacji m.in. na komisjach Rady Miejskiej, będziemy również rozmawiać z instytucjami zewnętrznymi: stowarzyszeniami i zainteresowanymi środowiskami. Projekt uchwały zostanie złożony do głosowania najprawdopodobniej na sesji październikowej. Jeśli zostanie przegłosowany musi zostać opublikowany w dzienniku i uprawomocni się w ciągu trzech miesięcy. Nowe zasady wydzierżawiania lokali mogą wejść w życie najwcześniej na początku przyszłego roku – mówiła wiceprezydent Mirosława Dzika.

Jakie zmiany zawiera nowy projekt uchwały? Najważniejsza to obniżka cen czynszów. Wstępnie mówi się o 37,5 procentowym upuście stawek wyjściowych dla I strefy lokali handlowych o powierzchni do 50 m kwadratowych oraz o niemal 40 procent dla lokum powyżej 100 m kwadratowych, a przykładowo w III strefie – o niecałe 13 procent dla lokali do 50 m kwadr.

Od 3 do 9 procent od przyszłego roku mniej mogą zapłacić użytkownicy lokali produkcyjnych. Obniżki nie będą jednak dotyczyły lokali gastronomicznych. Na minimalne, groszowe zmniejszenie ceny mogą liczyć tylko przedsiębiorcy prowadzący gastronomię w lokalach użytkowych, dzierżawionych od miasta w dalszych strefach. W przypadku gastronomii w centrum, radni zastanawiają się czy nie podwyższyć cen. Podwyżek nie muszą się obawiać użytkownicy lokali biurowych w centrum. Dla nich przewidziano pozostawienie cen na tym samym poziomie lub minimalne obniżki.

Osobno mają być potraktowani najemcy powierzchni w Domach Handlowych przy ul. Długiej 4/5 i 11.

- Stawki czynszu tam stosowane nie będą odbiegały od innych stawek w mieście, więc zostaną znacznie obniżone – zapewniał Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Dodatkowo dla nowych przedsiębiorców wprowadzimy 20 procentową bonifikatę na trzy miesiące.

Na szczególne względy mogą liczyć artyści, którym miasto będzie wydzierżawiało lokale na działalność artystyczną w małych lokalach za bardzo niskie stawki.

- Lokale te będą wydzierżawiane na zasadzie zapytań ofertowych, a nie przetargów. Obecnie dwie osoby już skorzystały z naszej oferty – w Baszcie Zamkowej oraz przy ul. Kochanowskiego, w dawnej stołówce po PZPR. Z dwoma kolejnymi osobami prowadzimy rozmowy. Są wyjątkowe lokale, które idealnie mogą wpisać się w potrzeby takiej działalności artystycznej, a przykładem jest młyn pod Chojnikiem – dodał prezydent Marcin Zawiła.
Innym udogodnieniem dla wszystkich przedsiębiorców ma być zmiana granic stref – m.in. zlikwidowana zostanie strefa Ia (ul. Pionierów Jeleniej Góry, Mroczna, Plac Piastowski).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
795
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group