Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 2611
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Licealista z „Norwida” zwycięzcą ogólnokrajowego turnieju reportażu

Sobota, 3 marca 2012, 8:26
Aktualizacja: Niedziela, 4 marca 2012, 19:19
Autor: Accipiter
DOLNY ŚLĄSK: Licealista z „Norwida” zwycięzcą ogólnokrajowego turnieju reportażu
Fot. RED
Mateusz Barta, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida wygrał ogólnopolską jedenastą edycję Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej we Wrocławiu. Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w miniony czwartek (1 marca) we wrocławskim klubie Firlej.

Tegoroczny maturzysta Mateusz Barta już po raz drugi z rzędu został laureatem pierwszej nagrody literackiej Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej. I po raz kolejny do napisania reportażu i udziału w tym turnieju zachęciła go polonistka Halina Lejczak. W ubiegłym roku Mateusz Barta zwyciężył jako autor tekstu pt. „A to Polska właśnie”.

Teraz pierwszy laur literacki i Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego, zdobytą podczas turnieju przyniósł mu reportaż pt. „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, do którego zbierał materiał podczas wakacji, obserwując mieszkańców jednej z podkarkonoskich wsi w ich codziennych sytuacjach.

Należy przy okazji dodać, że ten jeleniogórski licealista rozwijał również swoje uzdolnienia aktorskie i teatralne. Podczas realizacji przedstawienia „Impresja” w ramach warsztatów teatralnych pod nazwą „Lato w teatrze 2010” pod opieką instruktorską niemieckiej aktorki polskiego pochodzenia Moniki Strzelczyk i jeleniogórskiego aktora Tadeusza Wnuka, na profesjonalnej scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida stworzył ciekawą postać młodego Jeana Arthura Rimbauda.

Powrócił potem na deski Teatru im. Norwida we wrześniu 2010 r. jako statysta w tragedii Juliusza Słowackiego „Lilla Weneda” w reżyserii Krzysztofa Prusa. Ponadto w ubiegłym roku Mateusz Barta w eliminacjach rejonowych 56. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Jeleniogórskim Centrum Kultury otrzymał wyróżnienie za odwagę oraz zdobył drugie miejsce w konkursie wiedzy o teatrze w ramach projektu „Moja Mała Ojczyzna”.

Wśród nagrodzonych laureatów trzech pierwszych miejsc ogólnokrajowego turnieju reportażu znalazła się także licealistka I LO im. Żeromskiego - Dominika Świerad. Decyzją jury została uhonorowana Nagrodą Dolnośląskiej Kurator Oświaty za tekst pt. „Wujek z Ameryki”.

Dominika Świerad ma na swoim koncie nie tylko sukcesy pisarskie, m.in. wyróżnienie za opowiadanie w konkursie literackim „Taki jestem” zorganizowanym przez dwutygodnik „Cogito”, lecz także osiągnięcia teatralne. W czasie wakacji 2009 wystąpiła na scenie Teatru im. Norwida w spektaklu „Klisza pamięci” wieńczącym pracę grupy młodzieży podczas warsztatów „Lato w teatrze”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group