Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6350
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Leszek Wrotniewski: Darmowa woda od Wodnika?

Wtorek, 17 stycznia 2017, 8:29
Aktualizacja: Środa, 18 stycznia 2017, 8:03
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Leszek Wrotniewski: Darmowa woda od Wodnika?
Fot. Przemek Kaczałko
Wkrótce radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry zajmą się planem taryfowym za zbiorowe dostarczanie wody i zbiorowe odprowadzanie ścieków, zaproponowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik”. Spółka złożyła wniosek o przedłużenie obowiązującej taryfy, jednak pojawiają się wątpliwości, co w sytuacji jeśli radni uchwalą odmowę przedłużenia taryfy.

Zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Wrotniewskiego, w takiej sytuacji woda powinna być darmowa – do czasu, kiedy spółka przedstawi nowy plan taryfowy, a radni podejmą w tej sprawie kolejną decyzję. - Jest to możliwe w okresie przejściowym. Według mnie, jeżeli Rada nie podejmie uchwały o przedłużeniu taryfy to ona przestanie istnieć i przedsiębiorstwo wodociągowe nie ma podstaw, żeby naliczać opłaty dla mieszkańców, natomiast jest to niewątpliwie zadanie własne gminy i przedsiębiorstwo wówczas będzie musiało wystąpić do miasta o pokrycie kosztów dostarczania wody – powiedział Leszek Wrotniewski.

W poniedziałek (16.01) ws. taryfy obradowała Komisja Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej Jeleniej Góry, która nie wydała opinii przekładając decyzję na inny termin. - Nie mamy jeszcze opinii prawnej w tej sprawie. Jest konkretne pytanie postawione do radcy prawnego i czekamy na opinię, jednak wszyscy śledzimy internet i wydaje się, że są już wyroki, które mówią o tym, że może nie być taryfy – stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski. - Czekamy na opinię radcy jakie skutki finansowe dla miasta i mieszkańców rodzi niepodjęcie przez Radę uchwały – mówił L. Wrotniewski, który ma również zastrzeżenia merytoryczne do projektu uchwały. - Wodnik nie składa wniosku taryfowego, tylko przedstawia analizę finansową, którą złożył nam przy taryfie i to jest stan prawny do analizy w tej chwili. Jeżeli radni widzieli, że taryfa jest zawyżona, to myślę, że teraz nie będą mieli problemu, żeby podjąć decyzję o nieprzedłużeniu zawyżonej taryfy – dodał L. Wrotniewski.

Do pomysłu przewodniczącego Rady odniósł się prezes spółki „Wodnik”. - To jest utopijny projekt. Nie jest to możliwe – woda i ścieki w Jeleniej Górze, niestety tak jak i w całej Polsce, nie będą usługą świadczoną przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne darmowe – powiedział Wojciech Jastrzębski. Zdaniem prezesa, gdyby Rada przyjęła uchwałę o odmowie przedłużenia taryfy – obowiązywałyby dotychczasowe ceny. - Niezależnie od rozstrzygnięcia, za wodę i ścieki trzeba płacić – podkreślił W. Jastrzębski, który dodaje, że w amortyzację można wliczać pełną stawkę z dotacji unijnych (odnosząc się do zarzutów, że plan taryfowy został sporządzony niezgodnie z przepisami).

Sesja Rady Miejskiej, podczas której radni zdecydują na temat projektu uchwały dotyczącej przedłużenia taryf odbędzie się 31 stycznia br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group