Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6376
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lekko i przyjemnie w filharmonii

Sobota, 7 sierpnia 2010, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Lekko i przyjemnie w filharmonii
Fot. Gabi
Wczoraj odbył się pierwszy koncert filharmoników dolnośląskich po przerwie wakacyjnej. Zagrali pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. Repertuar był lekki i przyjemny, jak to na wakacje przystało.

Oprócz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej wystąpiło czterech solistów, którzy na co dzień studiują na Akademii Muzycznej w Warszawie. Na wstępie zabrzmiała uwertura z operetki „Zemsta Nietoperza”. Utwór ten był ostatnim, jakim dyrygował Johann Strauss przed śmiercią. Następnie na scenie pojawiła się sopranistka Aleksandra Klimczak, która zaśpiewała kuplety Adeli z „Zemsty Nietoperza”.

Był kłopot ze słyszalnością solistek. Biorąc pod uwagę kolejne występy należałoby obwinić za to tremę, która na chwilę wzięła górę nad umiejętnościami. O ile Aleksandra Klimczak świetnie prezentowała się na scenie i czuła się na niej dobrze, to głosowo lepiej wypadła jej koleżanka. Zaprezentowali się też panowie: Piotr Łapiński i Dawid Biwo.

Bardzo dobrze wypadły utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wielkość kompozytora polega na tym, że nie ma chyba gatunku muzycznego, którego by nie komponował z sukcesem. Zebrani wysłuchali fragmentów najlepszej komedii muzycznej „Wesela Figara” oraz doskonałej opery, jak zwykło się mówić o „Don Giovannim”.

Najładniej soliści wypadli w duetach. Jako pierwszy zabrzmiał duet Papagena i Paminy z opery „Czarodziejski flet”, który zaśpiewali Aleksandra Orłowska i Dawid Biwo. Drugim był duet „Lá ci darem la mano” z opery Don Giovanni w wykonaniu Aleksandry Klimczak i Dawida Biwo. Duże brawa należą się orkiestrze za piękne zagranie Intermezza z opery „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniego. Utwór jest bardzo melodyjny przez co odpręża i uspokaja słuchających.

Czterdziesty siódmy sezon artystyczny zostanie zainaugurowany koncertem 17 IX. Gwiazdą wieczoru będzie Bożena Harasimowicz. Zabrzmią utwory Bacha, Vivaldiego, Mozarta, Gershwina i Bernsteina.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group