Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6148
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lekcja historii z grupą Arado

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 4 maja 2017, 10:29
Aktualizacja: Piątek, 5 maja 2017, 7:20
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (3.05) wielbiciele historii i militariów licznie zgromadzili się na Wzgórzu Kościuszki, gdzie odbyła się finałowa bitwa Rajdu Arado 2017. Wybuchowa zabawa była doskonałą lekcją historii, a na zakończenie tłumy wybiegły na pole bitwy w poszukiwaniu łusek oraz do pamiątkowych zdjęć i rozmów z rekonstruktorami.

Tegoroczny Rajd Arado to dziewięć pokazów batalistycznych i pokonanie około 300 km trasy, a także tradycyjny – wielki finał w Jeleniej Górze.

- Chcemy pokazać, że Rajd Arado się rozwija. Specjalnie do Jeleniej Góry sprowadziliśmy dwa działony artylerii: działo przeciwlotnicze FlaK 38 i działo przeciwpancerne. To jedyna tego rodzaju armata w Europie, w 100 proc. oryginalna – podkreślił Łukasz Gładysiak z Rajdu Arado. W akcji uczestniczył też samolot, który miał odtworzone malowanie lotniska w Oleśnicy z kwietnia 1945 roku. - Gdy pilot usłyszał, że ma przemalować swoją maszynę był trochę zaskoczony, ale powiedzieliśmy, że Rajd Arado i historia Dolnego Śląska to tak duże i ważne wydarzenie, że pilot zrobił to dla nas – podkreślił przedstawiciel organizatora.

- Bardzo nam się podobało, warto było przyjść i zapoznać się z historią – powiedziała jeleniogórzanka, która pierwszy raz była świadkiem inscenizacji wojennej. - Było super. Najbardziej podobała mi się ta maszyna, co wystrzeliwała. Interesuję się historią i ten okres bardzo mnie interesuje – wyznała pani Dorota z Jeleniej Góry. - Na mnie szczególne wrażenie zrobiła ilość sprzętu, który został zaprezentowany. Jestem zachwycony i myślę, że to doskonała forma do zachęcenia, aby szukać dalej informacji, czytać – dodał jeden z obserwatorów akcji na Wzgórzu Kościuszki.

Jesteśmy szczęśliwi, wszystko się udało i dziękujemy wszystkim samorządom i instytucjom za wsparcie – dodał Ł. Gładysiak, który zapowiada, że w przyszłym roku zobaczymy coś zupełnie innego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

TAJEMNICE DOLNEGO ŚLĄSKA 4-05-2017 12:22
JELENIOGÓRSKIE MUZEUM I POWOJENNE POSZUKIWANIA SKARBÓW W KARKONOSZACH. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza 7 maja na godz. 11.00 na ul. Jana Matejki 28, na kolejne spotkanie z cyklu “Niedziela w Muzeum”. Tym razem historyk Szymon Wrzesiński, współautor książek opartych na faktach: "Jelenia Góra w cieniu Hitlera" oraz "Polskie skarby pod Karkonoszami" - przedstawi wykład o poszukiwaniach muzealnych eksponatów przez Stefana Górkę, tuż po zakończeniu wojny. Będzie również o tym, jak naprawdę narodziła się legenda "Szczeliny Jeleniogórskiej", co zawierała według autentycznego świadka, i co Muzeum w Jeleniej Górze miało wspólnego z tajemniczą skrytką?! Wykład oparty na dokumentach odkrytych w archiwach. Podczas spotkania będzie możliwość porozmawiania z Autorem oraz obejrzeć jedną z kilkunastu książek regionalnych, m.in.: "Zamki Czocha i Książ"; "Napoleon nad Bobrem i Kwisą"; "Skarby III Rzeszy pod zamkiem Grodno", "Tajemnice zamku Grodziec i pałacu ambasadora III Rzeszy".
~par.... 4-05-2017 15:57
Protestuję!!!!! Co roku podczas majówki tylko Arado!!!! Od kilku lat muszę szukać imprez kulturalnych dla siebie i mojej rodziny poza miastem, w którym płacę podatki!!! Gdzie są plenerowe koncerty, spektakle, wytawy, spotkania z ciekawymi ludzmi?
~ 4-05-2017 16:34
Do par. Tak jak piszesz są poza miastem :)
~cin ciang ciong 4-05-2017 16:35
A na deser rozstrzelali ostatnią wiewiórkę :( w tym pseudo parku...
~III sort 4-05-2017 17:42
Myślę i mam nadzieję że TOTO się zmieni pod rządami nowego prezydenta Jeleniej a 100% prezydenta kraju.
~B+ 4-05-2017 19:30
@III sort Na co liczysz, na powrót pochodów pierwszomajowych?
~III sort 5-05-2017 0:28
Wolę pochód bo to Święto ludzi pracy niż wygłupy i propagowanie wojny .Kler chce zawładnąć tym świętem wprowadzając imieniny św. Józefa z 19 marca. Tak jak anektował święta pogańskie na własne .
~Rico 5-05-2017 8:44
A ja myślałem ,że to strzelają na wiwat 3-go Maja ,dopiero po chwili skojarzyłem ''szamolot'' z czarnymi krzyżami , który widziałem jak przeleciał wcześniej nad Górą Szybowcową . 2-ja dla organizatorów za brak odpowiedniej informacji !
~Rico 5-05-2017 9:41
Sprzęt ładny , dobrze utrzymany ale samolot turystyczny to mało ma wspólnego z epoką i chyba jeszcze długo próg ten będzie nie do przeskoczenia ,szkoda. Ale może kiedyś organizatorzy wejdą w kontakt i z takimi właścicielami , których chyba nie ma jeszcze w Polsce ..... czego życzę pomysłodawcą imprezy, ponieważ cała inicjatywa jest b.ciekawa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group