Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 5406
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Lekcja historii z grupą Arado

Czwartek, 4 maja 2017, 10:29
Aktualizacja: Piątek, 5 maja 2017, 7:20
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Lekcja historii z grupą Arado
Fot. Przemek Kaczałko
W środę (3.05) wielbiciele historii i militariów licznie zgromadzili się na Wzgórzu Kościuszki, gdzie odbyła się finałowa bitwa Rajdu Arado 2017. Wybuchowa zabawa była doskonałą lekcją historii, a na zakończenie tłumy wybiegły na pole bitwy w poszukiwaniu łusek oraz do pamiątkowych zdjęć i rozmów z rekonstruktorami.

Tegoroczny Rajd Arado to dziewięć pokazów batalistycznych i pokonanie około 300 km trasy, a także tradycyjny – wielki finał w Jeleniej Górze.

- Chcemy pokazać, że Rajd Arado się rozwija. Specjalnie do Jeleniej Góry sprowadziliśmy dwa działony artylerii: działo przeciwlotnicze FlaK 38 i działo przeciwpancerne. To jedyna tego rodzaju armata w Europie, w 100 proc. oryginalna – podkreślił Łukasz Gładysiak z Rajdu Arado. W akcji uczestniczył też samolot, który miał odtworzone malowanie lotniska w Oleśnicy z kwietnia 1945 roku. - Gdy pilot usłyszał, że ma przemalować swoją maszynę był trochę zaskoczony, ale powiedzieliśmy, że Rajd Arado i historia Dolnego Śląska to tak duże i ważne wydarzenie, że pilot zrobił to dla nas – podkreślił przedstawiciel organizatora.

- Bardzo nam się podobało, warto było przyjść i zapoznać się z historią – powiedziała jeleniogórzanka, która pierwszy raz była świadkiem inscenizacji wojennej. - Było super. Najbardziej podobała mi się ta maszyna, co wystrzeliwała. Interesuję się historią i ten okres bardzo mnie interesuje – wyznała pani Dorota z Jeleniej Góry. - Na mnie szczególne wrażenie zrobiła ilość sprzętu, który został zaprezentowany. Jestem zachwycony i myślę, że to doskonała forma do zachęcenia, aby szukać dalej informacji, czytać – dodał jeden z obserwatorów akcji na Wzgórzu Kościuszki.

Jesteśmy szczęśliwi, wszystko się udało i dziękujemy wszystkim samorządom i instytucjom za wsparcie – dodał Ł. Gładysiak, który zapowiada, że w przyszłym roku zobaczymy coś zupełnie innego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group