Piątek, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 2248
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Leje! Szczególnie w górach!

Czwartek, 21 lipca 2011, 9:56
Aktualizacja: Piątek, 22 lipca 2011, 7:36
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Leje! Szczególnie w górach!
Fot. Dobrosław Zinkiewicz
Dzisiaj rano wskutek ulewnych deszczy w Szklarskiej Porębie zawalił się mur oporowy i osunęła się ziemia przez co nad urwiskiem zawisł seat arosa. Strażacy wyciągali go około 50 minut. Nikomu nic się nie stało, ale ratownicy ostrzegają, że intensywnie padać może do jutra rana, a deszczowa aura ma nam towarzyszyć do końca tygodnia.

Aktualnie strażacy nie odnotowali żadnych lokalnych podtopień, ani zalań. Póki co jest spokojnie również na rzekach w Jeleniej Górze i regionie, gdzie odnotowuje się stany ostrzegawcze. Prognozy meteorologiczne nie napawają jednak optymizmem. Intensywnie padać ma do jutra rano. Prognozowana wysokość opadów na dzisiaj to miejscami nawet do około 40 mm, a jutro nawet do 70 mm na m kw. Podczas burz wiatr może wiać w porywach nawet do około 65 km/h.

Skutki takiej sytuacji pogodowej odczuł m.in. kierowca seata, który nad urwiskiem zawisł dzisiaj przed godz. 6.00 przy ul. Franciszkańskiej w Szklarskiej Porębie. Wyciągało go sześciu strażaków.

Póki co, nie ma zagrożenia w górach, ale GOPR- owcy apelują by wybierając się w góry kierować się rozsądkiem.
- W górach odnotowujemy obfite opady. Bezpiecznie jest na szlakach oddalonych od zboczy i ścian. Uważać trzeba natomiast przy kotłach takich jak Śnieżne Kotły w Szklarskiej Porębie czy Kocioł Łomniczki oraz na trasy blisko zboczy. W 1994 roku z takiego kotła zeszło jedenaście lawin błotnych z rozmokniętych zboczy, które przeszły w kilku miejscach przez szlaki turystyczne. Były one bardzo niebezpieczne – mówi Zbigniew Nakielski, dyżurny centralnej stacji Karkonoskiej Grupy GOPR.

Ratownicy GOPR podpowiadają, że jeśli już ktoś wybiera się w góry w taką pogodę, powinien pamiętać o nieprzemakalnej odzieży i obuwiu oraz o plecaku, do którego warto włożyć zmienne odzienie i ciepły posiłek czy napoje.

Na zdjęciach: Szklarska Poręba i Karpacz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group