Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14472
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Legendarny polski dyrygent w Filharmonii Dolnośląskiej

Poniedziałek, 6 listopada 2017, 8:28
Aktualizacja: Czwartek, 16 listopada 2017, 12:29
Autor: TS
Jelenia Góra: Legendarny polski dyrygent w Filharmonii Dolnośląskiej
Fot. TS
Śmiało można powiedzieć, że najbliższy koncert jeleniogórskich Filharmoników będzie gratką dla wszystkich wielbicieli muzyki polskiej, nie tylko przez program, który Filharmonia Dolnośląska przygotowuje na 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości, lecz również przez artystów, którzy na scenie w Jeleniej Górze wystąpią po raz pierwszy.

Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi legenda polskiej dyrygentury - Antoni Wit, urodzony w Krakowie gdzie, studiował dyrygenturę u Henryka Czyża (dyplom z odznaczeniem w 1967) oraz kompozycję u Krzysztofa Pendereckiego. Jego światowa w tej chwili kariera rozpoczęła się zajęciem II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 roku. W 1973 roku doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Stanisława Skrowaczewskiego i Seiji Ozawy w Tanglewood. W 1977 roku w Krakowie, objął kierownictwo Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji. W latach 1983 - 2000 prowadził Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (dawniej Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Od 2002 do 2016 roku pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od 1998 roku jest profesorem dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadził koncerty w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Izraelu, Brazylii, Argentynie, Japonii, Hongkongu, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Chinach i na Tajwanie. Także w Europie nie ma ważniejszych ośrodków muzycznych w których do tej pory nie gościłby Antoni Wit. Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Tonhalle-Orchester Zürich, Royal Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Orchestre Symphonique de Montréal, Philharmonia St. Petersburg, NHK Symphony Orchestra Tokyo, New Zealand Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo to tylko niektóre z orkiestr, którymi dyrygował. Nagrane przez Maeastro płyty sprzedano w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Nagrał ponad 200 płyt dla wytworni takich jak: EMI, Decca Records, CBS, NVC Arts, Pony Canyon, Camerata Tokyo, Polskie Nagrania, DUX, CD Accord, NAXOS. Nagrań tych dokonywał głównie z udziałem zespołów Filharmonii Narodowej i NOSPR. Za nagrania muzyki Karola Szymanowskiego oraz Krzystofa Pendereckiego był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grammy. Był wielokrotnie odznaczony przez władze państwowe, nie tylko w Polsce.
Jedną z nagranych przez Antoniego Wita płyt jest właśnie III Symfonia September Symphony (Symfonia Wrześniowa) Wojciecha Kilara, której prawykonanie poprowadził 02.09.2003 roku w Warszawie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Kompozytor, który swoje dzieło napisał ku pamięci ofiar największego ataku terrorystycznego w historii USA, ataku na World Trade Center 11.09.2001 roku, zadedykował je Antoniemu Witowi powierzając mu prawykonanie utworu. Symfonia zapewne przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom twórczości Wojciecha Kilara. Znajdziemy w niej ceremonię żałobną , swoisty taniec śmierci wędrujący po poszczególnych grupach instrumentów w drugiej części oraz poważny marsz. Całe dzieło przepełnione jest charakterystycznymi dla Kilara współbrzmieniami oraz aluzjami do pieśni Samuela Warda „America, the Beautiful”, w czym kompozytor wyraża swoją ogromna sympatię do tego kraju.

Koncert z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości jest również ostatnim koncertem tegorocznego cyklu Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolinistyki. Prócz Maestro Wita na filharmonicznej scenie wystąpi młoda, polska skrzypaczka Amelia Maszońska.

Solistka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze. W 2008 roku kontynuowała naukę gry w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz mgr Kariny Gidaszewskiej. W roku 2017 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i asysytenta Jarosława Nadrzyckiego.

W roku 2017/2018 rozpoczęła naukę w Hochschule der Künste w Bernie u prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Umiejętności instrumentalne doskonaliła na międzynarodowych kursach muzycznych, prowadzonych przez największe autorytety w dziedzinie gry na skrzypcach, m.in.: Zakhar Bron, Pavel Vernikov, Bartłomiej Nizioł, Oleg Kaskiv, Xiaoming Wang, Monika Urbaniak-Lisik czy Frantisek Novotny. Artystka ma już za sobą koncerty w wielu krajach Europy m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Bułgarii, Rumunii czy na Węgrzech. Koncertowała jako solistka z wieloma orkiestrami w kraju i w Europie m.in.: Brno Philharmonic Orchestra, Philharmonische Orchester des Staatstheaters Cottbus, Gyor Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, NFM Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Śląską, Śląską Orkiestrą Kameralną czy Filharmonią Zielonogórską. Jako kameralistka występowała z tak znakomitymi artystami jak Bartłomiej Nizioł, Denis Severin, Monika Urbaniak-Lisik, Dorota Siuda, Vladimir Bukac czy Daniel Pezzotti.

Amelia Maszońska jest laureatką wielu nagród konkursów ogólnopolskich jak i międzynarodowych m.in.: półfinalistką XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu oraz laureatką 5 nagród pozaregulaminowych, w tym nagrody Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego. Nagrodzona Medalem Młodej Sztuki 2017- Głosu Wielkopolskiego. Artystka jest również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz fundacji YAMAHA. Podczas piątkowego koncertu 10 listopada /piątek/ wykona dwa utwory Henryka Wieniawskiego: Legendę oraz Fantazję na tematy z opery Faust Charlesa Gounoda op. 20.

Koncert poprowadzi Elżbieta M. Terlega.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii oraz w internecie pod adresem: http://bit.ly/2y4WKx4
Kiedy:
10 listopada /piątek/ 2017r. godz. 19:00
Gdzie:
Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
Sala Koncertowa im. Stefana Strahla

Program:
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery Paria
Henryk Wieniawski – Legenda
Henryk Wieniawski – Fantazja na tematy z opery Faust Charlesa Gounoda op. 20
Wojciech Kilar – September Symphony

Wykonawcy:
Antoni Wit – dyrygent
Amelia Maszońska – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Elżbieta M. Terlega – prowadzenie

Zadanie pn. Mistrzowie Batuty i Młodzi Wirtuozi Wiolinistyki realizowane jest z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzyka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group