Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6058
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Łąki w Pakoszowie, gdzie kiedyś bielono len będą tętnić życiem

Piątek, 7 grudnia 2012, 9:07
Aktualizacja: 11:21
Autor: Mea
Region: Łąki w Pakoszowie, gdzie kiedyś bielono len będą tętnić życiem
Fot. Mea
Pikniki, muzyka, gra w bule, lodowisko oraz plac zabaw dla dzieci – takim celom będzie służył teren o powierzchni około 15 ha przy barokowym Pałacu w Pakoszowie, gdzie w XVIII wieku bielono i suszono wielkie płaty lnu. – Zależy nam na zachowaniu oryginalnego wyglądu ogrodu, który wcześniej funkcjonował jako manufaktura lnu, ponieważ jest to ostatni zachowany przykład łąk bielarni tej tkaniny w Kotlinie Jeleniogórskiej – powiedziała Karolina Wolińska, menadżer Pałacu w Pakoszowie.

Źródłem bogactwa i rozwoju ekonomicznego Kotliny Jeleniogórskiej była między innymi produkcja lnu. Budynki takie, jak Kościół Garnizonowy i Ratusz wznoszono dzięki przemysłowi lniarskiemu. Przemysł ten w połowie i pod koniec XVIII wieku był wpisany w krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej. - Spoglądając z Chojnika widać było tylko zielone łąki i rozścielone na nich płótna lnu białe, jak śnieg. Krajobrazem tym inspirowali się pisarze i malarze – podkreślała Karolina Wolińska. W XVIII wieku w Kotlinie Jeleniogórskiej istniało przynajmniej 20 bielarni.

- W planach na przyszły rok jest przygotowanie dróg spacerowych, wzdłuż których ustawione będą ławeczki, latarnie oraz kosze na śmieci. Przy głównej alei, zostaną zasadzone róże. Kolejnymi bardzo interesującymi pomysłami dla turystów i mieszkańców będą place do gry w bule. Planowane jest też stworzenie lodowiska oraz placu zabaw dla dzieci – mówiła Karolina Wolińska.

- Ponieważ miejsce to jest bardzo nasłonecznione będą też organizowane klasyczne pikniki, podczas których można będzie posłuchać muzyki podziwiając jednocześnie krajobraz roztaczający się wokół – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group