Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6346
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kup mieszkanie za "grosik"

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 31 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 lipca 2007, 10:50
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Czy to początek ich plajty a zarazem wielkich korzyści dla lokatorów?

Niższe czynsze, kres absurdalnych opłat, a nawet stworzenie własnej spółdzielni i oddzielenie się od dotychczasowego zarządcy – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje nowa ustawa. O utratę pracy boją się prezesi i pracownicy zarządzających lokalami spółdzielni.

Już dziś można składać wnioski o wykup mieszkań. Do przekształcenia ich na własnościowe powinno dojść w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku.
W grę wchodzą ogromne pieniądze. Dla porównania, dotychczas średniej wielkości mieszkanie spółdzielcze można kupić za około 10 tys. zł za metr kwadratowy. Po zmianach będzie to nie więcej niż 1,6 procenta. Spółdzielca lokator natomiast będzie musiał uzupełnić wkład budowlany: zapłaci od trzech do czternastu procent.

Mieszkańcy nie posiadający żadnych zadłużeń już mogą składać wnioski i mieszkanie uznać za swoje. Wielu przyszłych właścicieli mieszkań już złożyło odpowiednie dokumenty.
– Mamy ponad dwieście mieszkań lokatorskich. Ponad sto osób jest zainteresowanych wykupem – mówi Krystyna Błaszczyk.
Po rozpatrzeniu dokumentów do rzeczywistego nabycia prawa własności potrzebna będzie już tylko umowa notarialna i wpis do księgi wieczystej.

Większość mieszkańców osiedla Zabobrze do zmian jest nastawiona pozytywnie.
– Z naszych pieniędzy utrzymuje się wiele zbędnych etatów w spółdzielni – mówią lokatorzy jednego z bloków przy ul. Karłowicza. – Mieszkam na parterze, a muszę płacić za utrzymanie windy, z której wcale nie korzystam. To absurd – dodaje pani Ewa z ulicy Noskowskiego. Przekonuje, że lokatorzy sami potrafią lepiej zadbać o blok bez utrzymywania spółdzielczej biurokracji.

Według zarządców spółdzielni ustawa nie przyniesie poprawy sytuacji.
– Uważam, że ludzie – i to nie wszyscy, bo nie wszyscy sądzą, że będzie lepiej – cieszą się za szybko – mówi Marian Leńko, prezes największej w stolicy Karkonoszy Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zdaniem prezesa dla mieszkańców i spółdzielni przyniesie same straty.
– Dotychczas nasi lokatorzy mieli prawo do wymiany okien za pół ceny. Na remonty były pieniądze spółdzielni, która gromadziła dodatkowe fundusze na przykład z reklam czy innych źródeł. Po tych zmianach takich możliwości nie będzie i skąd lokatorzy wezmą pieniądze? Jeśli ktoś uważa, że na takie zmiany stać mieszkańców to szybko się rozczaruje, bo ja wiem, że nie stać – podkreślał w rozmowie z Jelonką.com M. Leńko.

<b> Napisz wniosek </b>
Konieczne jest na nim umieszczenie formuły: Na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o mieszkaniach spółdzielczych ( Dz. U. z 2003 roku, nr 119, poz. 1116 z późniejszymi zmianami) wnoszę o przeniesienia na moją rzecz własności lokalu mieszkalnego w Jeleniej Górze ( ulica, nr domu i lokalu), do którego przysługuje mi własnościowe (lokatorskie) spółdzielcze prawo wraz z udziałem we współwłasności (współużytkowaniu wieczystym) gruntu.
Takie podpisane pismo należy osobiście zanieść do spółdzielni. Podbita kserokopia dokumentu powinna zostać u wykupującego. Spółdzielnia na załatwienie tej sprawy ma trzy miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~brawo dla PiSu 31-07-2007 11:04
Jedyna partia która poradziła sobie z tą ustawą. Dzieki, dla wielu ludzi to naprawdę ważne...
~LOL 31-07-2007 12:18
"10 tys. zł za metr kwadratowy"? To znaczy, że moje mieszkanie 53m które z trudem sprzedałem za 120tys jest warte 530tys.? Chyba jakby je przenieść do Warszawy!!!
~ed 31-07-2007 12:55
no bez przesady z tymi brawami, ale trzeba przyznać ze ustawa jest dobra, gratuluję spóldzielcom
~mieszkaniec 31-07-2007 13:00
TO SKANDAL I ZŁODZIEJSTWO!! ja za mieszkanie 64m2 na Zabobrzu III aby nabyć je jako własnosciowe MUSIAŁEM zapłacić w roku 1990 równowartość 98.000 złotych a dzisiaj KAŻDY może je kupić za 1,6 procenta??? a do tego mieszkania warte wielokrotnie więcej! nie żałuję innym, fajnie,że tak tanio, ale niech Państwo lub spółdzielnia ZWRÓCI mi zagrabione pieniądze! np. zwolnienie z czynszu na 30lat. PRAWO powinno być spawiedliwe dla wszystkich!
~Jelenigórzanin. 31-07-2007 14:12
W Nowinach Jelenioigórskich był wywiad z pracownikami spółdzielni i dołączony w/g nich wzór wniosku. Był on zupełnie inny niż w tym artykule. Proszę ujednolicić swoje stanowisko i nie wprowadzać w błąd chętnych przekształceń mieszkańców. A współużytkowanie wieczyste gruntu jest komunistycznym przeżytkiem. Teraz jest własność przynależnej części gruntu. Po co te oszustwa i ciągłe kręcenie.
~cezar 31-07-2007 14:17
Nie ma się co cieszyć.Będzie to samo co z komunalnymi.Ludzie kupili za grosze a teraz jest problem z remontami.Bo jak trzeba zrobić zrzutę na remont np.dachu to połowa "właścicieli"nie ma pieniędzy.Każdy pilnuje tylko swojego mieszkania, bo jego, a reszta mu wisi.Zobaczycie jak za parę lat będzie wyglądał teren na osiedlu. Już widzę jak mieszkańcy sprzątają.
~someone 31-07-2007 14:20
do mieszkaniec: czlowieku,a kto Ci kazal wykupowac mieszkanie?! nikt:] wiec miej teraz do siebie pretensje,a nie do innych:] placiles czynsz,wiec i tak by Cie nikt z tego mieszkania nie wyrzucil.... :] pozdrawiam i zastanow sie nad tym,co piszesz:]
~ania 31-07-2007 14:38
Uważam że ustawa jest niesprawiedliwa i szkodliwa. Nie może być tak, że jeden musiał zapłacić duże pieniądze a drugi to samo dostaje za darmo. To po pierwsze. A że jest szkodliwa to się okaże za parę lat jak nie będzie z czego remontować budynków. Tylko że wtedy o PiS to nikt nie będzie pamiętał.
~zła 31-07-2007 18:23
ja też uważam że to niesprawiedliwe. Jedni wykupią sobie mieszkanko za grosze, a potem sprzedadzą po cenie rynkowej, a drudzy muszą harować całe życie żeby uzbierać obecnie ponad 100 tysięcy za niewielkie mieszkanie. Albo wszyscy kupujemy za grosze, albo wszyscy za tysiące. To co sie teraz dzieje jest rażąco niesprawiedliwe.
~polka 31-07-2007 18:48
moja mama w latach 70 założyła książeczkę mieskzaniwoą wpłaciła cały wkład czekała na mieszkanie 20 lat otrzymałą w kredycie w roku 1990 i spłacała odsetki które nie malały a kredyt wzrastał. 2 lata temu zacięgneła kredyt w PKO 20 tys. aby wukupić owo mieskanie i nadal płaci... 37 lat spłaca kureskie mieskanie i to jest SPRAWIEDLIWOSC ?????
~do someone (następnym razem podpisz się "ktoś") 31-07-2007 20:11
Nie masz pojęcia o czym piszesz PALANCIE!
~bolo 31-07-2007 20:13
Brawo PIS i Kaczory !!! Nareszcie coś się w Polsce zmienia. Tylko komuszki i geje nie psioczcie znowu!!
~mila 31-07-2007 20:49
do mieszkańca. TYpowy Polak zawistny i zazdrosny. Proponuję trochę pomysleć ci ludzie przez tyle lat w większości kredyty bankowe już dawno spłacili. Mieszkam na Spółdzielni Związkowiec nie skorzystam z tej ustawy bo moje mieszkanie ma status mieszkania własnościowego, będę przez jakiś czas jeszcze spłacać zaciągnięty kredyt ale mimo to nie zazdroszczę innym.
~??? 31-07-2007 20:58
a kto Wam powiedział,że spółdzielca po wykupie nie będzie musiał płacić składki remontowej? bzdura!
~xyz 31-07-2007 21:34
Someone – nie bądź taki do przodu – Mieszkaniec ma absolutną rację – ta ustawa to kolejny dowód na to, że Polska to idealny kraj dla cwaniaczków i oszustów – i to się chyba nie zmieni ani w IV, ani w V RP
~tyczka 1-08-2007 0:41
Moja rodzina zaciągnęła kredyt mieszkaniowy dosłownie parę tygodni przed ogłoszeniem pomysłu PISu, po wielu miesiącach przeliczania, kombinowania i oszczędzania. I co? PISiory mają to w d... swoich kaczych kuprach. Zaczekalibyśmy 3 tygodnie i nie musielibyśmy oszczędzać na zdrowym odżywaniu i rezygnować z wakacji przez następne lata. Dziękuję za takie Prawo i Sprawiedliwość.
~RK – do tych co chwalą pis 1-08-2007 7:57
Oto scenariusz który będzie za niedługo: Wiele osób ma kasę – szczególnie te najprawniejsze i najsprawiedliwsze co nigdy nie biorą w łapę. Zaczną sie ogłoszenia – kupie zadłużone mieszkanie. Spłaci długi, zrobi własnościowe za grosze i sprzeda zaraz już po cenach rynkowych. Zysk: kilkaset do kilku tysięcy porcent!!! Złoty biznes! Tylko mieć kasę i wtyki, by nikt się nie czepił. Ale kolesiostwo rządzących da radę! Wróćmy do tych do sprzedadzą zadłużone mieszkanie. Za takowe nie dostaną za dużo – "bo zadłużone", ale wtedy będą bez długów. Ale skoro popadli w długi, a teraz nie dostaną za dużej kasy, więc nie przejdą do niczego lepszego. Masa ludzi zacznie więc mieszkać w prawdziwych slamsach. Skoro nie mają dużego dochodu (powód zadłużeń) to i w nowych miejscach nie będzie lepiej. Zazcnie się po kilku latach skrajna nędza. Będą małe dzielnice z bardzo zruinowanymi i tanimi budynkami. Tam się nic nie poprawi, wręcz odwrotnie! Skutki tej ustawy będą więc takie: – Wzbogaci się niewiele osób – głównie te co są teraz bogate, – Zbiednieje dużo rodzin, – Utworzą się dzielnice nędzy (z tanimi zruinowanymi mieszkaniami) – SLAMSY – Bardzo uwidoczni sie kontrast pomiędzy bogatymi a biednymi – Nowopowstałe wspólnoty niewiele zyskają, bo tam gdzie ludzie mieli pieniądze i chęć do zrobienia czegoś dla budynku – to już to dawno temu zrobili. – Po początkowej euforii "dobrej ustawy" pokaże się prawdziwy obraz skutków tej ustawy: zniesmaczenie tej części społeczeństwa, która wykupiła wcześniej lokale za wiele wyższą cenę, oraz inne negatywne skutki społeczne. Podsumowując: W teraźniejszości politycznej, gdzie wybory będą niedługo – jest to zwykła kiełbasa wyborcza. Tyle że marna – z psa zmielonego razem z budą.
~Basia 1-08-2007 9:58
Do "xyz" popieram cię w 100%. Niestety ustawy w tym kraju tworzone są dla oszustów, cwaniaków i złodziei. I taki mamy kraj.
~Ale sie ciesze 1-08-2007 11:03
.....ze mieszkam poza Polska .......
~do wszystkich krytyków 1-08-2007 12:03
ale za przeproszeniem pierdzenie. postawcie sie w sytuacji ludzi, którzy przez lata splacali kredyt zaciągnięty przez spóldzielnie na budowe mieszkań, a wcale na ówczesne czasy nie byly to male kwoty, i teraz nie mają za to nic, no poza tym że mogą tam mieszkać, dalej "wynajmują" mieszkanie od spółdzielni. poza tym majątek spóldzielni jest wlasnością jej czlonków – ten abstrakcyjny przepis nabiera dzięki tej ustawie realnych wartości. ci co wykupili mieszkania wcześniej ponieśli pewne ryzyko ekonomiczne swoich decyzji – to jest normalne w gospodarce. Równie dobrze można by mówić że np Tesco jest niesprawiedliwe bo robi promocje a ci co kupią towar wczesniej sa pokrzywdzeni. :–) Poza tym, ci co już wykupili zgodnie z ustawą również odniosą pewne korzyści (zwolnienie z funduszu rem.). Dodatkowo ci co wykupili wczesniej mogli "spać spokojnie" wiedząc że mają własność którą mogą rozporządzać, lokatorzy tego spokoju nie mieli i wcale nie bylo pewne cy warunki wykupu mieszkań sie pogorszą czy będą lepsze w przyszlości, więc również ryzykowali. Ciekawe co by powiedzieli ci co wykupili wcześniej, gdyby ustawa pogorszyla warunki wykupu np likwidując wszystkie ulgi – czy doplacili by różnicę pomiędzy tym co zapłacili a tym co trzeba zaplacić na nowych warunkach. Nie sądzę, raczej śmialiby sie jaki to dobry interes zrobili. Patologie opisane przez RK będą marginesem (1mln mieszkań w skali kraju to niewiele, zadłużonych ekstremalnie moze będzie z parę %). Uwlaszczenie zlikwiduje komunistyczne molochy zwane spoldzielniami, doprowadzi zarządzanie wspólnotami na rynkowe tory, bez prezesów zastępców, sekretarek itp i olbrzymich kosztów zarządu. pozdrawiam normalnych i niezawistnych. ed
~do RK 1-08-2007 13:31
A co to ciebie obchodzi jak będzie, przecież to ciebie nie dotyczy. Zachowujesz się jak pies ogrodnika. Zawiść i zazdrośc z ciebie bije. Lecz się póki jeszcze nie za późno.
~RK 1-08-2007 14:53
Mnie to zgrzewa że ktoś będzie mial lepiej czy gorzej – może nawet lepiej że ktoś dostanie mieszkanie, ale niech o nie dba! I o budynek również! Ja od dawna jestem na swoim i wiem ile to kosztuje. Boli mnie jednak jak widze podupadające społeczeństwo i poPISowych cwaniaczków żerujących na wszystkim co popadnie! Jak tak dalej będzie, to cała Polska pójdzie w PISdu. PS. Lecz sie sam jak nie widzisz co się dzieje!
~do RK 1-08-2007 15:26
A co komu do domu jak dom nie jego. Ty paskudny rozrabiaczu i wścibski aktywisto. Pilnuj swojego nosa a nie cudzego prosa. A jak cię coś boli to idź do lekarza i lecz się a od innych wara ci. I nie wcinaj się tam gdzie cię nie chcą. Czasy dla takich gnid już się skończyły.
~do dziwnego rozmówcy "do RK" 1-08-2007 16:53
widać z daleka ze jesetes pisowcem i kaczochwałą. RK ma dużo racji choć może przejaskrawia. Ale to co ty reprezentujesz swoimi wypowiedziami – to dokładnie w po–PIS–owym stylu. Nic konkretnego, tylko byle kogoś zgnoić. My ciebie z twoimi dennymi komentarzami tu nie chcemy!
~RK 1-08-2007 17:00
szkoda pisać z takimi głupkami. Nie czytaj lepiej tego jak nie rozumiesz tekstu. Zamknij sie w SWOIM domu i już więcej nie włączaj komutera. I oddaj się swojemu najszlachetniejszemu zajęciu – słuchaniu radia maryja, moherowy berecie.
~do RK od autochtona 1-08-2007 17:30
Przygadujesz innym a sam jesteś ksenofobiczny i nietolerancyjny. Pewnie jesteś jeszcze bardzo młody. Co tobie przeszkadza Radio Maryja, Mocherowe Berety, oraz siedzenie i włączanie lub nie w domu albo po za nim komputera czy innego wynalazku ? Popatrz na siebie i na to co sobą reprezentujesz.Rzeczywiście przypominasz jak pisze ten twój adwersarz komunistycznego aktywistę który wścibiał nos wszędzie tam gdzie coś się działo. Jednak teraz mamy wolną Polskę /tak mówią/ i poglądy nie muszą być wszędzie zbieżne. Serdecznie pozdrawiam.
~Wilma 1-08-2007 18:20
RK ma dużo racji, co na pewno nie może się spodobać tym, którzy przejawiają tzw. myślenie życzeniowe. Spółdzielnie to okropne twory, ale obecne działania są dalece nieprzemyślane i zemszczą się szybciej, niż się komukolwiek wydaje...
~do 17.30 1-08-2007 19:12
Co to juz jezyka polskiego zapomniales? Autochton to przeciez holenderski wyraz.
~weterankaa__ 1-08-2007 19:44
No to cudownie!! teraz moge kupic ze 3 takie mieszkania!! I tak siedze za granica wiec bede je wynajmowac!! a mieszkanka beda same na siebie zarabiac!! brawoooo!! :)) I familia w polsce bedzie brac kase:))
~ech weterankaa..... 1-08-2007 21:14
Możesz przenieść własność ale tylko na to w którym zamieszkujesz, spłaciłaś kredyt i odsetki, nie zalegasz z czynszem i innymi opłatami a na budowę budynku w którym znajduje się twoje mieszkanie spółdzielnia uzyskała od państwa umożenie kredytu /bo nie na wszystkie/. Jeżeli któryś z tych warunków jest niedopełniony nie ma możliwości skorzystania z tej wyjątkowej okazji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group