Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 2246
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kup mieszkanie za "grosik"

Wtorek, 31 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 lipca 2007, 10:50
Autor: Angela
Jelenia Góra: Kup mieszkanie za "grosik"
Fot. Archiwum
Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Czy to początek ich plajty a zarazem wielkich korzyści dla lokatorów?

Niższe czynsze, kres absurdalnych opłat, a nawet stworzenie własnej spółdzielni i oddzielenie się od dotychczasowego zarządcy – to tylko niektóre z możliwości, jakie daje nowa ustawa. O utratę pracy boją się prezesi i pracownicy zarządzających lokalami spółdzielni.

Już dziś można składać wnioski o wykup mieszkań. Do przekształcenia ich na własnościowe powinno dojść w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku.
W grę wchodzą ogromne pieniądze. Dla porównania, dotychczas średniej wielkości mieszkanie spółdzielcze można kupić za około 10 tys. zł za metr kwadratowy. Po zmianach będzie to nie więcej niż 1,6 procenta. Spółdzielca lokator natomiast będzie musiał uzupełnić wkład budowlany: zapłaci od trzech do czternastu procent.

Mieszkańcy nie posiadający żadnych zadłużeń już mogą składać wnioski i mieszkanie uznać za swoje. Wielu przyszłych właścicieli mieszkań już złożyło odpowiednie dokumenty.
– Mamy ponad dwieście mieszkań lokatorskich. Ponad sto osób jest zainteresowanych wykupem – mówi Krystyna Błaszczyk.
Po rozpatrzeniu dokumentów do rzeczywistego nabycia prawa własności potrzebna będzie już tylko umowa notarialna i wpis do księgi wieczystej.

Większość mieszkańców osiedla Zabobrze do zmian jest nastawiona pozytywnie.
– Z naszych pieniędzy utrzymuje się wiele zbędnych etatów w spółdzielni – mówią lokatorzy jednego z bloków przy ul. Karłowicza. – Mieszkam na parterze, a muszę płacić za utrzymanie windy, z której wcale nie korzystam. To absurd – dodaje pani Ewa z ulicy Noskowskiego. Przekonuje, że lokatorzy sami potrafią lepiej zadbać o blok bez utrzymywania spółdzielczej biurokracji.

Według zarządców spółdzielni ustawa nie przyniesie poprawy sytuacji.
– Uważam, że ludzie – i to nie wszyscy, bo nie wszyscy sądzą, że będzie lepiej – cieszą się za szybko – mówi Marian Leńko, prezes największej w stolicy Karkonoszy Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zdaniem prezesa dla mieszkańców i spółdzielni przyniesie same straty.
– Dotychczas nasi lokatorzy mieli prawo do wymiany okien za pół ceny. Na remonty były pieniądze spółdzielni, która gromadziła dodatkowe fundusze na przykład z reklam czy innych źródeł. Po tych zmianach takich możliwości nie będzie i skąd lokatorzy wezmą pieniądze? Jeśli ktoś uważa, że na takie zmiany stać mieszkańców to szybko się rozczaruje, bo ja wiem, że nie stać – podkreślał w rozmowie z Jelonką.com M. Leńko.

<b> Napisz wniosek </b>
Konieczne jest na nim umieszczenie formuły: Na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o mieszkaniach spółdzielczych ( Dz. U. z 2003 roku, nr 119, poz. 1116 z późniejszymi zmianami) wnoszę o przeniesienia na moją rzecz własności lokalu mieszkalnego w Jeleniej Górze ( ulica, nr domu i lokalu), do którego przysługuje mi własnościowe (lokatorskie) spółdzielcze prawo wraz z udziałem we współwłasności (współużytkowaniu wieczystym) gruntu.
Takie podpisane pismo należy osobiście zanieść do spółdzielni. Podbita kserokopia dokumentu powinna zostać u wykupującego. Spółdzielnia na załatwienie tej sprawy ma trzy miesiące.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group