Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6972
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kunecki z Ruchu Palikota: Rozważamy likwidację Straży Miejskiej

Czwartek, 14 lutego 2013, 7:24
Aktualizacja: 7:25
Autor: Przemo
Ruch Palikota prowadzi w całym kraju kampanię, której celem jest doprowadzenie do likwidacji Straży Miejskiej. Jak przekonuje szef okręgu legnicko–jeleniogórskiego Grzegorz Kunecki pieniądze, które miasto przeznacza na ten cel lepiej spożytkować na dofinansowanie policji, która jest skuteczniejsza i budzi o wiele większy respekt.

Z budżetu miasta Jeleniej Góry przeznacza się rocznie na funkcjonowanie Straży Miejskiej 3 miliony złotych, z czego niemal 2,5 miliona to wynagrodzenia dla 50 pracowników. - Kompetencje strażników pokrywają się z zadaniami nałożonymi na policjantów (mających znacznie większe uprawnienia), zatem po co nam dwie instytucje odpowiedzialne za to samo? - pyta Grzegorz Kunecki.

- To patrol policji wzbudza poczucie bezpieczeństwa w mieszkańcach i turystach. Straż miejska kojarzy się z wlepianiem mandatów i blokadami na kołach za złe parkowanie oraz mandatami dla starszych osób próbujących dorobić do niskiej emerytury sprzedając "z ręki" - dodał rzecznik jeleniogórskiego klubu Ruchu Palikota Przemysław Kaczałko.

- Pieniądze jakie marnujemy utrzymując straż miejską wystarczyłyby na kilka dodatkowych etatów w policji, wpłynęłoby to na poprawę poczucia bezpieczeństwa. Warto dodać, że wpływy z mandatów wystawianych przez SM to 200-300 tysięcy rocznie. Owszem inwestycja w bezpieczeństwo, ład i porządek nigdy nie będzie dochodowa, ale przy wydatkach rzędu 3 milionów i znikomej skuteczności należy się zastanowić czy jest nam ta służba w Jeleniej Górze potrzebna? Czy nie lepiej spożytkować miejskie środki na dofinansowanie policji czy inne zadania samorządu? - podkreślają działacze Ruchu.

W Polsce znane są przypadki likwidacji straży miejskiej, zrobiono już tak m.in. w Głogowie, Żorach czy Stalowej Woli, w wielu miastach odbywa się poważna debata na ten temat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
334
Tak
12%
Nie
82%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group