Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7317
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Które szpitale są przyjazne pacjentom? Zobacz raport

Wiadomości: Region
Niedziela, 15 czerwca 2014, 6:58
Aktualizacja: 7:06
Autor: ED
Fundacja Przetrwać Cierpienie opublikowała raport „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”, który powstał na bazie opinii tysięcy rodziców w ramach kampanii „Ja też jestem dzieckiem”. Wśród 316 Szpitali przyjaznych rodzicom znalazły się m.in. należące do Grupy EMC: Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Szpital „Mikulicz” w Świebodzicach, Powiatowe Centrum Zdrowia w Kowarach, Regionalne Centrum Zdrowia w Lubinie, Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim oraz Szpital Zdrowie w Kwidzynie.

Z 10 Szpitali należących do Grupy EMC w siedmiu znajdują się Oddziały Położniczo-Ginekologiczne. Szpital św. Anny w Piasecznie nie znalazł się w rankingu tylko ze względu na zbyt małą liczbę opinii (musi ich być przynajmniej 100). Przekazane opinie były bardzo pozytywne.

Kampania „Ja też jestem dzieckiem”, organizowana przez Fundację Przetrwać Cierpienie, ma zwrócić uwagę na to, że służby medyczne – pozwalając rodzicom na pochowanie płodu lub dziecka, które zmarło przy porodzie – mogą znacznie zmniejszyć skalę przeżywanej przez nich traumy. Krótsza długość ciąży przed poronieniem nie powinna być powodem na skazywanie rodziców na większą depresję.

Kampania porusza kontrowersyjny i bardzo bolesny temat utraty dziecka podczas ciąży, który dotyka rocznie ponad 40 000 rodzin w Polsce. Jej celem jest przekazanie wszystkim oddziałom położniczym, ginekologicznym oraz patologii ciąży w Polsce materiałów informacyjnych dla rodziców, w których zawarte będą informacje o prawach, jakie im przysługują po stracie dziecka, oraz dla personelu medycznego – jak zachować się wobec rodziców, którzy dowiadują się o śmierci swojego dziecka. Jak pokazał pierwszy raport kampanii w Polsce (z października 2013 r.), ponad połowa szpitali nie spełnia podstawowych wymogów dotyczących opieki i przekazywania rodzicom informacji o ich prawach.

Twarzą kampanii „Ja też jestem dzieckiem” jest artystka Natalia Niemen. Raport „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki” podsumowuje aktywność szpitali w dwóch kategoriach. Pierwsza to „opieka po utracie dziecka” – rodzice oceniali zachowanie personelu medycznego wobec rodziców po stracie dziecka – czy personel otoczył opieką rodziców, zaproponował psychologa, czy rodzice doświadczyli wsparcia ze strony placówki. Druga natomiast to: „informacje przekazane” – czy przekazano rodzicom informacje o przysługujących im prawach po stracie dziecka.

Raport jest rezultatem maili i informacji udzielanych drogą telefoniczną przez rodziców po stracie dziecka, którzy ronili w poszczególnych szpitalach. Przedstawione są w nim tylko dobre szpitale (w obu kategoriach zaokrąglony wynik wynosił minimum 30%). Każdy ze szpitali posiada ponad 100 ocen rodziców. W pierwszym raporcie (z 15 października 2013 r.) nie znalazło się aż 296 szpitali spośród 421, które mają oddział położniczy, z powodu zbyt słabej oceny lub zbyt małej ilości ocen. Natomiast obecny raport zawiera 316 szpitali z całej Polski ocenionych pozytywnie przez rodziców po stracie dziecka.

Pełna lista szpitali ocenionych pozytywnie znajduje się pod linkiem: http://www.dlaczego.org.pl/grupy-wsparcia-spotkania/715-szpitale-wobec-rodzicow-po-stracie-dziecka-dobre-praktyki

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~aniaxyz 15-06-2014 7:57
na liscie naszego szpitala nie ma i jakos mnie to nie dziwi bo choć pielęgniarki dwoja się i troja to dla personelu medycznego wyższego wczesna ciaza to jeszcze nie człowiek - słowa co pani chce pochować ten zlepek sluzu? będą jeszcze długo brzmiały w moich uszach...
~ 15-06-2014 9:34
dobrze by było gdyby personel szpitali z 2-j połowy miejsc był karany
~Konkubent 15-06-2014 10:29
Oddział Ginekologiczno-Położniczy szpitala Bukowiec w Kowarach to może i jest w porządku ale nie wszędzie w tej placówce jest tak różowo...Sam się o tym przekonałem. Na przykład izba przyjęć kiedy zgłosisz się tam z nagłym przypadkiem to porażka. Długowłosa pielęgniarka i jedna z lekarek są bardzo nieprzyjemne i traktują pacjentów jak nie powiem co. Po prostu chamstwo. Boże chroń przed tym miejscem !
~ 15-06-2014 10:52
czy ktos wie czy lekarze z naszego szpitala i innych przychodni podpisali deklarację wiary????Chciałbym wiedzieć nim ktos z mojej rodziny sie wybierze do lekarza
~ 15-06-2014 15:29
ja usłyszałam od lekarki z jeleniogórskiego szpitala, że raz-dwa razy w roku zdarza im się taka wtopa:{
~czytający 15-06-2014 16:37
do 10:52 Trzeba zapytać o to lekarza" prosto z mostu" na początku wizyty - bo później to tylko strata czasu i zdrowia.
~tomtom 15-06-2014 17:09
szpital w Kowarach to jedno wielkie bagno. oddzial wewnetrzny wygląda jak 40 lat temu.co z tego że remontują jak personel medyczny taki że pożal się Panie Boże.jak ci nie zaszkodzą to napewno nie pomogą.
~ 15-06-2014 17:44
Nie mogli podpisać deklaracji sumienia, ponieważ szpital jeleniogórski a w zasadzie podmiot usług medycznych bo szpitali już nie ma, jest najzwyklejszą wykańczalnią.
~K. 15-06-2014 18:18
Do: 15-06-2014 10:52 Poszukaj w internecie, jest pełna lista tych ''lekarzy''. W Anglii problem rozwiązano prosto, albo lekarz ma w głowie wyłącznie dobro pacjenta albo szuka roboty w innej branży. U nas zawsze święte krowy...
~bad 15-06-2014 20:10
Do~`17.44 Jakich usług medycznych????? Tam ponad połowy usług medycznych się nie wykonuje
~Remember 16-06-2014 12:04
A dlaczego Ministerstwo Pseudo - Zdrowia nie sporządzi jawny - dostepny w Przychodniach i innych Placówkach Służby Zdrowia wykazu Szpitali w których po prostu można wykonać taki zabieg?! Z całej otoczki tej głupiej sprawy gdy celowo robi sie BURZĘ W SZKLANE WODY i nadyma Balon różnego rodzaju hochsztaplerom z Hopo, Pedzio itp typkom podbijając pusty bęben ich wysokiego mniemania o sobie i własnej społecznej randze. Ponadto dla mnie tego typu wydmuszki pseudo afer jakoś dziwnie wyskakuja jak pajacyk z pudełka przed tego yu[u aferami jak obecna Bankowa. Ot zwykła czerwona płachta dla byka ( społeczeństwa) dla zamydlenia oczu.
~KORA 16-06-2014 16:40
konkubent przyjedż z nagłym przypadkiem na izbę przyjęć do JG to potem będziesz obrażał Kowary.
~ 16-06-2014 21:29
Brawa dla Kowar !
~ 16-06-2014 23:15
Szczególnie nasz szpital w jeleniej Górze to Porażka .Szczególnie na Chirurgi naczyniowej .Dzisiaj pacjent prosił cztery razy o kroplówkę to powiedziały ze nie mają teraz czasu..jak to możliwe???Cóz miały wazniejszego do zrobienia???od czego one tam są?Od robienia łaski pacjentom? to może zmienic personel czas...?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group