Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 13112
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON dla seniorów

Wtorek, 11 grudnia 2018, 6:10
Aktualizacja: Środa, 12 grudnia 2018, 12:13
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: KSON dla seniorów
Fot. Użyczone - KSON
Niemal 300 jeleniogórskich seniorów w wieku 60+ wzięło udział w projekcie „Oswoić starość”, realizowanym od listopada przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Osoby starsze uczyły się obsługi komputera, wyjeżdżały na wycieczki i basen, brały udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Obecnie odbywają się ostatnie z tych zajęć, a na warsztaty psychologiczne są jeszcze wolne miejsca. Trwa również rekrutacja na przyszły rok, na który przewidziano podobne zajęcia.
- W tzw. projekcie ASOS braliśmy udział już po raz szósty – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych. – Celem tego projektu jest podniesienie jakości życia naszych seniorów poprzez aktywność społeczną i rozwijanie ich umiejętności – dodaje szef KSON-u.

W ramach projektu seniorzy uczyli się obsługi komputera, w tym m.in. korzystania z Internetu, obsługi internetowych kont bankowych, pisania i odbierania wiadomości e-mailowych czy łączenia się z bliskimi przez skype'a. Odbyło się również sporo wycieczek.

- Nasi seniorzy wyjeżdżali m.in. na Jarmark Bożonarodzeniowy do Wrocławia, do Zamku Książ, do Jedliny Zdroju, do Teatru w Wałbrzychu, Opery we Wrocławiu, byli w Palmiarni czy też wychodzili do Filharmonii Dolnośląskiej – wymienia Anna Deskalakis z KSON-u.

Na miejscu, czyli w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, odbywały się spotkania z ciekawymi ludźmi oraz warsztaty rękodzielnicze.

- Pojawili się u nas m.in. lekarze i aptekarze, którzy udzielali praktycznych porad naszym seniorom, byli też pasjonaci, w tym: Eugeniusz Gronostaj opowiadający m.in. o historii Jeleniej Góry czy Edward Pieksa, który przybliżył właściwości lecznicze miodów i pyłków kwiatowych. A w ramach warsztatów rękodzielniczych uczono się m.in. jak robić ozdoby świąteczne – wymienia Stanisław Schubert.

Poza zajęciami dla duszy, były też i te dla ciała. Uczestnicy projektu mogli bowiem skorzystać z zabiegów leczniczo – rehabilitacyjnych w Uzdrowisku Cieplice.

Do końca grudnia br. odbędą się jeszcze warsztaty psychologiczne i rękodzielnicze, na które są jeszcze wolne miejsca, a chętni mogą się zapisać zgłaszając do sekretariatu KSON-u czy dzwoniąc na numer tel. 757524254.

W taki sam sposób można się już zapisywać do uczestnictwa w projekcie ASOS w przyszłym roku. Wszystkie zajęcia mają ruszyć w I kwartale 2019 roku. A jak przekonuje tegoroczna uczestniczka, naprawdę warto.

- Ja mam 85 lat, mam problem z chodzeniem i słuchem - mówi Barbara Augustyniak z Jeleniej Góry - i gdyby nie udział w tym projekcie, nie maiłabym szans zobaczenia wielu rzeczy. A tak byłam m.in. na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu, który urzeka i chwyta za serce. Największym przeżyciem było jednak ponowne zobaczenie Panoramy Racławickiej, którą odwiedziłam na początku lat 80-tych i sama ponownie nigdy bym już jej nie zobaczyła. Łezka w oku zakręciła mi się na Balecie Rosyjskim na Forum Muzyki. To było coś niesamowitego. Dzięki temu projektowi uczestniczyłam też w spotkaniach w KSON-ie, co dla mnie było po prostu bezcenne – dodaje uczestniczka.

Projekt „Oswoić starość” jest dofinansowany przez Ministerstwo Rady i Polityki Społecznej w ramach programu na rzecz aktywizacji społecznej osób starszych na lata 2014-2020.

Twoja reakcja na artykuł?

14
74%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
4
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
320
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Spektakl Scrooge
 
Inne wydarzenia
Trwa absolutny hit kolejki!
 
Koszykówka
Rzucają przy Sudeckiej!
 
Aktualności
18 zł za godzinę ślizgania
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group