Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6087
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Księżyc zaćmi Słońce - zobacz w Internecie!

Środa, 29 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 29 marca 2006, 12:50
Autor: TEJO
Zaćmienie Słońca będziemy mogli podziwiać w godzinach od 11:54 do 14:00. Maksymalna faza zaćmienia, wynosząca 53 procent, wydarzy się o 12:57 - przypomina dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk.

Z zaćmieniem Słońca mamy do czynienia wtedy, gdy Księżyc przesuwa się na tle tarczy naszej dziennej gwiazdy. Zjawisko to zdarza się od dwóch do pięciu razy w roku. W przypadku zaćmienia całkowitego tarcza Księżyca w momencie zaćmienia Słońca jest większa lub równa tarczy słonecznej. – W innym przypadku Księżyc, mając mniejsze rozmiary kątowe, nie jest w stanie całkowicie zasłonić tarczy Słońca i wtedy mamy do czynienia z zaćmieniem obrączkowym – podał Onet.pl

Jak informuje naukowiec, zaćmienie 29 marca będzie zaćmieniem całkowitym. Jego zaobserwowanie wymaga jednak szczęścia, ponieważ pas, w którym będzie ono widoczne wyniesie zaledwie około 200 kilometrów (w pasie tym tarcza Księżyca całkowicie zasłania tarczę Słońca).

Całkowite zaćmienie wystąpi w takich krajach, jak np. Brazylia,Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Libia, Egipt, Turcja. Można je także obserwować przez Internet np. na stronach NASA:
"www.nasa.gov/podcast", "www.nasa.gov/eclipse".

Na razie nie zanosi się na to, że zaćmienie będzie można zobaczyć w Jeleniej Górze i okolicach. Niebo jest zachmurzone i trudno liczyć na większe przejaśnienia.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group