Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 6692
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kryształowe Pestki dla młodych artystów

Środa, 2 maja 2018, 14:15
Aktualizacja: Czwartek, 3 maja 2018, 16:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kryształowe Pestki dla młodych artystów
Fot. Tomasz Raczyński
Wczoraj (1.05) poznaliśmy laureatów X Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej Pestka. Nagroda główna, przyznana przez profesjonalne jury festiwalowe trafiła do Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu za spektakl "Teraz wszystkie dusze razem" w reż. Pawła Passiniego. Nagrodę dziennikarzy otrzymał z kolei do Teatru Rudzi/ Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie za spektakl "Nazywam się wojna".

Przedostatniego dnia festiwalu widzowie rozpoczęli kulturalną ucztę w Galerii BWA od wideoperformance Aleksandry Kubiak z udziałem aktorki Moniki Buchowiec pt. "Mięso słonia", po którym odbył się panel dyskusyjny z Aleksandrą Kubiak, Romanem Kurkiewiczem i Wojciechem Wojciechowskim. Następnie publiczność zgromadziła się w Sali Novej JCK, gdzie Cztery wymiary to dla nas za mało z Warszawy pokazało spektakl pt. "Frances" w reż. Tomasza Leszczyńskiego. Ostatnim spektaklem piątego dnia festiwalu był występ gospodarzy, a więc "Tlen" w reż. Łukasza Dudy z Teatru Odnalezionego w Jeleniej Górze. Monodram Jakuba Mieszały spotkał się z ogromnym aplauzem miejscowej publiczności i owacją na stojąco. W czasie, gdy aktorzy i twórcy przygotowywali się do panelu dyskusyjnego, odbyły się obrady jury - profesjonalnego złożonego z ludzi teatru, a także dziennikarskiego. Oba gremia przyznały po jednej statuetce Kryształowej Pestki, które jak już wspomnieliśmy na wstępie, trafiły do teatrów z Wrocławia i Białegostoku. Na zakończenie dnia odbył się koncert Prada Meinhoff z Berlina.

- Nie spodziewałem się, że tak hermetyczny spektakl może znaleźć swoje miejsce w formule festiwalowej, która zazwyczaj tego typu wydarzenia wyrzuca poza nawias. Największą nagrodę dostaliśmy od publiczności - to jak ona odbierała ten spektakl w trakcie i na zakończenie. Ta publiczność jest bardzo mądra - nigdy wcześniej nie byłem na Pestce. Swoje związki teatralne z Jelenią Górą mam bardzo dawne i te kilka dni spędzone w Jeleniej Górze są dla mnie objawieniem, to bardzo optymistyczne - wyznał Paweł Passini, reżyser spektaklu "Teraz wszystkie dusze razem", który dziękował organizatorom i publiczności za przedłużenie "życia" tego spektaklu, bowiem są środowiska, które się go wstydzą. - Graliśmy w pięknym, wyremontowanym teatrze (Zdrojowy Teatr Animacji - red.), który pamiętam jak był w kompletnej rozsypce, w mieście, które wygląda zupełnie inaczej - może to teraz taki moment, że to my Polacy jesteśmy w mocy i powinniśmy szukać tych słabszych, aby ich dostrzec i pomóc im - dodał P. Passini. Reżyser podkreślał odwagę młodych aktorów, szczególnie jeleniogórzanina Jakuba Mieszałę, którego bardzo ceni. - To wybitny aktor i jeszcze o nim usłyszymy. Zaproponowałem mu udział w kolejnym przedsięwzięciu, bo mam poczucie, że spotkałem niezwykły talent - powiedział Paweł Passini.

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Jako lalkarze nie jesteśmy przyzwyczajeni do nagród. Robimy swoją robotę i bardzo cieszymy się, że ktoś to docenił - powiedział Rafał Derkacz, absolwent Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, który z Anną Domalewską tworzy nieformalną grupę Teatr Rudzi. - Jestem urzeczony organizacją, to festiwal na najwyższym poziomie, piękne miasto - dodał laureat nagrody dziennikarzy.

Dzisiaj (2.05) ostatni dzień festiwalu - zobaczymy:
Sala NOVA JCK ul. 1 Maja 60
godz. 17.30
ANSTIEG IM FIEBER / PODEJŚCIE W GORĄCZCE, reż. Andrea Post, Die Oralneurotiker, Drezno

Sala Widowiskowa JCK ul. Bankowa 28/30
godz. 19.00
RODZINA, reż. CIRCUS FERUS, Poznań

Kluba Kwadrat, ul. Bankowa 28/30
godz. 20.30
PANEL DYSKUSYJNY Spotkanie z twórcami / Panel poprowadzi Jędrzej Soliński.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
366
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group