Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 8565
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Królestwo serów w „Norwidzie”. Smak Francji

Poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 15:25
Aktualizacja: Wtorek, 12 kwietnia 2011, 7:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Królestwo serów w „Norwidzie”. Smak Francji
Fot. TEJO
– Posiłek bez sera to jak piękna kobieta bez oka – mawiał Anthelme Brillat–Savarin, teoretyk kuchni francuskiej. To motto było jedną z inspiracji Narodowego Dnia Sera zorganizowanego dziś w II Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida w Cieplicach. Ser stał się pretekstem do pogłębienia wiedzy o kulturze Francji.

To drugie tego typu wydarzenie. Ostatnio o serach mowa była w „Norwidzie” w marcu ubiegłego roku. Pomysłodawca święta, Robert Zalewski, romanista z II LO, przekonuje, że nauka języka francuskiego to nie tylko wkuwanie słówek i zasad gramatycznych, lecz także poznanie obyczajów narodu, którego mowę uczniowie starają się opanować. W przypadku Francji ser odgrywa rolę szczególną.

Robert Zalewski w wyczerpującej prezentacji przedstawił wiedzę o serowarstwie. Licealiści mogli też dowiedzieć się podstawowych wiadomości o najważniejszych gatunkach serów. Tylko niektórych, bo przecież w tej dziedzinie Francja słynie z mnogości. – Jak można rządzić krajem, w którym jest ponad 300 rodzajów serów? – miał powiedzieć generał Charles de Gaulle, prezydent V Republiki. Prezentacja zawierała także przepisy na znane w świecie potrawy o serowej podstawie, choćby fondue, z pochodzenia danie szwajcarskie, które karierę zrobiło międzynarodową.

Zwieńczeniem prezentacji była degustacja, którą zafundowano ze środków rady rodziców. – Nie udało mi się nabyć wszystkich gatunków sera, które chciałem dać uczniom do skosztowania – mówił Robert Zalewski. Niemniej jednak stół był bogaty, a do serowych przekąsek podano obowiązkowe „francuskie” bagietki. Ze względów oczywistych wina – które we Francji do serów pija się obowiązkowo – nie było.

Była za to porcja wiedzy, jak łączyć różne sery z rozmaitymi winami (lub piwami) tak, aby stworzyć niezapomniany bukiet smaków. Uczniowie poznali także zasady serwowania serów obowiązujące we Francji. Zupełnie inne od polskich, bowiem w kraju nad Sekwaną nigdy nie kroi się sera w plasterki a robienie z niego tzw. kanapek jest nieznane.

Prócz degustacji uczestnicy Narodowego Dnia Sera (Journée Nationale du Fromage) sprawdzili swoją wiedzę na podstawie wiadomości, które przekazał Robert Zalewski. Do rozwiązania był błyskawiczny test, z którym najlepiej poradziły sobie panie: Dorota Beresińska (I miejsce), Ewa Jarochnowicz (II miejsce) i Karolina Matyja (trzecia lokata). W nagrodę laureatki dostały dyplomy oraz książki ufundowane przez księgarnię Pol-Anglo.

Licealistom podobało się to „święto sera” a i sery smakowały wybornie. – To na pewno bardzo ciekawe i przydatne wiadomości w dodatku przekazane w sposób profesjonalny – powiedziały nam Joanna Bilińska i Magda Kowalkowska. Wydarzenie doceniła także Jadwiga Dąbrowska, dyrektor II LO, która podziękowała Robertowi Zalewskiemu i podkreśliła, że tzw. wiedza ponadprogramowa jest bardzo potrzebna przy nauce języków obcych. Imprezę muzycznie ubarwił akordeonista Piotr, który zagrał utwory Richarda Galliano oraz Astora Piazzoli. Następny Dzień Sera – za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group