Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6292
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krok do przebudowy Polany Jakuszyckiej

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Wtorek, 8 stycznia 2013, 11:30
Aktualizacja: 11:31
Autor: MDvR
Fot. UM Szklarska Poręba
Szklarska Poręba i Stowarzyszenie Bieg Piastów chcą inwestycji narciarskich na Polanie Jakuszyckiej. 7 stycznia podpisana została umowa, która ma umożliwić wybudowanie nowoczesnej infrastruktury sportowo–rekreacyjnej.

Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie to obecnie najbardziej znany ośrodek narciarstwa biegowego w Polsce. Jeśli dojdzie do inwestycji, będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Europie. Dostępna będzie zarówno dla narciarzy amatorów jak i zawodowców.

- Chcemy, aby to miejsce tętniło sportem amatorskim, tak jak to dzieje się dotychczas – mówi Grzegorz Sokoliński burmistrz Szklarskiej Poręby. - Ale chcemy też, aby to miejsce służyło również zawodnikom jako całoroczny ośrodek treningowy. A przy okazji będzie to też miejsce, gdzie można rozegrać międzynarodowe zawody.

Niewątpliwym atutem Szklarskiej Poręby jest śnieg, który w rejonie Polany Jakuszyckiej utrzymuje się zazwyczaj od listopada do maja. Kiedy w okresie Bożego Narodzenia Justyna Kowalczyk nie miała warunków do trenowania w Zakopanem, w tym samym czasie w Szklarskiej Porębie dla biegających na nartach przygotowanych było ok. 20 km tras ze śniegu naturalnego. Dlatego też w ostatniej chwili do Szklarskiej Poręby przeniesiono Biathlonowe Mistrzostwa Polski. Drugim atutem miasta jest klimat, zbliżony do wysokoalpejskiego. Dlatego właśnie do Szklarskiej Poręby na obozy kondycyjne od lat przyjeżdżają tysiące sportowców.

- Naszym zamiarem, Miasta jak i Stowarzyszenia Bieg Piastów, jest rozbudowa infrastruktury, aby stworzyć nowoczesny ośrodek – dodaje burmistrz Grzegorz Sokoliński. - Kolejny raz chciałbym podkreślić, że amatorzy nic nie stracą. Wręcz przeciwnie. Trasy biegowe nadal będą utrzymywane i dostępne dla amatorów. Powstaną szatnie, będą toalety oraz gastronomia. A dodatkowo będzie to miejsce, gdzie będą mogli trenować zawodowcy na swoich, wydzielonych trasach z homologacją FIS, które dzisiaj też na co dzień nie są dostępne dla amatorów.

Umowa dzierżawy Polany Jakuszyckiej pomiędzy Gminą Szklarska Poręba, a Stowarzyszeniem Bieg Piastów otwiera drogę władzom miasta do pozyskiwania pieniędzy na realizację inwestycji. Celem jest budowa nowego zaplecza socjalno-technicznego z gastronomią i częścią hotelową oraz rolkostrady i strzelnicy biathlonowej. Wszystko ma spełniać wymagania FIS i IBU aby przy okazji można było organizować międzynarodowe zawody.

- My również chcieliśmy rozbudowywać ośrodek, ale nas nie stać – wyznał szczerze podczas podpisywania umowy Julian Gozdowski prezes Stowarzyszenie Bieg Piastów i twórca sukcesu Polany Jakuszyckiej. - I wówczas z pomocą przyszedł burmistrz. My jako Stowarzyszenie nie możemy dostać pieniędzy publicznych na jakie może liczyć Szklarska Poręba.

Samorząd liczy na dotację centralną i wojewódzką, której w takiej wysokości nie może otrzymać Stowarzyszenie Bieg Piastów. Umowa dzierżawy Polany Jakuszyckiej podpisana została na 25 lat. Nie oznacza ona jednak, że Stowarzyszenie przestanie działać. Wręcz przeciwnie. Nadal będzie organizowany Bieg Piastów oraz będą przygotowywane trasy biegowe dla amatorów. Miasto zajmie się budową a następnie zarządzaniem ośrodka.

(UM Szklarska Poręba)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 8-01-2013 17:44
i zamiast 12 zł za parking będziemy płacić już 20 :D
~ 8-01-2013 21:43
Moim zdaniem parkingi powinny być za darmo ale zamiast tego przed wejściem na trasy powinni stać bileterzy i kasować po 50 dych za łeb.
~ 9-01-2013 16:01
12 zł to dużo?? A ratrak co na wodę jeździ?? Jak nie chcesz płacić 12 zł to nie płać i idź sobie pobiegać na dzikie trasy np w Kowarach. Zobaczymy jak szybko wrócisz do Jakuszyc.
~ 10-01-2013 18:03
a słyszałeś ile kosztuje "karnet" na cały sezon. 800 zł !!! licząc 4 miesiące tylko.jak ktoś przyjeżdża raz na tydzień lub miesiąc to jest tanio jak barszcz ale jeśli przyjeżdżam codziennie lub co drugi dzień żeby trenować to wybacz ale na sprzęt mi nie dają a co dopiero na parking.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group