• Piątek, 26 kwietnia 2019
  • Godz. 3:56
  • Imieniny: Klaudiusza, Marii, Marzeny, Marceliny
  • Czytających: 2645
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kreską Güntera Grassa w Łąkowym Kamieniu

Wiadomości: hauptmanna
Piątek, 16 października 2009, 12:11
Aktualizacja: 12:11
Autor: Ania
Fot. .....
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” zaprasza 16 października o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy „Grafiki i rysunki Güntera Grassa”, autora, między innymi, powieści „Blaszany bębenek”.

Postaci Grassa nie trzeba przedstawiać fanom literatury. Wokół pisarza zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy ujawnił nazistowski epizod w swoim życiu. Grass to jednak nie tylko pisarz, lecz także rysownik. Jaki? Będzie można się przekonać oglądając dzieła laureata literackiego Nobla (1999), które zawisną w klimatycznych wnętrzach willi Łąkowy Kamień, rezydencji innego noblisty, Gerharta Hauptmanna, w którym działa muzeum literata.

Wystawa będzie klamrą z cyklem wykładów i prelekcji dotyczących twórczości artystycznej Hauptmanna. W piątek, 30 października w muzeum gościć będą m. in. profesor Walter Schmitz z Drezna, prof. Anna Mańko Matysiak z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Geraald Diesener, reprezentujący Lipskie Wydawnictwo Uniwersyteckie. Tematy ich wypowiedzi to „Hauptmann – scenariusze filmowe i filmy”, „Gerhart Hauptmann w polskich encyklopediach i leksykonach”, „Gerhart Hauptmann – (tylko) jeszcze ikona pamięci?”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

piipi 17-10-2009 11:13
~Pamiętam list otwarty,który napisał Grass do Prezydenta Gdanska - Pawła Adamowicza, wtedy to autor ksiązki "Przy obieraniu cebuli" napisał: .." Chciałbym podziękowac tym mieszkancom Panskiego miasta i mojego miasta,którzy w dalszym ciągu darzą mnie zaufaniem" ...UFAM ! ..pojadę do Hauptmanna obejrzec G.Grassa wystawę !
~regulus 30-10-2009 15:24
Grass, to były esesman, żołnierz 10 Dywizji Pancernej SS Frundsberg, która na Ukrainie ogniem i mieczem zaprowadzała Neue Deutsche Ordung. Ale to robili jego koledzy z batalionu. On siedział pod sosną i pisał powieść, żeby Nobla dostać.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
782
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%
Głos ulicy
Foliówki płatne?  
TV Dami
25.04.2019 r. Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Trwa remont Wieży Książęcej w Siedlęcinie  
Aktualności
Wraca temat Sołtysiej Góry  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group