Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11539
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Kredyt mieszkaniowy – jak się przygotować?

Czwartek, 20 lutego 2020, 23:56
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:47
Autor: ts
Polska: Kredyt mieszkaniowy – jak się przygotować?
Fot. ts
Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem finansowym, które wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności i wymagań banku. Nic więc dziwnego, że duża część zainteresowanych tą ofertą osób odczuwa stres, przystępując do całej procedury. Na szczęście można się do kolejnych etapów działania odpowiednio przygotować, sprawdzając informacje wcześniej. Jak to zrobić?

1. Ocena możliwości
2. Określenie potrzeb
3. Przygotowanie niezbędnych podstaw
Każdy, kto decyduje się na złożenie wniosku, ma świadomość, że procedura jest długotrwała, a potencjalny kredytodawca będzie dokładnie sprawdzał najistotniejsze informacje. Wymogi te zmieniają się, warto więc wcześniej zweryfikować, gdzie najkorzystniej będzie się zgłosić i jak orientacyjnie będzie wyglądał przyszły kredyt mieszkaniowy (najlepsze oferty znajdziesz na https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/).

Ocena możliwości
W pierwszej kolejności należy określić własne możliwości finansowe. Kredyt mieszkaniowy jest zobowiązaniem na wiele lat, a miesięczna rata regularnie będzie obciążała domowy budżet. Zanim więc w ogóle zaczniemy szukać mieszkania i składać wniosek, trzeba obliczyć, jaką kwotę jesteśmy w stanie na ten cel każdorazowo przeznaczać. Oszacować trzeba przede wszystkim wpływy z wynagrodzenia o pracę oraz ewentualne dochody z umów cywilnoprawnych, a następnie wynotować wszystkie miesięczne opłaty, które trzeba ponieść, w tym także koszty życia. Może się oczywiście zdarzyć, że rata kredytu będzie niższa niż koszty wynajmu. W przypadku takich okoliczności zmiana sytuacji będzie się opłacała.

Odrębną kwestią jest wkład własny, czyli posiadana przez kredytobiorcę gotówka, która będzie jego inwestycją w kupowaną nieruchomość. To warunek dla banków konieczny, aby w ogóle mogły udzielić kredytu. Większość z nich wymaga 20% wartości nieruchomości, jednak czasami wystarczające okaże się 10%. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z wyższą marżą lub dodatkowym ubezpieczeniem niskiego wkładu. Każdy musi sam obliczyć, czy taki układ opłaca się.,

Na podstawie takich informacji możliwe jest określenie szacunkowej zdolności kredytowej, czyli maksymalnej kwoty możliwej do pożyczenia z banku.

Określenie potrzeb
Wiedząc, jakim budżetem dysponujemy, można przystąpić do identyfikacji potrzeb mieszkaniowych. Trzeba przy tym pamiętać, że to co teraz wydaje się idealnym rozwiązaniem, za kilka lat może stracić swoje walory. Decyzję podejmować trzeba przyszłościowo. Jeśli singiel planuje w przyszłości wejść w związek, kawalerka może nie być najlepszą koncepcją. Młode małżeństwo w perspektywie potrzebować może więcej miejsca niż dwa pokoje. Istotnym aspektem jest także lokalizacja domu lub mieszkania, kondygnacja, na której lokal się znajduje, a nawet widok codziennie oglądany z okna.

Przygotowanie niezbędnych podstaw
Wiedząc, jakimi zasobami dysponujemy i czego potrzebujemy, można przejść do gromadzenia dokumentów i rozpocząć przygotowania do złożenia wniosku. Trzeba wiedzieć, że niektóre banki wymagają umowy na czas nieokreślony, jest to więc moment, aby porozmawiać z pracodawcą a propos takiej możliwości. Zdolność kredytową obniżają także karty kredytowe i limity w koncie, można zatem rozważyć ich uprzednie zamknięcie. Raty można pospłacać, a inne kredyty skonsolidować, obniżając tym samym ewentualne zobowiązania. Tego typu kwestiami dobrze jest zająć się jeszcze przed złożeniem wniosku. Na etapie późniejszym może to przeciągać czas trwania procedury kredytowej, która sama w sobie jest procesem długotrwałym.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
808
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group