Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8117
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kręć się, kręć wrzeciono!

Poniedziałek, 25 lutego 2008, 14:54
Aktualizacja: Środa, 27 lutego 2008, 14:27
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kręć się, kręć wrzeciono!
Fot. TEJO
Oryginalną lekcję tkactwa mieli w poniedziałek uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze. Muzeum Karkonoskie zaprosiło młodzież na ciekawą wycieczkę w przeszłość.

W replice karkonoskiej izby na gimnazjalistów czekały Ewa Krauze oraz Irena Kawerska, które przybliżyły młodym ludziom lniarskie tradycje regionu jeleniogórskiego. Mówiły także o kulturze tkactwa i jego miejscu w historii całej cywilizacji.

Irena Kawerska, która na co dzień – podobnie jak czyniono to przed wiekami – zajmuje się tradycyjnym tkactwem, pokazała na muzealnych eksponatach, jak pozyskuje się przedzę. Młodzi jeleniogórzanie zobaczyli sposób, w jaki jeszcze przed 1945 rokiem pracowała większość pań z podjeleniogórskich miejscowości znanych z tkackich tradycji.

– Od lat przybliżam ludziom to rzemiosło. Prowadziłam warsztaty tkackie w Polsce i Niemczech – powiedziała Jelonce Ewa Krauze, która – jako prząśniczka – zasiadła przy kołowrotku z naręczą przędzy.

Lekcje tkactwa to część programu edukacyjnego Muzeum Karkonoskiego, który towarzyszy doskonałej wystawie „Zapomniane rzemiosła”. Projekt finansowany jest częściowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz pokazów dawnej sztuki tkactwa, MK zaprosiło młodzież na warsztaty ceramiczne oraz w najbliższy poniedziałęk planuje zajęcia poświęcone sztuce pleciątkarskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group