Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 4767
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KPSW po inauguracji

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 października 2018, 7:26
Aktualizacja: Czwartek, 18 października 2018, 11:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa to druga uczelnia w Jeleniej Górze, która ma za sobą uroczystą inaugurację roku akademickiego 2018/2019. Wcześniej podobne wydarzenie odbyło się w Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego, a w najbliższy piątek planowane jest w jeleniogórskim wydziale Politechniki Wrocławskiej.

Rok akademicki 2018/2019 obfituje w jubileusze. Po 50. inauguracji w WEZiT UE, również jedyna w pełni jeleniogórska uczelnia ma powody do świętowania. KPSW (wcześniej Kolegium Karkonoskie) organizowało 21. inaugurację, a o jej rozwoju świadczy fakt, że można już zdobywać wykształcenie magisterskie na dwóch kierunkach (fizjoterapia i pielęgniarstwo).

- Wchodzimy w nowe XX-lecie. Mam nadzieję, że będziemy działać do końca świata i jeden dzień dłużej - mówił Marian Ursel, rektor KPSW, który cieszy się z faktu, że tendencja spadkowa przy rekrutacji została zahamowana w ubiegłym roku, a w nowym również zanotowano wzrost liczby nowych studentów.

Przyjęto ok. 350 nowych studentów. Odpowiedzialna za finanse jeleniogórskiej uczelni Grażyna Malczuk podkreśliła, że w tym roku udało się pozyskać na różnego rodzaju projekty 13 milionów złotych, co przy podobnej kwocie otrzymywanej z budżetu państwa robi wrażenie.

- Z punktu widzenia pozyskiwania środków zewnętrznych to jest dużo. Gdyby prezydent Jeleniej Góry nie wycofał się z realizacji wspólnego projektu na budowę Centrum Integracji i remont dróg na ulicy Kadetów, to byłoby 9 milionów więcej - mówiła kanclerz uczelni.

Największą popularnością cieszyły się w tym roku kierunki pielęgniarstwa, fizjoterapii, wychowania fizycznego oraz angielski w biznesie.

Wraz ze zmianą ustawy o szkolnictwie wyższym, uczelnie otrzymują obligacje Skarbu Państwa, które mogą być wydatkowane na inwestycje i rozwój dydaktyki. Symboliczny czek na niemal 17,5 miliona złotych od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał senator Krzysztof Mróz.

- Obligacje będą wykupione w dwóch turach (grudzień 2019 i grudzień 2020), ale już od stycznia 2019 r. KPSW będzie mogła wykazywać te pieniądze jako wkłady własne w różnych projektach i zabezpieczeniach kredytów - podkreślił K. Mróz. - To pokazuje, że Konstytucja dla Nauki, która weszła od 1 października wspiera uczelnie w takich miastach jak Jelenia Góra i cieszę się, bo to oznacza rozwój dla takich uczelni jak KPSW - dodał senator.
- Zastanowimy się czy zbudować mieszkania pod nadzorem dla osób starszych, przedszkole i miejsca pobytu dla seniorów. Oczywiście nie ruszymy z inwestycją w najbliższym roku, a jak boom na drogi i inwestycje zakończy się, spokojnie za 2 lata za dużo mniejsze pieniądze ruszymy z inwestycją - dodała G. Malczuk.

Twoja reakcja na artykuł?

6
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
0
0%
Złości
3
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~intraster 17-10-2018 9:46
A burmistrz Szklarskiej znowu ubrany jak ostatni burak! Wyślijcie tego chłopka roztropka do stylisty bo swoim wieśniackim wyglądem znowu przynosi wstyd miastu!
~koniczyna 17-10-2018 12:57
Rozumiem, nauczyciele, studenci, prezydent, przewodniczący rady, ale po co ta cała hałastra... tego nie rozumiem.
~Haha 17-10-2018 18:24
Zeby miejsca na sali zapelnic
~ 18-10-2018 21:56
Chciałam znaleźć zdjęcia ze ślubowania ale we wszystkich fotorelacjach nie ma co oglądać,jakby studenci bez których nie ma uczelni byli nieważni . Zawiodłam się
~ 19-10-2018 11:22
Bo jestemy nieważni, dla uczelni wazne sa pieniądze, nie studenci Nas sie pomija To jak kpsw traktuje studentow... Jak niewolników i material do pozyskania pieniedzy Zmuszaja do obowiązkoergo udzialu w unijnych projektach (niby dla chetnych), bo idą za tym duze pieniądze... Same przekręty, kadra wielu przypadkach nie uczy zgodnie ze standardami... Szkoda gadac
~Letusia 20-10-2018 20:41
do: ~ (11:22)
A dla kogo niby są te programy unijne? Dla kadry??? Nie, są po to, aby Państwo Studenci mogli podnieść swoje kompetencje i zdobyć dodatkowe umiejętności. Ja rozumiem, że nauka i wiedza boli. Najlepiej, to "odwalić swoje" i zniknąć w najbliższym pubie. Uczelnia traktuje studentów podmiotowo. Nikt nie jest "numerem albumu", ale Panią Kasią, Panem Adamem. Praktyki pilotażowe dla studentów niejednemu przydały się do znalezienia pracy, a także stanowiły niezły zysk dla Studentów (zdarzała się, że zarobili po 11 tys. PLN. Budowanie wizerunku na rynku pracy pozwala na lepsze przygotowanie do przyszłej rozmowy kwalifikacyjnej. Stypendium motywacyjne dla pielęgniarek dofinansowuje przez cztery lata zarówno Studentów, jak i Absolwentów. Dodatkowo wyposażone pracownie w nowoczesny sprzęt, odremontowane sale dydaktyczne, studio radiowo-telewizyjne, Centrum Symulacji Medycznej. Dla kogo to wszystko? Kadra może uczyć nawet w stodole. Zarzut o braku uczenia zgodnie ze standardami jest głęboko niesprawiedliwy, gdyż z ankiet wynika coś całkiem przeciwnego. Drogi, rozczarowany Studencie, może wskażesz, które to zajęcia są niezgodne, o ile w ogóle znasz standardy nauczania. Narzekać, to każdy potwafi, ale żeby wziąć się za naukę, to już inna bajka...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group