Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 3446
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KPSW po inauguracji

Środa, 17 października 2018, 7:26
Aktualizacja: Czwartek, 18 października 2018, 11:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: KPSW po inauguracji
Fot. Przemek Kaczałko
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa to druga uczelnia w Jeleniej Górze, która ma za sobą uroczystą inaugurację roku akademickiego 2018/2019. Wcześniej podobne wydarzenie odbyło się w Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego, a w najbliższy piątek planowane jest w jeleniogórskim wydziale Politechniki Wrocławskiej.

Rok akademicki 2018/2019 obfituje w jubileusze. Po 50. inauguracji w WEZiT UE, również jedyna w pełni jeleniogórska uczelnia ma powody do świętowania. KPSW (wcześniej Kolegium Karkonoskie) organizowało 21. inaugurację, a o jej rozwoju świadczy fakt, że można już zdobywać wykształcenie magisterskie na dwóch kierunkach (fizjoterapia i pielęgniarstwo).

- Wchodzimy w nowe XX-lecie. Mam nadzieję, że będziemy działać do końca świata i jeden dzień dłużej - mówił Marian Ursel, rektor KPSW, który cieszy się z faktu, że tendencja spadkowa przy rekrutacji została zahamowana w ubiegłym roku, a w nowym również zanotowano wzrost liczby nowych studentów.

Przyjęto ok. 350 nowych studentów. Odpowiedzialna za finanse jeleniogórskiej uczelni Grażyna Malczuk podkreśliła, że w tym roku udało się pozyskać na różnego rodzaju projekty 13 milionów złotych, co przy podobnej kwocie otrzymywanej z budżetu państwa robi wrażenie.

- Z punktu widzenia pozyskiwania środków zewnętrznych to jest dużo. Gdyby prezydent Jeleniej Góry nie wycofał się z realizacji wspólnego projektu na budowę Centrum Integracji i remont dróg na ulicy Kadetów, to byłoby 9 milionów więcej - mówiła kanclerz uczelni.

Największą popularnością cieszyły się w tym roku kierunki pielęgniarstwa, fizjoterapii, wychowania fizycznego oraz angielski w biznesie.

Wraz ze zmianą ustawy o szkolnictwie wyższym, uczelnie otrzymują obligacje Skarbu Państwa, które mogą być wydatkowane na inwestycje i rozwój dydaktyki. Symboliczny czek na niemal 17,5 miliona złotych od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał senator Krzysztof Mróz.

- Obligacje będą wykupione w dwóch turach (grudzień 2019 i grudzień 2020), ale już od stycznia 2019 r. KPSW będzie mogła wykazywać te pieniądze jako wkłady własne w różnych projektach i zabezpieczeniach kredytów - podkreślił K. Mróz. - To pokazuje, że Konstytucja dla Nauki, która weszła od 1 października wspiera uczelnie w takich miastach jak Jelenia Góra i cieszę się, bo to oznacza rozwój dla takich uczelni jak KPSW - dodał senator.
- Zastanowimy się czy zbudować mieszkania pod nadzorem dla osób starszych, przedszkole i miejsca pobytu dla seniorów. Oczywiście nie ruszymy z inwestycją w najbliższym roku, a jak boom na drogi i inwestycje zakończy się, spokojnie za 2 lata za dużo mniejsze pieniądze ruszymy z inwestycją - dodała G. Malczuk.

Twoja reakcja na artykuł?

6
55%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
9%
Smuci
0
0%
Złości
4
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group