Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6056
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowarzanie: wyciągi to dla nas być albo nie być

Wiadomości: Kowary
Czwartek, 9 maja 2013, 8:56
Aktualizacja: Piątek, 10 maja 2013, 9:03
Autor: Angela
Fot. Angela
Kilkudziesięciu mieszkańców Kowar przyszło wczoraj (7.05) do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach na rozprawę administracyjną poświęconą budowie Stacji Sportów Zimowych i Paralotniarstwa w Kowarach. Inwestycję wstrzymano w 2010 roku, bo projekt jej pierwotnego kształtu został oprotestowany przez ekologów. Ich zdaniem inwestycja byłaby zagrożeniem dla cietrzewia i rzadkich roślin. – Jesteśmy za ekologią, ale ludzie powinni być na pierwszym miejscu – mówili mieszkańcy.

Władysława Jankowska w Kowarach miesza od urodzenia. Jak większość przybyłych na spotkanie mieszkańców podkreślała, że ta inwestycja jest kluczowa dla ożywienia i przetrwania jej miejscowości.

- To jest nasze być, albo nie być – mówiła Władysława Jankowska. - Jeżeli nie będzie sportów zimowych w Kowarach, to można je zaorać. Jeśli zależałoby to ode mnie, chciałabym, żeby budowę wyciągów zaczęli dzisiaj. Kiedy ekolodzy oprotestowali inwestycję, my jako mieszkańcy też wyszliśmy z protestem, ale przeciwko ekologom. Kowary były kiedyś miastem przemysłowym, a teraz nie ma żadnych zakładów. Jest tu totalna bieda, praktycznie cała młodzież uciekła za granicę, bo nie ma tu żadnych perspektyw, a my liczymy tylko na ludzi z zewnątrz. Jeżeli ludzie nie przyjadą do nas, a obecnie nie ma tu do czego przyjeżdżać, to my nie możemy się nawet wyprowadzić, bo naszych domów nikt nie kupi. Ja jestem za ekologią i dbam o środowisko, ale uważam, że człowiek powinien być na pierwszym miejscu – dodała kowarzanka.

Za budową wyciągów narciarskich był również Zbigniew Piątek, mieszkaniec Kowar i radny.

- To jedyna szansa, by to miasto odżyło i nabrało jakiegoś rytmu – mówił. – Ta inwestycja da przede wszystkim miejsca pracy dla młodych ludzi i mieszkańców oraz ściągnie turystów. Mamy u siebie piękne tereny, w tym widok na panoramę Sudetów oraz ciekawe obiekty, jak np. Park Miniatur, Sztolnie czy starówkę. Jest co zobaczyć, ale brakuje „życia”. Nie chodzi tylko o wyciągi, bo dzięki nim powstaną bazy hotelowe i gastronomiczne. Turyści zamiast jechać do Czech, zostawią te pieniądze u nas. Niewielu z mieszkańców jest przeciwnych inwestycji, a większość jest za tym, by ruszyła ona jak najszybciej. Rozmawiałem z przedstawicielami instytucji zajmującymi się ekologią i dostałem informację, że inwestycja mogła być realizowana już dwa – trzy lata temu. Na naszym terenie w ostatnim czasie nie stwierdzono występowania cietrzewia, a śladowo występował on dawniej, więc wystarczyło o sto metrów obniżyć zasięg nartostrad i zacząć budować – dodał.

Takie rozwiązanie zastosowano w nowym projekcie, ale w związku ze zmianami potrzebne było przygotowanie nowego raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, który został pozytywnie oceniony przez ekologów i Karkonoski Park Narodowy. Przygotował go Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wczorajszym spotkaniu został on omówiony przez Lecha Popławskiego, koordynatora i współtwórcę.

Przedstawiciel inwestora mówił natomiast o planach budowy.

- Inwestycja będzie okrojona w kierunku góry Czoła, ale to nie zmieni charakteru całej inwestycji – mówił. - Drugi wariant zakłada wykorzystanie dołu Czoła i potężnej 60-hektarowej polany. Jeśli zapadnie decyzja pozytywna, musimy dostać wszelkie pozwolenia na budowę i chcielibyśmy to rozpocząć i zakończyć jak najszybciej – dodał.

Nie padł jednak nawet wstępny terminu wbicia pierwszej łopaty i zakończenia realizacji inwestycji. Pełen wiary w rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku jest natomiast burmistrz Kowar Mirosław Górecki.

- Dzisiejsza rozprawa administracyjna ma pomóc nam w podjęciu decyzji środowiskowej, którą ja wydaję – mówił burmistrz Mirosław Górecki. – Zaprosiliśmy wszystkie strony postępowania, ostatecznie wyjaśnimy sobie wszystkie niejasności związane z raportem oddziaływania na środowisko inwestycji, która jest w planach miasta od kilku lat – dodał burmistrz.

Na rozprawie zabrakło ekologów z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Raport został przyjęty bez żadnych uwag. Teraz w ciągu dwóch tygodni burmistrz Kowar wyda decyzję środowiskową, po której inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenia na budowę ośrodka. Szacowany koszt to budowy około 100 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~kolo5 9-05-2013 9:50
100mln w Kowary.no comment.Na początku trzeba oczyścić ten śmietnik z recydywy,pijactwa brudu i smrodu kamienic które w większości szpecą.Jeżeli miasto chcę ściągnąć turystów to nie na park miniatur który tak naprawdę nie jest ciekawy tylko na lody i gofry ale żeby można było dojechać pod lokal a nie spacerować.żeby zobaczyć tą starówkę nieżle trzeba się wysilić.Pamiętam te czasy kiedy jeszcze nie było obwodnicy...co chwila jakieś autka zatrzymywały się na lody z obcych miast.wszystko wtedy się sprzedawało.teraz możecie się sami sobie chwalić tym co macie bo nikt i tak u was się nie zatrzyma
~ 9-05-2013 9:54
A co z wczorajszym pożarem w Kowarach? Cisza?
~agat 9-05-2013 10:04
Popieram! inwestowało się w deptak, ulicę Jagiellończyka, co z tego kamienice z tyłu jak i z przodu straszą swoją obskurnością a deptak się zapada! Nie ma życia to prawda aż serce ściska jak wspominamy czasy kiedy prężnie "szły" zakłady i miasto tętniło tym życiem. Ach...
~ccc 9-05-2013 10:08
Przecież można wzorem Czechów, wydzielić, ogrodzić, zbudować nartostrady z systemem naśnieżania, darmowe parkingi, zaplecze gastronomiczne, wypożyczalnia i serwis. Tylko nie obiżać położenia stoków. 100 metrów to dużo w naszym klimacie. Zbudujcie 2-3 nartostrady po 1000 metrów(połączone w sensowny sposób). Parking może być niżej w samych Kowarach i skibusami (darmowymi dowozić narciarzy)
rymcycymcy 9-05-2013 10:20
"Władysława Jankowska w Kowarach miesza od urodzenia" ...:) ...mącicielka po prostu ! ...wymeldować, będzie spokój ! ;)
~СH.W.D.P. 9-05-2013 10:22
DO KOWAR NA NARTY?? TO CHYBA TAKIE NARCIARSTWO EKSTREMALNE MA BYĆ... NA STOKU BĘDĄ STAŁY LIPKI Z NOŻAMI.
~tomjg 9-05-2013 11:12
dzis mamy 9 maja wiec jak to oni wczoraj tj 7 maja byli? moze przedwczoraj
~Aleks 9-05-2013 12:45
A cała reszta, która stoi w bramach na Kowarskiej starówce zajmie się okradaniem turystów.
~stasek 9-05-2013 13:06
zyski z wyciągów pójdą do m.Kowary? Mieszkańcy stawiajcie hotele, hoteliki, otwierajcie restauracje, parkingi przydomowe, stoiska z oscypkami i ciupagami....no i bank też tam gdzie kretowisko. "Kowary odżyją ;)"... gdyby tak władzą zależało na sportach zimowych i na zysku to juz dawno byłby wyciąg, jakisiktam, a przy niem znowu następny itd...a teraz będziecie karmieni przekrętami inwestora, kino 3d na wyspie juz jest..
~NN 9-05-2013 13:14
Zgłosiłem na nr tel Redakcji błąd literowy: by zamiast Pani Władysława "miesza" zmienić na "mieszka". Odpowiedź: "w tej sprawie proszę zadzwonić do ..." . A czyż to mi ma zależeć na poprawności Jelonkowych tekstów, skoro pracownik Redakcji ma to gdzieś?
~AGMinwestmen 9-05-2013 13:29
info z ostatniej chwili !!!!!!! jest inwestor na wyspę kowarską ! to bardzo bogaty człowiek z Warszawy.Powiedział że piękniejszego miejsca na oczy nie widział i chciałby tam zainwestować grube miliony.Powtarzam!, grube! w postawienie hotelu z aquaparkiem .Kowarzanie za chęć udostępnienia tak pięknego miejsca będą mieli za darmochę spanie i dmuchanie plastikowych lal.
~GSinvestmen 9-05-2013 13:35
Wy się nie śmiejcie.Słyszałem że inwestora który miał wybudować na basenie kino 4D w ramach zadośćuczynienia ma każdemu mieszkańcowi zafundować ma telewizor 3D
~Miś 9-05-2013 14:13
Mogli by wybudować coś takiego: Odbudować kolej by jeździł pociąg retro z Karpacza, Mysłakowic do Ogorzelca. Oraz ze stacji Kowary Średnie wybudować kolejkę szynową- liniową na przełęcz Okraj...
~kulka 9-05-2013 14:16
Mieszkam w Kowarach od 3 lat i nie zamieniłabym tego miasta na inne. Podoba mi się i tyle!!! Popieram wszystkie pomysły, które przyczynią się do rozwoju tego miasta i zapewnią mieszkańcom pracę. Jej brak jest największą ich bolączką, a nie ten "śmietnik",o którym ktoś pisze,a którego "oczywiście" nie ma w innych miastach. Rozejrzyj się co masz wokół siebie, a później wygłaszaj sądy!!!
~kulka 9-05-2013 14:18
do Miś :) Świetny pomysł :)
~ws 9-05-2013 14:41
kowarzanie, załóżcie lepiej jakies ekotowarzystwo i oprotestujcie wszystko co się dzieje. kaska będzie do was płynąć i biznes się będzie kręcił bez wyciągów.
~grabienaPO 9-05-2013 15:36
A wszystkie plagi was dosięgną no chyba ,że pozbędziecie się ryżego MIDASA.Jeśli rzeczywiscie w obliczu obecnego stanu Polski około 29% Polaków jest gotowych głosować na PO, to znaczy że Polacy zostali poddani takiemu samemu praniu mózgów jak Koreańczycy Kim Dzong Una..
~Krkonos 9-05-2013 17:29
Niedasię ze względów ochrony przyrody - ulubiona śpiewka Raja i S-ki. A tymczasem Czesi jakieś 2-3 lata temu wybudowali wyciąg krzesełkowy na sam szczyt Czoła, z szeroką, oświetloną nartostradą. I dało się. Czy cietrzewie mieszkają tylko po polskiej stronie granicy i nie przechodzą na czeską stronę słupków granicznych, bo wiedzą, że nie mają paszportów? Nie wciskaj kitów, panie Raj. Z tych samych rzekomych "powodów" zlikwidowano niedawno czarny szlak do Końskich Łbów, zielony przez Bażynowe Skały, czarny nad Kotłem Łomniczki, czerwony i niebieski na wschodnim zboczu Śnieżki, teraz planuje się likwidację jednego z najpiękniejszych szlaków Karkonoszy - zielonego dnem Śnieżnych Kotłów. Za żadnego dyrektora KPN nie zlikwidowano tylu szlaków. Andrzej Raj - najgorszy dyrektor KPN-u!
~Prawda 9-05-2013 18:33
Andrzej Raj to najgorszy zło....j
~ 9-05-2013 18:50
DRODZY EKOLODZY czemu wam nie przeszkadza to że wycina się olbrzymie ilości drzew na ulotki i ciągle zmieniające się podręczniki, że niszczy się kolej która by zastępiła wiele kopcących autobusów i samochodów A CZEPIACIE SIĘ JEŚLI trzeba w bardzo małączęść przyrody poświęcić by ludzie mieli pracę (chociaż uważam że przemysł to najlepsze co może być)
~nepotyzm 9-05-2013 18:58
Pan dyrektor Raj niech najpierw zrobi porządki w swoim najbliższym grajdołku, gdzie panuje ścisły NEPOTYZM. Zapewne przez przypadek w KPN-ie pracują trzy osoby o nazwisku Raj: Andrzej Raj (dyrektor), Żaklina Antczak-Raj i Barbara Wieniawska-Raj. Czyżby w "przedsiębiorstwie" dyr. Raja zatrudniona była cała jego rodzina? Również zbiegiem okoliczności jest, że wśród pracowników znajdziemy dwie osoby o nazwisku Kuś: Dariusz Kuś i Joannę Kuś. Kolejne przykłady: Marek Dobrowolski i Karolina Dobrowolska. Dalej: Czesława Podkańska, Łukasz Podkański. Więcej: http://www.kpnmab.pl/pl/ksiazka-adresowa-kpn,91. Może by prokuratura i media zainteresowały się ewidentnymi przypadkami nepotyzmu w Karkonoskim Parku Narodowym?
~skier 9-05-2013 19:19
Gdzie te wyciągi będą budować???? na tych 100 metrowych łączkach :D
~@ 18;58 9-05-2013 21:01
Aż się czasem marzy, że znów zdarzy się w Polsce taki Piłsudski, który będzie miał w dup.e tzw. demokrację w naszym rozumieniu i pogoni całe to tałatajstwo, które mandaty zdobyło legalnie w wyborach, ale nie zasługują na nie nawet za grosz i zbuduje to państwo od podstaw.
~ksiądz 9-05-2013 21:46
Dla was nie ma ratunku. Byłem na wizycie w waszej parafi. Obłęd i tyle. Szkoda mówić. W Afryce panuje większa serdeczność i kultura. Kowarzanie to tego słowa na oczy nie widzieli. Z niepiśmiennymi romami na czele. Wygranym będzie ten który pozbędzie się mieszkania za jakieś pieniądze i jak najszybciej się z Kowar ulotni.
~romouald 9-05-2013 22:05
Obstawiam że burmistrz będzie tam SKI instruktorem a ratusz bilety dla VIP przytuli.
~szlachtaJG 9-05-2013 22:51
Drodzy jeleniogórzanie. Zabudujcie sobie miasteczko murem i nie wyściubiajcie noska z wspaniałej atmosfery ulic Górnej ,Kilińskiego, Pijarskiej. Wybierzcie się do swojej galerii w budowie lub na blokowisko , bo wasze komentarze w stosunku do okolicznych gminy wskazują ,że jesteście wielkim Państwem i nie godzi się wam przebywać poza murem.
~Wojtasik Tom 9-05-2013 22:59
Kowary pod względem turystycznym leżą na górze złota które to kompletnie nie są wykorzystane. A szkoda. Mimo to zrobiłem taką mapkę z nowymi trzema wyciągami i przy nich aż dziesięć tras narciarskich bez wchodzenia do KPN-u i na górę czoło. Do tego weekendowo pociąg retro dowożący z Karpacza turystów. Na co dzień kursujący szynobus dowożący ludzi do pracy lub narciarzy na trasy zjazdowe. Do tego kolejka szynowo- linowa na Okraj zatrzymująca się przy atrakcjach takie jak sztolnie. Wyciągi jak kolejka zaprojektowane tak by jak najmniej wycinać drzew, poprowadzone obok szlaków turystycznych Podaje link z mapą inwestycji https://plus.google.com/photos/104641213325383661760/albums/5876085304151210017?banner=pwa
~kowarzanka 9-05-2013 23:16
Kowary - miasto niewykorzystanych możliwości. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat, który polecam przeczytać wszystkim. Artykuł sprzed 10 lat ale jak widać niewiele się zmieniło od tej pory. Link do artykułu: http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=5396
~Obserwator. 9-05-2013 23:56
Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~tejoo 10-05-2013 9:05
Pierw pomóżcie biednym romom z Kowar a potem zajmijcie sie inwestycjami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group