Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12972
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowarzanie: wyciągi to dla nas być albo nie być

Czwartek, 9 maja 2013, 8:56
Aktualizacja: Piątek, 10 maja 2013, 9:03
Autor: Angela
Kowary: Kowarzanie: wyciągi to dla nas być albo nie być
Fot. Angela
Kilkudziesięciu mieszkańców Kowar przyszło wczoraj (7.05) do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach na rozprawę administracyjną poświęconą budowie Stacji Sportów Zimowych i Paralotniarstwa w Kowarach. Inwestycję wstrzymano w 2010 roku, bo projekt jej pierwotnego kształtu został oprotestowany przez ekologów. Ich zdaniem inwestycja byłaby zagrożeniem dla cietrzewia i rzadkich roślin. – Jesteśmy za ekologią, ale ludzie powinni być na pierwszym miejscu – mówili mieszkańcy.

Władysława Jankowska w Kowarach miesza od urodzenia. Jak większość przybyłych na spotkanie mieszkańców podkreślała, że ta inwestycja jest kluczowa dla ożywienia i przetrwania jej miejscowości.

- To jest nasze być, albo nie być – mówiła Władysława Jankowska. - Jeżeli nie będzie sportów zimowych w Kowarach, to można je zaorać. Jeśli zależałoby to ode mnie, chciałabym, żeby budowę wyciągów zaczęli dzisiaj. Kiedy ekolodzy oprotestowali inwestycję, my jako mieszkańcy też wyszliśmy z protestem, ale przeciwko ekologom. Kowary były kiedyś miastem przemysłowym, a teraz nie ma żadnych zakładów. Jest tu totalna bieda, praktycznie cała młodzież uciekła za granicę, bo nie ma tu żadnych perspektyw, a my liczymy tylko na ludzi z zewnątrz. Jeżeli ludzie nie przyjadą do nas, a obecnie nie ma tu do czego przyjeżdżać, to my nie możemy się nawet wyprowadzić, bo naszych domów nikt nie kupi. Ja jestem za ekologią i dbam o środowisko, ale uważam, że człowiek powinien być na pierwszym miejscu – dodała kowarzanka.

Za budową wyciągów narciarskich był również Zbigniew Piątek, mieszkaniec Kowar i radny.

- To jedyna szansa, by to miasto odżyło i nabrało jakiegoś rytmu – mówił. – Ta inwestycja da przede wszystkim miejsca pracy dla młodych ludzi i mieszkańców oraz ściągnie turystów. Mamy u siebie piękne tereny, w tym widok na panoramę Sudetów oraz ciekawe obiekty, jak np. Park Miniatur, Sztolnie czy starówkę. Jest co zobaczyć, ale brakuje „życia”. Nie chodzi tylko o wyciągi, bo dzięki nim powstaną bazy hotelowe i gastronomiczne. Turyści zamiast jechać do Czech, zostawią te pieniądze u nas. Niewielu z mieszkańców jest przeciwnych inwestycji, a większość jest za tym, by ruszyła ona jak najszybciej. Rozmawiałem z przedstawicielami instytucji zajmującymi się ekologią i dostałem informację, że inwestycja mogła być realizowana już dwa – trzy lata temu. Na naszym terenie w ostatnim czasie nie stwierdzono występowania cietrzewia, a śladowo występował on dawniej, więc wystarczyło o sto metrów obniżyć zasięg nartostrad i zacząć budować – dodał.

Takie rozwiązanie zastosowano w nowym projekcie, ale w związku ze zmianami potrzebne było przygotowanie nowego raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, który został pozytywnie oceniony przez ekologów i Karkonoski Park Narodowy. Przygotował go Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wczorajszym spotkaniu został on omówiony przez Lecha Popławskiego, koordynatora i współtwórcę.

Przedstawiciel inwestora mówił natomiast o planach budowy.

- Inwestycja będzie okrojona w kierunku góry Czoła, ale to nie zmieni charakteru całej inwestycji – mówił. - Drugi wariant zakłada wykorzystanie dołu Czoła i potężnej 60-hektarowej polany. Jeśli zapadnie decyzja pozytywna, musimy dostać wszelkie pozwolenia na budowę i chcielibyśmy to rozpocząć i zakończyć jak najszybciej – dodał.

Nie padł jednak nawet wstępny terminu wbicia pierwszej łopaty i zakończenia realizacji inwestycji. Pełen wiary w rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku jest natomiast burmistrz Kowar Mirosław Górecki.

- Dzisiejsza rozprawa administracyjna ma pomóc nam w podjęciu decyzji środowiskowej, którą ja wydaję – mówił burmistrz Mirosław Górecki. – Zaprosiliśmy wszystkie strony postępowania, ostatecznie wyjaśnimy sobie wszystkie niejasności związane z raportem oddziaływania na środowisko inwestycji, która jest w planach miasta od kilku lat – dodał burmistrz.

Na rozprawie zabrakło ekologów z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Raport został przyjęty bez żadnych uwag. Teraz w ciągu dwóch tygodni burmistrz Kowar wyda decyzję środowiskową, po której inwestor będzie mógł wystąpić o pozwolenia na budowę ośrodka. Szacowany koszt to budowy około 100 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
91
Jest nowy
11%
1-5 lat
11%
5-10 lat
15%
10-20 lat
48%
pow. 20 lat
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group