Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 12080
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowarski "Grzybek" pod lupą prokuratora

Środa, 24 czerwca 2020, 6:04
Aktualizacja: Piątek, 26 czerwca 2020, 7:56
Autor: WAC
Kowary: Kowarski "Grzybek" pod lupą prokuratora
Fot. WAC
Kierownik Delegatury w Jeleniej Górze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniszczenia zabytku wobec właścicieli dawnego pawilonu oficerskiego w Kowarach (tzw. Grzybka). Chodzi o brak niezbędnych prac i robót budowlanych, skutkujących trwałym uszkodzeniem obiektu.

Poza złożeniem zawiadomienia do prokuratury, konserwator zabytków nadał także bieg postępowaniu egzekucyjnemu poprzez wysłanie upomnień w zakresie nałożonej grzywny (obecnie ok. 11 tysięcy złotych) w celu przymuszenia do wykonania prac wskazanych w nakazie konserwatorskim. Jest to maksymalna kwota grzywny jaką można jednorazowo nałożyć na osobę fizyczną podczas zastosowania środka egzekucyjnego.

Zbudowany na początku XX wieku pawilon służył jako herbaciarnia wypoczywającym w pobliskim domu wczasowym oficerom VII Legnickiego Regimentu Grenadierów Królewskich. Obiekt zbudowano na wysokim, okrągłym tarasie z kamienia. Okrągłe ściany miały wokół okna, a dach w w chińskim stylu kryty był łupkiem.

Nieruchomość gruntowa wraz z prawem własności budynku została zakupiona przez osoby prywatne od Skarbu Państwa w 1987 r. i od tego czasu pozostaje w ich rękach. Nie podejmowano przy nim żadnych prac, więc obiekt stopniowo popadał w ruinę. Wydawano zalecenia i nakazy konserwatorskie nie zostały zrealizowane. Skierowany do Starosty Jeleniogórskiego w 2008 r. wniosek o wywłaszczenie okazał się nieskuteczny (z uwagi na brak środków). Nakazy zabezpieczenia wydawał także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Ginący obiekt wciąż ma szansę na częściową rekonstrukcję oraz adaptację dla nowej funkcji, w szczególności publicznej lub ogólnodostępnej - informuje wojewódzki konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda. - Może stać się wizytówką Kowar. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeanalizuje prowadzenie dalszych postępowań administracyjnych - wykonanie remontu zastępczego lub doprowadzenie do wywłaszczenia. W tym celu przewidujemy zainicjowanie spotkań roboczych z burmistrzem Kowar i starostą jeleniogórskim - dodaje Barbara Nowak-Obelinda.

Twoja reakcja na artykuł?

36
51%
Cieszy
8
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
4
6%
Smuci
5
7%
Złości
17
24%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
1081
Tak
88%
Nie
8%
To zależy od pogody
5%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group