Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 10057
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kości zostały rzucone

Wtorek, 13 lipca 2010, 15:13
Aktualizacja: Środa, 14 lipca 2010, 7:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kości zostały rzucone
Fot. TEJO
W poetyckiej przestrzeni dryfującego statku muszą pojawić się elementy turpistycznej rzeczywistości XIX–wiecznych wilków morskich. Na statyku biją się pijani marynarze grający w kości wyrzuciwszy przedtem za burtę trupa słabeusza, który nie wytrzymał tego upiornego rejsu.

To obraz kolejnej sekwencji sztuki zatytułowanej „Impresja”, nad którą już ósmy dzień pracują uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze”. Przygotowania do spektaklu nabierają tempa: presja czasu jest nie do uniknięcia. Sztukę, na którą profesjonalny teatr ma kilka tygodni czasu, młodzi adepci sceny muszą opracować w ciągu 13 dni! A dodać należy, że poprzeczka tegorocznego LWT jest zawieszona znacznie wyżej niż w poprzednich edycjach.

Dziś pod okiem Tadeusza Wnuka i Moniki Strzelczyk uczestnicy warsztatów układali sekwencję „Statku pijanego”. W scenie będzie realistyczno-turpistyczny epizod, w który zaangażowani są Marek Sieradzki i Damian Kuśnierz. Wcielają się oni w marynarzy, którzy – podczas burzy ubrani w ponure sztormiaki – wyrzucają za burtę trupa kamrata, który nie wytrzymał trudów rejsu. A później – rozochoceni wypitym winem, zabierają się za grę w kości. Dochodzi do bójki, która jest bardzo dynamicznym momentem tej obrazowej sceny.

Monika Strzelczyk długo omawiała z odtwórcami poszczególne fazy sceny. W dobrym teatrze, bowiem, każdy ruch powinien być przemyślany i opracowany. A – jak podkreśla Tadeusz Wnuk – nawet najlepsza improwizacja musi mieć swoje podstawy. Adeptom sceny sugerowano możliwości oddania poprzez grę postawy XIX-wiecznych marynarzy, a także emocji wyzwolonych przez konflikt i bójkę.

Intensywnie pracował dziś teatralny marketing pod wodzą Doroty Fruby-Wiśniewskiej oraz Jowity Bednarek. Biuro organizacji widowni zamieniło się w manufakturę zaproszeń. Uczestnicy LWT zdecydowali bowiem, że każde zaproszenie będzie wykonane odręcznie – wraz z impresjonistycznym rysunkiem. Wymaga to sporego nakładu pracy, ale i efekt jest bardzo ciekawy. Tak wykonane zaproszenie będzie nie tylko wejściówką na spektakl, lecz także nietypową pamiątką: małym dziełem sztuki.

Przed warsztatowiczami jeszcze jedna scena: Pożegnanie. Po jej zbudowaniu zacznie się praca nad łączeniem poszczególnych epizodów, ustawianiem świateł, montażem scenografii. Adepci sceny także wystąpią już w barwnych kostiumach.
Do premiery na deskach Teatru im. Norwida w sumie: cztery dni.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
21
Nigdy
29%
Rzadko
33%
Czasami
19%
Często
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group