Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 6707
Zalogowanych: 46
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kości zostały rzucone

Wtorek, 13 lipca 2010, 15:13
Aktualizacja: Środa, 14 lipca 2010, 7:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kości zostały rzucone
Fot. TEJO
W poetyckiej przestrzeni dryfującego statku muszą pojawić się elementy turpistycznej rzeczywistości XIX–wiecznych wilków morskich. Na statyku biją się pijani marynarze grający w kości wyrzuciwszy przedtem za burtę trupa słabeusza, który nie wytrzymał tego upiornego rejsu.

To obraz kolejnej sekwencji sztuki zatytułowanej „Impresja”, nad którą już ósmy dzień pracują uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze”. Przygotowania do spektaklu nabierają tempa: presja czasu jest nie do uniknięcia. Sztukę, na którą profesjonalny teatr ma kilka tygodni czasu, młodzi adepci sceny muszą opracować w ciągu 13 dni! A dodać należy, że poprzeczka tegorocznego LWT jest zawieszona znacznie wyżej niż w poprzednich edycjach.

Dziś pod okiem Tadeusza Wnuka i Moniki Strzelczyk uczestnicy warsztatów układali sekwencję „Statku pijanego”. W scenie będzie realistyczno-turpistyczny epizod, w który zaangażowani są Marek Sieradzki i Damian Kuśnierz. Wcielają się oni w marynarzy, którzy – podczas burzy ubrani w ponure sztormiaki – wyrzucają za burtę trupa kamrata, który nie wytrzymał trudów rejsu. A później – rozochoceni wypitym winem, zabierają się za grę w kości. Dochodzi do bójki, która jest bardzo dynamicznym momentem tej obrazowej sceny.

Monika Strzelczyk długo omawiała z odtwórcami poszczególne fazy sceny. W dobrym teatrze, bowiem, każdy ruch powinien być przemyślany i opracowany. A – jak podkreśla Tadeusz Wnuk – nawet najlepsza improwizacja musi mieć swoje podstawy. Adeptom sceny sugerowano możliwości oddania poprzez grę postawy XIX-wiecznych marynarzy, a także emocji wyzwolonych przez konflikt i bójkę.

Intensywnie pracował dziś teatralny marketing pod wodzą Doroty Fruby-Wiśniewskiej oraz Jowity Bednarek. Biuro organizacji widowni zamieniło się w manufakturę zaproszeń. Uczestnicy LWT zdecydowali bowiem, że każde zaproszenie będzie wykonane odręcznie – wraz z impresjonistycznym rysunkiem. Wymaga to sporego nakładu pracy, ale i efekt jest bardzo ciekawy. Tak wykonane zaproszenie będzie nie tylko wejściówką na spektakl, lecz także nietypową pamiątką: małym dziełem sztuki.

Przed warsztatowiczami jeszcze jedna scena: Pożegnanie. Po jej zbudowaniu zacznie się praca nad łączeniem poszczególnych epizodów, ustawianiem świateł, montażem scenografii. Adepci sceny także wystąpią już w barwnych kostiumach.
Do premiery na deskach Teatru im. Norwida w sumie: cztery dni.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
795
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
62%
Nie mam zdania
7%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Jeleniogórska Szprycha 2025
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group