Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 4163
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koronawirus – stan na 25 marca 2020

Środa, 25 marca 2020, 15:50
Aktualizacja: Czwartek, 26 marca 2020, 6:36
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Koronawirus – stan na 25 marca 2020
Fot. Przemek Kaczałko
Jak już informowaliśmy, dzisiaj (25.03) w szpitalu w Bolesławcu zmarł 71–letni mieszkaniec jeleniogórskiego Zabobrza, który był zakażony koronawirusem. – W warunkach kwarantanny w mieście pozostają 63 osoby (w mieście i powiecie razem 132), a 160 osób jest pod nadzorem epidemicznym – informuje Urząd Miasta Jeleniej Góry.
Przedłużający się okres zagrożenia epidemicznego ujawnia wiele problemów, pozornie błahych, a koniecznych do rozwiązania systemowego, choćby tak drobnych jak odbiór śmieci z mieszkań objętych kwarantanną. Zgodnie z wytycznymi sanitarno-epidemiologicznymi odpadki z takich mieszkań nie mogą być wynoszone przez lokatorów, muszą się tym zająć osoby z zewnątrz, a lokator powinien ograniczyć się tylko do wystawienia worka przed próg. Tyle, że ktokolwiek miałby się tym zająć musi przystąpić do takiej pracy ubrany w odzież ochroną, z maseczkami, rękawiczkami jednorazowego użytku, itp., w dodatku włożyć worek z odpadkami do innego worka, przyniesionego ze sobą, który nie jest w najmniejszym stopniu obciążony wirusem. To wymaga uruchomienia kolejnych patroli, niezależnie od tych, które – w przypadku gdy osoby na kwarantannie nie mają rodziny lub życzliwych sąsiadów – dokonują zaopatrzenia w żywność - podkreślają władze miasta.

Służby prezydenta miasta informują, że gdyby nie śmierć zarażonego kierowcy PKS, to wszystkie służby związane ze zwalczeniem skutków epidemii meldowałyby o niepogorszeniu sytuacji epidemicznej. Pogotowie Ratunkowe tej nocy odwiozło do szpitala w Bolesławcu 3 osoby, w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej nie odnotowano żadnego pacjenta z dodatnim wynikiem badania na koronowirusa, spokojnie było w działaniach Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Z kolei Policja, która miała do sprawdzenia obecność 305 osób poddanych kwarantannie odnotowała tylko 1 przypadek nieobecności w miejscu kwarantanny. Trwa sprawdzanie przyczyn. Gdyby okazało się, że absencja jest wynikiem skrajnej lekkomyślności, to osobie tej grozi grzywna do 30 000 zł. Większość przebywających na kwarantannie – to mieszkańcy miasta (175), reszta (130 osób) mieszka w gminach powiatu jeleniogórskiego.

Spokojniej jest na granicy (przynajmniej w Jakuszycach), gdzie ostatniej doby przejechało 81 obywateli RP, 30 cudzoziemców, 54 pojazdy. Niewielką liczbę (8 osób) skierowano do odbycia kwarantanny. Nieco większy ruch obserwuje się na przejściu w Lubawce, jeszcze większy – w Jędrzychowicach.

Spada liczba zgłoszeń rozmaitych drobnych spraw. Mieszkańcy, którzy dawniej dość często reagowali na różne incydenty, mające ich zdaniem negatywny wpływ na wizerunek i funkcjonowanie miasta, ograniczyli swoją aktywność w tym obszarze – wczoraj Straż Miejska przyjęła 13 zgłoszeń, głównie w sprawie spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Kontrola pumptracka dowiodła, że spore grupki młodzieży nie stosują się do zaleceń dotyczących przebywania w domu w warunkach epidemii - dodano.

Twoja reakcja na artykuł?

4
12%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
29
85%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
385
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group