Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2060
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koronawirus – stan na 1 kwietnia 2020

Wiadomości: Region
Środa, 1 kwietnia 2020, 16:10
Aktualizacja: Piątek, 3 kwietnia 2020, 10:40
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. KM
Jak już informowaliśmy, dzisiaj (1.04) w Jeleniej Górze odnotowano pięć, a w powiecie dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W sumie, w Kotlinie Jeleniogórskiej potwierdzono zakażenie u 14 osób, z czego jedna zmarła.
Poddanych kwarantannie z powodów sanitarnych jest obecnie 210 osób, a kolejnych 310 – w nadzorze. Trwa (nie bez trudności) analiza próbek pobranych od osób, które w różnych sytuacjach mogły mieć styczność z zarażonymi, zarówno w trakcie interwencji medycznych, jak i innych. Na przykład, dwóch policjantów oraz jedna pielęgniarka przebywa na kwarantannie w jednej z burs szkolnych. Intensywnie wyjaśniane są okoliczności i stan zdrowia mężczyzny zatrzymanego w PDOZ pod zarzutem popełnienia przestępstwa. Z okoliczności wynika, że mógł mieć kontakt z osobą zarażoną, więc wyniki badań mają zostać dostarczone wyjątkowo szybko. W przypadku potwierdzenia zainfekowania, kwarantannie będzie musiała się podać relatywnie duża grupa funkcjonariuszy policji, mających styczność z zatrzymanym w różnych fazach jego izolacji - informuje Urząd Miasta Jeleniej Góry.

Policja sprawdza obecność 828 osób poddawanych kwarantannie, zarówno z decyzji sanepidu, jak i Straży Granicznej. To oznacza, że funkcjonariusze, wspierani przez inne służby, muszą codziennie przynajmniej jeden raz zjawić się pod 690 adresami. Wobec 19 osób, które nie dostosowały się do przepisów o kwarantannie podjęto działania sanacyjne.

Wprawdzie Pogotowie Ratunkowe nie odnotowało dramatycznych zdarzeń ostatniej doby, ale co jakiś czas zdarza się niepotrzebny incydent, kiedy ratownicy jadą na interwencję, a pacjent „zapomina” powiedzieć o tym, że jest na kwarantannie. O ile w Jeleniej Górze sytuacja jest opanowana i ratownicy Pogotowia mają pełną wiedzę, czy jadą do mieszkania – kwarantanny, czy wolnego od zagrożenia, to w innych powiatach nie jest tak precyzyjnie i zdarzają się incydenty takie, jak wczorajszy, a wtedy zespół Pogotowia jest wyłączany do czasu badań próbek - czytamy w komunikacie UM.
Dyrektor Pogotowia wyraził podziękowania dla firmy Jelenia Plast, która – wespół z innymi – doprowadziła do uzupełnienia sprzętu ochrony osobistej ratowników w brakujące elementy. Niestety, Pogotowie od dłuższego czasu nie jest zasilane w wyposażenie z Agencji Rezerw Materiałowych - dodają przedstawiciele władz Jeleniej Góry.

Na granicy – ze zrozumiałych względów – ruch jest niewielki. W Jakuszycach ostatniej doby pojawiło się 7 pojazdów - 13 obywateli RP i 1 cudzoziemiec. Trzynaście osób skierowano na kwarantannę.

Służby miejskie sprawdziły m.in. liczebność grupy mieszkańców mających czynne prawo wyborcze, żeby urealnić analizę możliwości korespondencyjnego głosowania przy wyborach na Prezydenta RP. Sytuacja wydaje się trudna, bowiem uprawnionych do oddania głosu jest 61 471 mieszkańców miasta, więc operacja pocztowa mogłaby trwać tygodniami. W dodatku system kontrolowania prawidłowości oddania głosu, zakładający wdrożenie mechanizmów ochrony danych osobowych z jednej strony, zagwarantowania możliwości powszechności głosowania z drugiej i edukacji w tym szczególnie grupy wyborców starszych, którzy mają niekiedy problemy z głosowaniem bezpośrednim przy urnie, może się okazać niemożliwy do wdrożenia. Mogłoby się okazać, że w dniu II tury głosowania nie ma jeszcze kompletnych wyników I tury, więc byłyby trudności ze wskazaniem dwójki konkurentów do najwyższego urzędu Rzeczypospolitej - uważają jeleniogórscy urzędnicy.
Polecenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 marca 2020 r., w sprawie przekazania zwierzchnictwa nad Strażą Miejską do Komendanta Policji jest faktycznym potwierdzeniem wprowadzenia stanu wyjątkowego, choć przedstawiciele władz rządowych uchylają się od nazwania tej decyzji. Wojewoda poleca m.in.: „dokonywanie dyslokacji patroli straży gminnych (miejskich) zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji”. Straż Miejska jest podległa Prezydentowi Miasta. W przypadku Jeleniej Góry „od zawsze”, a od kilku tygodni w sposób szczególny obie te służby ze sobą ściśle współpracują, dzielą się obowiązkami, działają na rzecz ograniczenia skutków epidemii i nie ma w tym zakresie żadnych nieporozumień. Każda z nich jednak ma inne zadania i służby podległe Prezydentowi muszą reagować przede wszystkim na polecenia prezydenta, odbierać zgłoszenia od mieszkańców, zaniepokojonych incydentami i zgłaszających konieczność interwencji SM. W okresie stanu wyjątkowego oczywistym jest, że takie służby muszą mieć wspólne kierownictwo i nie protestuję przeciwko temu, by władztwo nad Strażą Miejską przejął Komendant Policji. Problem w tym, że – póki co – nie ma stanu wyjątkowego, o co to my właśnie, m.in. samorządowcy z całej Polski, zabiegamy. Oficjalnego ogłoszenia nie ma, a wdrażane są realnie zasady działania służb obowiązujące w stanie wyjątkowym. Władze Państwa nie chcą wprowadzić stanu wyjątkowego, bo nie chcą zmienić terminu wyborów prezydenckich, ale wdrażają ten stan wszystkimi możliwymi przepisami - dodał Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Straż Miejska interweniowała w kilkunastu przypadkach, głównie dotyczących zgromadzeń, osób bezdomnych i spożywających alkohol. W jednym przypadku podjęto interwencje wobec grupki młodzieży, która – na zlecenie firmy chcącej skorzystać z trudnego okresu – chciała akcją ulotkową zachęcić do zakupu usług dostarczania internetu mieszkańcom Zabobrza. Zasugerowano kolporterom odstąpienie od tego zlecenia.

Twoja reakcja na artykuł?

3
4%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
13
18%
Smuci
1
1%
Złości
56
77%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (49) Dodaj komentarz

~nnnn 1-04-2020 17:20
i po co w to mieszać politykę, może władze niech się zajmą uzupełnianiem rzeczy dla szpitala i pogotowia, skoro firmy mogą to zrobić, to od czego jest ratusz? tylko szczują jednych na drugich
~Olabogaaaa 1-04-2020 17:34
do: ~nnnn (17:20)
Jezus Maria co to na zdjęciu jest, apokalipsa nadchodzi, jesteśmy skończeni! i po co były te wszystkie waśnie? Diabel idzie po nas, jestesmy takim samym koronowirusem dla tej planety! Łużniak przepraszaj Mroza, Mrozu przepraszaj Łużniaka, jednajcie się zaprawdę Wam powiadam!
~Grażyna 1-04-2020 17:57
do: ~nnnn (17:20)
Ja się tylko pytam gdzie jest ten lek ARECHIN, podobno jak można było to lekarze pisali to na siebie i swoje rodziny , a potem na wszystkich zapasach łapę położyło Ministerstwo Zdrowia. Czy ludzie w szpitalach sa leczeni tym lekiem ?! Czy przechowują go dla wybranych w potrzebie ?
~Iza 1-04-2020 19:24
do: ~Grażyna (17:57)
Po co te kłamstwa, nie podoba się to wypad. Najbardziej rozczeniowi z akcji Wisła, dostało się za darmochę domy, mieszkania i glebę i co jeszcze?
~Mi 2-04-2020 1:51
do: ~Iza (19:24)
Iza nie zaczynaj bo żniw wychodzisz na patologie
~Grażyna 1-04-2020 23:13
do: ~Grażyna (17:57)
Dziwnym trafem wszyscy wpływowi ludzie zdrowieją z COVID-19 . Premier Wielkiej Brytanii na zdrowego nie wygląda pewnie za kilka dni ogłosi uzdrowienie ! Merkel miała kontakt z lekarzem zarażonym nic, Putin z zarażonym lekarzem był na obchodzie szpitala nic ! Czyżby lekI i szczepionka już były ?!
~gość45 2-04-2020 9:36
do: ~nnnn (17:20)
Tu masz 100 procent racji mamy trzy tygodnie do Armagedonu kiedy będzie umierać po kilkaset osób na dobę w UK nawet fabryka Rols Roysa przestawiła roboty na produkcję respiratorów wstrzymuje się inwestycje publiczne i przekazuje pieniądze na szpitale w Londynie centrum wystawowe przekształcono na szpital dla kilku tysięcy ludzi bedę monotematyczny kolejny raz pytam kto przy zdrowych zmysłach ciągnie inwestycje za 250 milionów KPN i Polana przy takich potrzebach ich należy oskarżyć o ludobujstwo zaraz będzie selekcja ratować się będzie ludzi według nich ważnych społecznie kto to będzie ?Lekarz ,pielęgniarka,strażak,policjant ,kierowca,sprzedawca ,rolnik wszyscy którzy dźwigną ten kraj po tragedii NIE !!!!Będą to partyjne m..dy ich rodziny i kolesie decydenci i ścierwa które latami pogrążały ten kraj i dalej myślą wyłącznie o interesach a nie ludziach
~ 2-04-2020 11:52
do: ~gość45 (9:36)
Będzie co ma być. Im wcześniej tym lepiej. Przeżyje ten, kto ma przeżyć. Natura ma swoje prawa i my w stosunku do niej jesteśmy mało znaczącym trybikiem. Może i jest to trochę brutalne, ale tak musi być. Uważam, że życie powinno toczyć się normalnie. Kolejny rozdział w życiu ludzkości.
~gość45 2-04-2020 14:57
do: ~ (11:52)
Powiedz to Swoim dzieciom jak je masz rodzicom ,partnerce ,partnerowi
~sztuka dla sztuki? 1-04-2020 17:24
Tylko po co pobrane zostały próby w szpitalu JG na 2 dni po kontakcie z chorym skoro badania sie wykonuje w 7 dobie od kontaktu ? O co tu chodzi?
~Jak jest? 1-04-2020 17:59
do: ~sztuka dla sztuki? (17:24)
Pani wypisana byla do domu podobno 20 marca po paru dniach trafila z powrotem z dusznosciami, juz wczesniej medycy mieli z nia kontakt wiec testy nie zostaly wykonane po 2 dniach od kontaktu tylko po większej ilości dni. Zresztą pani mogla sie zarazic w szpitalu przecież, jak wielu innych np. We Wrocławiu.
~sztuka dla sztuki? 1-04-2020 20:31
do: ~Jak jest? (17:59)
Ta pani była na SOR i wtedy inny personel miał z nia kontakt....
~Grażyna 2-04-2020 18:55
do: ~sztuka dla sztuki? (17:24)
Czy wiecie jak wyglądały testy ludzi z tego autobusu ! Pani w drugim rzędzie siedziała test sie należy , Pani w czwartym to już nie ! Cyrk ! Podobne jaja są ze zgłaszaniem ludzi z gorączką i trudnościami z oddychaniem - Siedzieć w domu ! A przyjedzie ktoś ! Może przyjechać ale i tak nie ma kto zrobić testu - zostań w domu ! W Niemczech udaje się uratować ponad 25% osób (chyba warto wtedy wsiąść w auto i pędzić do Goerlitz ) u Nas wskaźnik 2 % !!!
~koniował 1-04-2020 17:25
Czyżby prezydent Jeleniej Góry nie zdał egzaminu z walki z koronawirusem? To mało ważne gdyż dalej może spać spokojnie, jego zwolennicy oczekujący budowy kolejnych marketów z pewnością na niego zagłosują.
~fff 1-04-2020 17:31
do: ~koniował (17:25)
Zdał Zdał to twój guru nie zdał kwa kewa
~Iza 1-04-2020 17:34
do: ~koniował (17:25)
On się zna tylko na doniczkach, które produkował na osiedlu Czarne.
~Grażyna 2-04-2020 0:59
do: ~koniował (17:25)
A co z umorzeniem podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców , w MEGA TARCZY DZIURAWCA jest taki zapis ! Co na to Jelenia Góra ? Pomoc to redukowanie a nie odkładanie !!!!
~Mi 1-04-2020 17:33
Co z pomocą dla firm z Jeleniej Góry ? Panie Prezydencie
~koniował 1-04-2020 17:47
do: ~Mi (17:33)
Jeśli chodzi o niemieckie markety to pewnie coś się znajdzie.
~J23 1-04-2020 19:32
do: ~Mi (17:33)
No przecież księża są automatycznie są zwolnieni z ZUS nie muszą wypełniać wniosków to co jeszcze by Pani chciała zwykły Kowalski niestety na bruk czy to by był PIS czy PO jedno i drudzy są siebie warci
~Grażyna 2-04-2020 1:01
do: ~Mi (17:33)
Co z redukcją podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców !!!! Pomoc to redukowanie zobowiązań a nie ich przekładanie !!!!
~wioleta 1-04-2020 17:45
i po co to wszystkie zakazy jak i tak codziennie jest coraz wiecej zachorowan siedzenie w domu poglebia konflikty prowadzi do depresji lepiej byloby aby kto ma zachorowac to by zachorowal szybciej by sie to wszystko skonczylo
~ 1-04-2020 19:47
do: ~wioleta (17:45)
Trzeźwe podejście do tematu 👍
~JANUSZ BIZNESU 1-04-2020 17:45
Ł
~Jak jest? 1-04-2020 18:00
Gdzie w gminie Podgórzyn? W gminie Mysłakowice odrazu wójt podał ulice. Brawo tak powinno być zawsze
~Hv 1-04-2020 18:07
do: ~Jak jest? (18:00)
Dokladnie, k.....A, gdzie jest Pan wojt Kalata!! , jakies informacje moze?
~Wafel 1-04-2020 18:31
do: ~Jak jest? (18:00)
A po co znac ci ulice przyjedziesz zdjecia robic i wrzucac na fejsa czy pluć choremu na klamke ?
~Hv 1-04-2020 19:05
do: ~Wafel (18:31)
Po to abym mogl to miejsce omijać lub ew. Osoby z danego bloku... nikt nie zamierza sie z tego śmiać , to nie jest śmieszne , bezpieczeństwo
~Gość 2-04-2020 2:30
do: ~Hv (19:05)
To jest zdjęcie z Noskowskskiego 3 ,4 klatka tak mi to wygląda
~CCCC 2-04-2020 10:00
do: ~Gość (2:30)
Mylisz się..... to nie ul . Noskowskiego.....
~Gość 2-04-2020 15:03
do: ~CCCC (10:00)
Właśnie że Noskowskiego 3 i dokładnie IV klatka
~Wafel 2-04-2020 9:20
do: ~Hv (19:05)
Gdybys znal ulice to do konca zycia pewnie bys ja omijal, szkoda ze ludzi w biedronce sie nie boisz tylko chorego ktory w tej chwili jest izolowany
komentarz usunięty
~ 1-04-2020 18:21
odpowiedź na usunięty komentarz
I ciebie !!!!!!!!!!
~Zika 1-04-2020 19:39
do: ~ (18:21)
Pisior 😂
~koniował 1-04-2020 18:55
odpowiedź na usunięty komentarz
I co ulżyło KODerasto?
~Anonim+ 1-04-2020 19:01
"Polecenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 marca 2020 r., w sprawie przekazania zwierzchnictwa nad Strażą Miejską do Komendanta Policji jest faktycznym potwierdzeniem wprowadzenia stanu wyjątkowego, choć przedstawiciele władz rządowych uchylają się od nazwania tej decyzji. " - 30 kwietnia po przejęciu Sądu Najwyższego przez PiS, zostanie ogłoszony Stan Wyjątkowy i wybory będą ZBĘDNE, na bliżej nieokreślony czas...
~Bobik 1-04-2020 19:26
210 w kwarantannie i 310 w nadzorze, a policja odwiedza 828 osób w kwarantannie. Chyba coś się je zgadza
~Slawskip 1-04-2020 22:44
do: ~Bobik (19:26)
210 w kwarantannie jest w związku z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jeleniej Górze, reszta z tych 828 osób sprawdzanych przez policję jest objętych kwarantanną po powrocie z zagranicy decyzją ministra zdrowia.
~niesmaczne 1-04-2020 19:56
Rzucać pretensje na władze regionalne,jeżeli wszechwładny PiS jest w czarnej d..ie.
~Widzę 1-04-2020 20:14
Te domy, mieszkania w których przebywają osoby na kwarantannie powinny być oznaczone tak aby nie zbliżać się a również aby widzieć czy podejrzany nie opuszcza miejsca kwarantanny. Lepiej by było umieścić w izolatorium .
~ 1-04-2020 21:32
do: ~Widzę (20:14)
Naiwny jesteś.
~sekta 1-04-2020 20:15
a gdzie pomoc mroza , machałkowej , caritasu i innych wazelin pis, Pisowski rząd rozkradł finanse Polski, zrujnował budzety miast swoimi pomysłami !!
~Mmm 2-04-2020 9:38
do: ~sekta (20:15)
Działają, tylko nie drą ryja jak owsiaki i inni tvnowcy
~Listonosz 2-04-2020 7:12
Tylko, Policja i Pogotowie? A Listonosze i Kurierzy? Ludzie siedzą w domach i zamawiają bez końca, paczek i listów więcej jak na święta. A my zero ochrony, dostaliśmy kilka par rękawiczek i po maseczce jednorazowej, buteleczkę żelu dezynfekujacego, sami nie możemy nic kupić, bo w sklepach produkty te są niedostępne. Biegamy po klatkach schodowych od drzwi do drzwi dziennie odwiedzając ok 80 osób. Resztę sobie dodajcie...
~ 2-04-2020 10:30
do: ~Listonosz (7:12)
trzeba było zostać Billem Gatesem,a teraz nie narzekaj i do roboty ,bo wkrótce bezrobocie wyniesie 40%
~do rozpuku 2-04-2020 11:35
A próżniak dalej swoje !!!!
~do trolla 2-04-2020 13:30
do: ~do rozpuku (11:35)
On przynajmniej swoje a ty trollu to co ci każe kcpis
~ 2-04-2020 13:47
W gminie Mysłakowice (2.04. 2020 godz. 13,00) na osiedlu Włókniarzy nie było żadnej dezynfekcji przestrzeni publicznej jak to opowiada w swoim filmiku Pan Wójt prawdopodobnie wczoraj strażacy skropili klatkę schodową w której mieszkał zarażony . Nawet niema komu wywieść śmieci z przepełnionych od kilku dni pojemników i dokonać ewentualnie dezynfekcji.
~Sanacja 2-04-2020 18:31
Działania sanacyjne?Brzmi adekwatnie do ogólnego problemu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group