Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6104
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncert “Mikołajkowa Niespodzianka Muzyczna”

Piątek, 5 grudnia 2014, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: Manu
Jelenia Góra: Koncert “Mikołajkowa Niespodzianka Muzyczna”
Fot. Organizator
Jutro (06.12, w sobotę) o godz. 20.00 w Kościele pw. Jana Chrzciciela w Cieplicach rozpocznie się koncert zatytułowany “Mikołajkowa Niespodzianka Muzyczna”. Wystąpią: znakomita śpiewaczka Anna Patrys, Chór Prawosławny z Cerkwi pw. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, Chór Collegium Musicum z Jeleniej Góry pod kierownictwem Franciszka Koscha, Chór Ekumeniczny Kościoła Wang z Karpacza. W programie pastorałki, utwory związane z osobą świętego Mikołaja oraz okresem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia – z różnych stron świata i różnych kultur. Organizatorem koncertu jest Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury.

Anna Patrys, jeleniogórzanka obdarzona trzy i pół oktawowym głosem oraz unikalną ciemną barwą ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec oraz wydział wokalno-aktorski katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Jako 15-latka na scenie Teatru Zdrojowego w Cieplicach wykonała arię Cherubina "Voi che sapete" z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta "Wesele Figara", a mając 19 lat została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny we Wrocławiu. Rok później otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnej Muzyki Słowiańskiej w Katowicach. Jest laureatką wielu międzynarodowych festiwali, m. in. Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, "Muzycznej Pragi", Izrael - Rishon LeZion International Spring Festival, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans", "Musica Polonica Nova", "Narol Baroc Festival", "Schleswig - Holstein-Musikfestival" czy "Warszawskiej Jesieni". Największym osiągnięciem w jej dotychczasowej karierze jest wygrana w prestiżowym konkursie wokalnym dla młodych sopranów dramatycznych - Elisabeth Connell Prize, gdzie wystąpiła jako jedna z dwustu śpiewaczek z 16 krajów świata, a w odbywającym się w Sydney w Australii finale jako jedyna reprezentowała Europę.

Chór kameralny Collegium Musicum z Jeleniej Góry jest obecnie zespołem wokalno- instrumentalnym reaktywowanym po dwudziestu latach na prośbę dawnych chórzystów. Obecnie stanowią oni znaczną część zespołu. Działający pod dyrekcją Franciszka Koscha chór ma opracowanych kilkadziesiąt różnych kompozycji, począwszy od renesansowych aż po współczesne. Wykonuje a'capella utwory m. in. Arcadelta, Mozarta, Schuberta, Chopina, Rachmaninowa, Moniuszki, Koszewskiego i Świdra, zaś w aranżacji wokalno-instrumentalnej utwory m.in. Haendela, Gounoda, Verdiego czy Kurpińskiego. Chór uświetnia swoją obecnością różne uroczystości sakralne, jak również koncertuje w Jeleniej Górze i nie tylko. Collegium Musicum współpracuje z instytucjami muzycznymi i zespołami chóralnymi zarówno w kraju, jak i zagranicą, Celem istnienia Collegium Musicum jest podnoszenie poziomu kultury muzycznej w społeczeństwie, zwłaszcza tym lokalnym, poprzez upowszechnianie muzyki chóralnej jako łączącego różne środowiska medium.

Chór Prawosławny działający przy parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze jest niewielkim, choć ciągle wyznaczającym sobie nowe cele muzyczne. Dyryguje nim o. Tomasz Mędrycki. Chór uświetnia głównie nabożeństwa w cerkwiach jeleniogórskich.

Chór Ekumeniczny w Karpaczu powstał w 1996 roku z połączenia grup śpiewających przy parafii ewangelicko-augsburskiej Wang oraz parafii rzymskokatolickiej. Chórzyści za cel postawili sobie śpiewanie utworów ponad podziałami, a także organizowanie koncertów charytatywnych na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Obecnie chórem dyryguje doświadczony muzyk Filharmonii Dolnośląskiej - Bernard Stankiewicz. Chór Ekumeniczny koncertuje głównie w kościołach, a na swoim koncie ma występy m. in. w Jeleniej Górze, Kowarach, Mysłakowicach, Lubawce, Świdnicy, Bogatyni, Jaworze, Cieszynie i Wiśle, a także poza granicami kraju - w Jabloncu i Vrchlabi w Czechach oraz w Gőrlitz i Kamenz w Niemczech. W 2006 roku Starosta Jeleniogórski Jacek Włodyga przyznał chórowi nagrodę za "Promocję Regionu".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group