Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 7008
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koncert “Mikołajkowa Niespodzianka Muzyczna”

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 grudnia 2014, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: Manu
Fot. Organizator
Jutro (06.12, w sobotę) o godz. 20.00 w Kościele pw. Jana Chrzciciela w Cieplicach rozpocznie się koncert zatytułowany “Mikołajkowa Niespodzianka Muzyczna”. Wystąpią: znakomita śpiewaczka Anna Patrys, Chór Prawosławny z Cerkwi pw. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, Chór Collegium Musicum z Jeleniej Góry pod kierownictwem Franciszka Koscha, Chór Ekumeniczny Kościoła Wang z Karpacza. W programie pastorałki, utwory związane z osobą świętego Mikołaja oraz okresem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia – z różnych stron świata i różnych kultur. Organizatorem koncertu jest Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury.

Anna Patrys, jeleniogórzanka obdarzona trzy i pół oktawowym głosem oraz unikalną ciemną barwą ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec oraz wydział wokalno-aktorski katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Jako 15-latka na scenie Teatru Zdrojowego w Cieplicach wykonała arię Cherubina "Voi che sapete" z opery Wolfganga Amadeusza Mozarta "Wesele Figara", a mając 19 lat została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny we Wrocławiu. Rok później otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnej Muzyki Słowiańskiej w Katowicach. Jest laureatką wielu międzynarodowych festiwali, m. in. Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, "Muzycznej Pragi", Izrael - Rishon LeZion International Spring Festival, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans", "Musica Polonica Nova", "Narol Baroc Festival", "Schleswig - Holstein-Musikfestival" czy "Warszawskiej Jesieni". Największym osiągnięciem w jej dotychczasowej karierze jest wygrana w prestiżowym konkursie wokalnym dla młodych sopranów dramatycznych - Elisabeth Connell Prize, gdzie wystąpiła jako jedna z dwustu śpiewaczek z 16 krajów świata, a w odbywającym się w Sydney w Australii finale jako jedyna reprezentowała Europę.

Chór kameralny Collegium Musicum z Jeleniej Góry jest obecnie zespołem wokalno- instrumentalnym reaktywowanym po dwudziestu latach na prośbę dawnych chórzystów. Obecnie stanowią oni znaczną część zespołu. Działający pod dyrekcją Franciszka Koscha chór ma opracowanych kilkadziesiąt różnych kompozycji, począwszy od renesansowych aż po współczesne. Wykonuje a'capella utwory m. in. Arcadelta, Mozarta, Schuberta, Chopina, Rachmaninowa, Moniuszki, Koszewskiego i Świdra, zaś w aranżacji wokalno-instrumentalnej utwory m.in. Haendela, Gounoda, Verdiego czy Kurpińskiego. Chór uświetnia swoją obecnością różne uroczystości sakralne, jak również koncertuje w Jeleniej Górze i nie tylko. Collegium Musicum współpracuje z instytucjami muzycznymi i zespołami chóralnymi zarówno w kraju, jak i zagranicą, Celem istnienia Collegium Musicum jest podnoszenie poziomu kultury muzycznej w społeczeństwie, zwłaszcza tym lokalnym, poprzez upowszechnianie muzyki chóralnej jako łączącego różne środowiska medium.

Chór Prawosławny działający przy parafii prawosławnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze jest niewielkim, choć ciągle wyznaczającym sobie nowe cele muzyczne. Dyryguje nim o. Tomasz Mędrycki. Chór uświetnia głównie nabożeństwa w cerkwiach jeleniogórskich.

Chór Ekumeniczny w Karpaczu powstał w 1996 roku z połączenia grup śpiewających przy parafii ewangelicko-augsburskiej Wang oraz parafii rzymskokatolickiej. Chórzyści za cel postawili sobie śpiewanie utworów ponad podziałami, a także organizowanie koncertów charytatywnych na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Obecnie chórem dyryguje doświadczony muzyk Filharmonii Dolnośląskiej - Bernard Stankiewicz. Chór Ekumeniczny koncertuje głównie w kościołach, a na swoim koncie ma występy m. in. w Jeleniej Górze, Kowarach, Mysłakowicach, Lubawce, Świdnicy, Bogatyni, Jaworze, Cieszynie i Wiśle, a także poza granicami kraju - w Jabloncu i Vrchlabi w Czechach oraz w Gőrlitz i Kamenz w Niemczech. W 2006 roku Starosta Jeleniogórski Jacek Włodyga przyznał chórowi nagrodę za "Promocję Regionu".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~zbyszko 5-12-2014 18:58
Znowu ta Patrys? Byłem raz na jej koncercie i ta pani niczego specjalnego sobą nie zaprezentowała. Chyba że pani Patrys stara się tylko na zagranicznych konkursach a Jelenią ma gdzieś, co nie przeszkadza jej potem mieć pretensji że miasto jej nie chce zasponsorowac czegoś tam.
~aaa 5-12-2014 19:22
No cóż, dobry głos to jeszcze nie wszystko. Gdyby ta pani rzeczywiście była dobrą śpiewaczką, to by śpiewała w renomowanych operach a nie w parafialnym chórku.
~sama prawda 5-12-2014 20:19
Pani Patrys ma duuuże roszczenia, a od siebie daje baaardzzo mało.
~cieplicc 6-12-2014 16:17
znowu ta Patrys przecież pod względem artystycznym to dno i wodorosty a prywatnie bo znam ją niestety to arogancka wyrachowana i wysoko głowę nosząca dziewucha i po tej masakrze co pokazała w mam talent i tych komentarzach pod artykułami na jelonce o niej myślałem że schowa sie do dziury z której wypełzła ale jednak ma tupet i parcie do mediów aż się jej dziwię
~oburzona 6-12-2014 22:56
straszne zazdrosne buraki ........... Pani PAtrys Jest Świetną wokalistką ! Uzdolnioną inteligentną osobą , czego wy nigdy nie zrozumiecie i nie doswiadczycie "wyższej" kultury , dla was jedynie disco polo jest git:(
~obiektywnie 7-12-2014 0:41
Czy "oburzona" to znowu pani Patrys wypisuje pochwalne peany na swój temat i obraża krytykujących ją? Nie ma czego zazdrościć tej pani. Radzę poczytać tę dyskusję, gdzie ta pani się udzielała - świetnie pokazuje sposób działania pani Patrys i że wszystko co o niej wyżej napisano jest prawdą: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,52723
~paderewski 7-12-2014 1:05
Właśnie pani Patrys pokazuje, jaka jest "uzdolniona", zdobywając swoje największe laury w tragicznych konkursikach typu "Mam Talent" i śpiewając w kościelnych chórach. I kto tu lubi disco polo?
~maluch81 8-12-2014 20:01
Pani Ania jest bardzo uzdolnioną sopranistką, która bez żadnych koneksji wygrała konkurs w Sydney. Pani Anna jest bezpośrednia i szczera, co niektórym nie pasuje. Zaś wystąpienie w Cieplicach pokazuje, że jest także lokalną patriotką i nie wypina się jak większość artystów od swojej "małej ojczyzny" i szanuje także muzyków amatorów. Podziwiam Panią Anię i cenię ją jako świetnego muzyka.
~irek k 9-12-2014 1:22
Takich konkursików, jakie wygrywa pani Ania, jest na pęczki. I wcale nie są to prestiżowe konkursy (przykład choćby "Mam Talent"). Jaką ta pani jest lokalną patriotką, pokazała też dobitnie np. w tej dyskusji: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,52723 . Więcej wstydu robi Jeleniej Górze niż chwały. A ty studenciku kuj lepiej do kolokwium, bo najłatwiej się wymądrzać gdy się nic nie wie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group