Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8185
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Komuna upadła, cieszmy się!

Wtorek, 2 czerwca 2009, 7:27
Aktualizacja: Środa, 3 czerwca 2009, 7:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Komuna upadła, cieszmy się!
Fot. TEJO
Dwadzieścia lat po wyborach, które otworzyły Polsce drogę ku wolności, o tamtych wydarzeniach będzie szczególnie głośno na placu Ratuszowym oraz w Teatrze Norwida.

W nadchodzący czwartek naprawdę będzie się działo! Wydarzenie goniące wydarzenie i kłopot z wyborem. Bo kto będzie chciał posłuchać koncertu na placu Ratuszowym, nie będzie mógł uczestniczyć w Obserwatorium Karkonoskim. I, aby móc podziwiać aktorów z Legnicy na norwidowskiej scenie, trzeba będzie z debaty w BWA wyjść przed jej zakończeniem.

Wstępem do tych wydarzeń będą „Archiwalia’2009” zorganizowane w Archiwum Państwowym przy ul. Kazimierskiego. Na pokaz złożą się dokumenty filmowe z czasów kampanii wyborczej 1989 roku. Będzie też spotkanie z bohaterami tamtych dni oraz wystawa plakatów i dokumentów.

W centrum miasta dwa wielkie koncerty upamiętnią ten szczególny jubileusz. W Rynku o godz. 18 zaśpiewa węgierski zespół Szilvia Bognar, zagra zespół Strachy na Lachy z Polski oraz wystąpi czeski bard Jaroslav Hutka, który w latach komunizmu w CSRS był prześladowany za szerzenie „wrogiej” polityki.

Godzinę później w Teatrze Norwida szykuje się niezapomniane wydarzenie: koncert „Kochaj i walcz” w wykonaniu aktorów Teatru Modrzejewskiej z Legnicy w reżyserii Jacka Głomba. Koncert, a w zasadzie widowisko wykorzystujące materiały archiwalne telewizji, przypomni tamte dni, kiedy „W samo południe przyszła wolność”. Będą legendarne piosenki z lat 80. dzieła Kaczmarskiego, Lecha Janerki, Maanamu – a wszystko złączone satyryczno-poważnym komentarzem Krzysztofa Kopki. O godz. 19 zaczyna się także pokaz umiejętności kaskaderów samochodowych na stadionie przy ulicy Złotniczej.

Interesująco zapowiada się kolejne spotkanie z cyklu „Obserwatorium Karkonoskie”, na które również w czwartek (4 czerwca) zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych. Gościem debaty będzie Heinz Eggert, były minister spraw zagranicznych Saksonii, poseł do Landtagu, publicysta, inicjator powstania Euroregionu „Nysa”, były pastor oraz gorący zwolennik niemiecko-polskiego pojednania. Eggerta zaprosił Jacek Jakubiec, prezes Fundacji Kultury Ekologicznej, prywatnie dobry znajomy gościa. –

To bardzo otwarty na dyskusję człowiek – mówi J. Jakubiec. – Nie bez powodu wybraliśmy datę: 4 czerwca, 20. rocznicę wyborów, po których Polska weszła na drogę ku wolności – dopowiada. – Będziemy dyskutować o stosunkach Polska – Niemcy, o resentymentach i uprzedzeniach. O tym, czy Polak z Niemcem może się w końcu polubić – zapowiada Janina Hobgarska, dyrektor BWA. Spotkanie poprzedzi wstępem i moderował będzie Andrzej Więckowski.

Warto też dodać, że dziś przypada 30. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. To właśnie w czerwcu 1979 roku na placu Zwycięstwa (dziś Piłsudskiego) w Warszawie Ojciec Święty podczas homilii wypowiedział słynne zdanie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi”. Papieska wizyta była – w ocenie historyków – kluczowym wydarzeniem na drodze Polski do odzyskania niepodległości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group