Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 6730
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Komisja oświaty wsłuchała się w głosy księgowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 16 listopada 2016, 9:23
Aktualizacja: Czwartek, 17 listopada 2016, 7:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (15.11) w sali obrad Ratusza odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania, na które zaproszono księgowych z jeleniogórskich placówek oświatowych. Radni mieli okazję poznać argumenty pracowników, którzy w przypadku wprowadzenia Centrum Usług Wspólnych mogą stracić pracę.

Nie było żadnej polityki, ani rzeczy niepotrzebnych. To, co mówili było merytoryczne – podkreśliła Anna Ragiel, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania. - Żadnej decyzji komisja nie podejmie bez merytorycznej, skrupulatnej, dokładnej dyskusji – jeszcze raz z dyrektorami wszystkich placówek, księgowymi i prezydentem – dodała A. Ragiel.

Podczas spotkania podkreślano, że wyniki audytu dokonanego przez firmę Vulcan posiadają wiele nieścisłości. - Nie było to wykonane rzetelnie – uważa radna klubu PO. Wśród kontrowersji jest też kwestia zakupu oprogramowania dla nowo powstałego CUW. Wszyscy wiemy o tym, że od początku nasze placówki pracują na programach Vulcan, natomiast nikt nie narzekał do dnia dzisiejszego i o tym nie mówił. Natomiast przy takiej regulacji wszyscy mówią też o kosztach – kontynuowała.

Póki co, trwają konsultacje na temat ewentualnego powołania Centrum Usług Wspólnych dla placówek oświatowych. Nie ma jeszcze żadnego projektu uchwały, nad którą mogłaby pracować Rada Miasta. - Wszyscy mamy świadomość, że brakuje pieniędzy w oświacie (rodzice, nauczyciele, dyrektorzy), ale musimy to przejść z poszanowaniem ludzi – stwierdziła Anna Ragiel.

Podczas dyskusji w sali obrad padło wiele propozycji, gdzie można szukać oszczędności – szczególnie dzięki grupowym zamówieniom towarów i usług. Podano też przykład kierowników gospodarczych w szkołach, którzy niekiedy kierują pracą dwóch-trzech sprzątaczek.

Podkreślano również, że wynagrodzenia księgowych są nieadekwatne do odpowiedzialności i dlatego brakuje młodych osób na te stanowiska, które mogłyby zastąpić odchodzących na emerytury – w ten sposób wytrącając jeden z argumentów prezydenta – zwolennika CUW-u.

Koszt komórek księgowości w jednostkach to jedynie 3 proc. środków wydawanych na oświatę, a więc oszczędności będą jedynie stanowić różnicę między obecnym kosztem a tym, ile będą kosztować w CUW-ie. Zdaniem księgowych, koszty centrum po kilku latach będą wyższe od tych 3 procent, albo na zbliżonym poziomie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że ilość pracy (w sumie) będzie początkowo do wykonania za mniejsze pieniądze, więc sprowadza to zagrożenie, że płace w CUW-ie będą jeszcze niższe, a pracy do wykonania więcej. Księgowi chcieliby też poznać materiał źródłowy z audytu, a nie raport z oryginału czy slajdy, żeby móc się do niego odnieść jeszcze bardziej merytorycznie.

Za dwa tygodnie Komisja Oświaty i Wychowania spotka się z dyrektorami przedszkoli, następnie szkół podstawowych i średnich. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~sarna 16-11-2016 15:44
No tak grupowe zamówienie czyli sprzątaczki won z oświaty wejdą tam grupy sprzątające wyzyskujące pracę ludzi za marne pieniądze !!!! To wy księgowe zróbcie sobie grupowe zamówienie na usługi księgowe !!!!!
~Ania księgowa 16-11-2016 15:48
Wynagrodzenie sprzątaczek też nie jest adekwatne do wykonywanej pracy i nikt nie robi audytów!
~ojtamojtam 16-11-2016 16:55
Czy wy politycy nie widzicie, ile można by zaoszczędzić na oświacie, gdyby lekcje dla wszystkich uczniów były przeprowadzane internetowo? dzieciaki by siedziały w domach trzymając się spódnic mamusiek, przed tv lub komputerami- co uwielbiają, a lekcje na całą Polskę by robiło kilkudziesięciu nauczycieli. I wtedy problem Polskiej oświaty by się sam rozwiązał... Nikt by nie wołał o pensje dla dyrektorów, księgowych, nauczycieli takich i owakich, opał, podręczniki i pomoce... Ileż ekshumacji by można było przeprowadzić, jakie mistrzostwa zorganizować, czy dać każdemu menelowi nawet 1000+ za następne wyczekiwane latorośle. Same oszczędności, pomysł dla kolejnych ekip- za darmochę
~władza blisko ludu 16-11-2016 17:53
Pomysł CUW jest niezły, zdejmuje z dyrektorów szkół odpowiedzialność za finanse i przekazuje ją "komuś". Nareszcie dyrektorzy będą mogli żądać pełnego zabezpieczenia środków i za ich brak obwiniać CUW - czytaj prezydenta. Prezydent będzie już bezpośrednio musiał zająć się finansami szkół i "wycieczkami" wszystkich, których budżet nie będzie odpowiadał powierzonym zadaniom.
~Wdr 17-11-2016 12:33
Czy tylko księgowe pracują w szkole, a innymi pracownikami szanowna komisja oświaty nie raczy się zajmować?
~jm 17-11-2016 19:42
Podoba mi się wpis władza blisko ludu ,to jest sedno wszystkiego po prostu brak pieniędzy ,oszczędności nie będzie żadnych ,tylko zamieszanie duże .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group