Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5458
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komisja oświaty wsłuchała się w głosy księgowych

Środa, 16 listopada 2016, 9:23
Aktualizacja: Czwartek, 17 listopada 2016, 7:54
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Komisja oświaty wsłuchała się w głosy księgowych
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (15.11) w sali obrad Ratusza odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania, na które zaproszono księgowych z jeleniogórskich placówek oświatowych. Radni mieli okazję poznać argumenty pracowników, którzy w przypadku wprowadzenia Centrum Usług Wspólnych mogą stracić pracę.

Nie było żadnej polityki, ani rzeczy niepotrzebnych. To, co mówili było merytoryczne – podkreśliła Anna Ragiel, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania. - Żadnej decyzji komisja nie podejmie bez merytorycznej, skrupulatnej, dokładnej dyskusji – jeszcze raz z dyrektorami wszystkich placówek, księgowymi i prezydentem – dodała A. Ragiel.

Podczas spotkania podkreślano, że wyniki audytu dokonanego przez firmę Vulcan posiadają wiele nieścisłości. - Nie było to wykonane rzetelnie – uważa radna klubu PO. Wśród kontrowersji jest też kwestia zakupu oprogramowania dla nowo powstałego CUW. Wszyscy wiemy o tym, że od początku nasze placówki pracują na programach Vulcan, natomiast nikt nie narzekał do dnia dzisiejszego i o tym nie mówił. Natomiast przy takiej regulacji wszyscy mówią też o kosztach – kontynuowała.

Póki co, trwają konsultacje na temat ewentualnego powołania Centrum Usług Wspólnych dla placówek oświatowych. Nie ma jeszcze żadnego projektu uchwały, nad którą mogłaby pracować Rada Miasta. - Wszyscy mamy świadomość, że brakuje pieniędzy w oświacie (rodzice, nauczyciele, dyrektorzy), ale musimy to przejść z poszanowaniem ludzi – stwierdziła Anna Ragiel.

Podczas dyskusji w sali obrad padło wiele propozycji, gdzie można szukać oszczędności – szczególnie dzięki grupowym zamówieniom towarów i usług. Podano też przykład kierowników gospodarczych w szkołach, którzy niekiedy kierują pracą dwóch-trzech sprzątaczek.

Podkreślano również, że wynagrodzenia księgowych są nieadekwatne do odpowiedzialności i dlatego brakuje młodych osób na te stanowiska, które mogłyby zastąpić odchodzących na emerytury – w ten sposób wytrącając jeden z argumentów prezydenta – zwolennika CUW-u.

Koszt komórek księgowości w jednostkach to jedynie 3 proc. środków wydawanych na oświatę, a więc oszczędności będą jedynie stanowić różnicę między obecnym kosztem a tym, ile będą kosztować w CUW-ie. Zdaniem księgowych, koszty centrum po kilku latach będą wyższe od tych 3 procent, albo na zbliżonym poziomie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że ilość pracy (w sumie) będzie początkowo do wykonania za mniejsze pieniądze, więc sprowadza to zagrożenie, że płace w CUW-ie będą jeszcze niższe, a pracy do wykonania więcej. Księgowi chcieliby też poznać materiał źródłowy z audytu, a nie raport z oryginału czy slajdy, żeby móc się do niego odnieść jeszcze bardziej merytorycznie.

Za dwa tygodnie Komisja Oświaty i Wychowania spotka się z dyrektorami przedszkoli, następnie szkół podstawowych i średnich. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
554
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Dziś dzięki systemowi zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group