Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11458
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komisariat z barierami

Piątek, 7 grudnia 2018, 6:10
Aktualizacja: Sobota, 8 grudnia 2018, 10:50
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Komisariat z barierami
Fot. Angelika Grzywacz– Dudek
– To skandal, że w dzisiejszych czasach główny budynek Komisariatu Policji przy ul. Armii Krajowej w Jeleniej Górze nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych, ani nawet koperty umożliwiającej zaparkowanie przed budynkiem – mówi pan Jerzy z Jeleniej Góry, który został wezwany na przesłuchanie. Czy to się zmieni w najbliższym czasie?

Jak mówi jeleniogórzanin (dane do wiadomości redakcji), jako osoba zdrowa, nigdy nie zwracał uwagi na to czy przy budynkach użyteczności publicznej są bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych, czy ich nie ma. Wszystko zmieniło się kilka lat temu, kiedy mężczyzna uległ wypadowi drogowemu.

- W wypadku samochodowym doznałem złamania kręgosłupa i czaszki – opowiada. – Od tego czasu mam problem z poruszaniem się, słabo widzę i słyszę, dlatego chodzę z białą laską. Do tego w ostatnim czasie dowiedziałem się, że mam raka. Ja jeszcze chodzę, z trudem, z wysiłkiem i to najczęściej do lekarza, ale chodzę. Jednak są inni ludzie, którzy już chodzić nie mogą, a też muszą czasami załatwić sprawę w policji. Dlatego poruszam tą kwestię, bo to wstyd dla komendy i miasta, że główny komisariat, gdzie są przesłuchiwani ludzie nie ma podjazdu ani kopert do zaparkowania – dodaje Czytelnik.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji podinsp. Edyta Bagrowska tłumaczy, że to przez brak pieniędzy budynek nie posiada udogodnień dla osób niepełnosprawnych, ale policjanci starają się takim mieszkańcom pomagać.

- W 2015 roku zmodernizowany został główny budynek Komendy Miejskiej Policji przy ul. Nowowiejskiej, gdzie powstała platforma do transportowania osób niepełnosprawnych, wybudowany został podjazd, toaleta i namalowano koperty do zaparkowania – mówi podinp. Edyta Bagrowska. – Niestety, nie wszystkie nasze obiekty przeszły taką modernizację co wynika z braku funduszy. Przy ul. Armii Krajowej jest wózek, na którym policjanci wnoszą niepełnosprawnych na parter, albo zapraszają takich mieszkańców do budynku po drugiej stronie ulicy, gdzie nie ma schodów i przesłuchania odbywają się na parterze. Jednak znacznie częściej policjanci sami dojeżdżają do domu osoby niepełnosprawnej – tłumaczy rzecznik prasowy.

Zdaniem naszego Czytelnika, to tylko teoria, która nie pokrywa się z rzeczywistością.

- Ja zostałem wezwany na przesłuchanie w związku ze zgłoszoną przeze mnie sprawą przeciwko pracownikom ZUS-u, którzy sfałszowali dokumenty medyczne błędnie kwalifikując moją chorobę i na tej podstawie pozbawili mnie renty. Zamiast raka wpisano bowiem przerost prostaty, czyli dwie diametralnie różne jednostki chorobowe. Czytając moją sprawę policjant dokładnie wiedział, w jakim stanie jestem obecnie – opowiada pan Jerzy. – Nie zaproponowano mi przesłuchania w domu, ani też wniesienia po schodach. Co więcej, przez brak koperty przy budynku musiałem zaparkować 300 metrów dalej i przejść ten odcinek. Dla osoby zdrowej to żaden problem, ale dla niepełnosprawnej to ogromny wyczyn. Ja jakoś po tych schodach wszedłem i policjant widząc jak wyglądam zaproponował mi przesłuchanie na parterze w pomieszczeniu przeznaczonym dla osób zatrzymanych, ale na wezwaniu miałem pokój na II piętrze – dodaje jeleniogórzanin.

Czy jest szansa, że w najbliższym czasie przy budynku powstanie koperta, a budynek zyska podjazd?

- Budynek komisariatu przy ul. Armii Krajowej jest usytuowany w takim miejscu, że obecna infrastruktura nie umożliwia tam wytyczenia koperty dla osoby niepełnosprawnej – odpowiada podinp. Edyta Bagrowska. – Jest tam jedynie miejsce dla radiowozu. Jednak osoby niepełnosprawne mogą korzystać z miejsc parkingowych przy Straży Miejskiej, czyli po drugiej stronie ulicy. Jeśli umówią się natomiast wcześnie telefonicznie, to zostaną wpuszczone na parking policyjny. Być może zmieni się to po modernizacji całego obiektu, niestety póki co, nie mamy żadnych informacji kiedy taki remont miałby zostać przeprowadzony – dodaje rzecznik policji.

Twoja reakcja na artykuł?

3
6%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
3
6%
Smuci
28
54%
Złości
17
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
812
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group