Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2205
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolosy na wagę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 20 grudnia 2009, 8:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 7:56
Autor: Angela
Fot. DTP
Codziennie przez centrum Jeleniej Góry przejeżdża co najmniej kilkanaście ciężarówek, większość przeładowana. Skutek? Koleiny na drogach, pozapadane studzienki kanalizacyjne, popękane przydrożne budynki. Do tego smród i niebezpieczeństwo. Problem rozwiązałaby waga. Jest szansa, że w Jeleniej Górze pojawi się w 2011 roku.

O tym jakie szkody powodują przeładowane ciężarówki wiedzą przede wszystkim kierowcy, którzy codziennie muszą sobie radzić z kilkucentymetrowymi koleinami na drogach. Jest tak w al. Wojska Polskiego, ulicy Jana Pawła II, na Osiedlu Robotniczym, Wolności czy części Wincentego Pola, na Podwalu.

– Takie koleiny i dziury nie robią się od samochodów osobowych – mówi pan Adam, kierowca taksówki. – Jeżdżę po Jeleniej Górze dużo i widzę co się dzieje, czasami te ciężarówki aż się uginają pod tym co wiozą. Samochody ledwo dają radę to udźwignąć, a za nimi jest zawsze smuga spalin – dodaje.

Daniel Woźniak, naczelnik wydziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, uzupełnia wypowiedź kierowcy o szokujące dane. – Jeden ciężarowy pojazd, w zależności od przeciążenia nacisku na oś powoduje degradację na drogach porównywalną do 120 tysięcy aut osobowych – mówi.

Innymi szkodami, jakie kolosy pozostawiają po sobie to pęknięcia budynków.Na wstrząsach się jednak nie kończy. – Część bocznej ściany od ulicy obniżyła się na tyle, że nie mogłam zamontować nowych okien – mówi pani Aleksandra, mieszkająca w budynku przy al. Wojska Polskiego. Jak jedzie coś większego, to szklanki na stole i garnki na gazówce zaczynają drżeć.

Tymczasem o zamontowaniu w Jeleniej Górze wagi do ważenia ciężarówek, która częściowo rozwiązałaby problem, mówi się co najmniej od pięciu lat. – Taka waga bezdyskusyjnie w mieście jest potrzebna. Ostatnio problem był poruszany na komisji bezpieczeństwa organizowanej przez wydział zarządzania kryzysowego – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Na wagę jednak nie ma pieniędzy. Generalna dyrekcja dróg i autostrad zapowiedziała, że urządzenie zakupi i przekaże inspekcji transportu drogowego, która będzie ją wykorzystywać m.in. na potrzeby Jeleniej Góry. Miasto musi przygotować jednak plac. Jest nawet pomysł, by miejsce do ważenia ciężarówek przygotować przy ulicy Konstytucji 3 Maja, między węzłem grabarowskim a sklepem „Echo”. Jednak przygotowanie takiego terenu wiążą się ze sporymi kosztami, bo plac musi spełniać podstawowe wymagania.

Naczelnik Wydziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu mówi, że nie widzi przeszkód, by taka sama waga stanęła w naszym mieście. Warunkiem jest jednak wybudowanie placu.
– Informowaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o konieczności zakupu takich wag z myślą o ich użytkowaniu od Bolkowa aż po Bolesławiec, i m.in. w Jeleniej Górze. Dostaliśmy zapewnienie, że na początku przyszłego roku dwie wagi zostaną zakupione, więc jeśli Jelenia Góra będzie miała taki plac, jedna z nich może tam trafić – mówi Daniel Woźniak.

Tam, gdzie takie wagi funkcjonują, kierowcy pilnują się by nie mieć przeładowanych pojazdów. Staramy się działać przede wszystkim prewencyjnie. Jeśli to jednak nie skutkuje wydajemy decyzje administracyjne według taryfikatora, a pieniądze z kar są przekazywane do zarządcy drogi, na której taka waga stoi.

Jak mówi Jerzy Bigus niestety w budżecie miasta na przyszły rok kwota na wybudowanie takiego placu nie została zarezerwowana. Dlatego w 2010 roku ma zostać przygotowana pełna dokumentacja wraz z kosztorysem pod tą inwestycję. Waga ma szansę realnie się pojawić w 2011 roku.

Przykład z Legnicy
Miastem, które wybudowało plac podobny do planowanego w Jeleniej Górze, jest Legnica. Tam problem przeciążonych ciężarówek udało się skutecznie rozwiązać, kwota na wybudowanie placu zwróciła się po pierwszym roku, a w tym roku miasto z decyzji administracyjnych, którymi inspekcja transportu drogowego ukarała kierowców przeciążonych aut zebrała niemałą kwotę.
– Inwestycja kosztowała 100 tys. zł. Jednak już po pierwszym roku cała kwota zwróciła się z kar nakładanych na kierowców ciężarówek, których pojazdy miały przekroczone gabaryty czy dopuszczalny nacisk na osie – mówi Andrzej Szymkowiak, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów w Legnicy. – Wagi nie musieliśmy kupować. Mobilna waga jest własnością inspekcji transportu drogowego, która prowadzi te kontrole.
W tym roku kwota jaką zostali ukarani kierowcy to około 90 tysięcy złotych. Pieniądze te trafiły do budżetu miasta i w przyszłości zostaną wykorzystane m.in. na remont dróg. Efekt jest widoczny gołym okiem, po mieście jeździ zdecydowanie mniej przeładowanych aut niż przed ważeniem pojazdów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~joh 20-12-2009 9:31
..tam gdzie wagi funkcjonują kierowcy pilnują żeby nie mieć za dużo... DOBRE SOBIE! A niby po co mają papugi w aucie?! Zeby skutecznie ominać lub przeczekać taka kontrole.. Będzie czysto to pojadą z tą nadwagą gdzie im sie bedzię chciało..
~RT 20-12-2009 9:48
Może tiry jeszcze odpowiadają za złą pogodę, kryzys oraz powrót Leszka i Olka do polityki??? Niech autorka puknie się w głowę, zanim takie bzdury ponownie napisze! Śmiać się chce a ręce opadają.
~toja 20-12-2009 10:03
bzdura ! a koszt transportu i cena towaru w sklepie przecież to wy ciągle chcecie wszystko taniej i taniej ,jakość jest już taka sobie ale musi być taniej i taniej ropa droższa ,ubezpieczenia droższe, licencja na przewóz towaru droższa itd..... a towar na półce coraz tańszy !!!!!
~iQ 20-12-2009 10:12
Jak zwykle w Jeleniej Górze są inwestycje pozbawione logiki żeby nie powiedzieć inaczej. Pojedzcie sobie do Wrocławia i tam nikt nie lata z wagami tylko przy wjeździe jest specjalna "bramka" (której kierujący nawet nie zauważają) która to bramka waży wszystkie przejeżdżające tamtędy samochody i jak jest cięższy to info jest przekazywane i tir na terenie miasta jest zatrzymywany. To jest rozwiązanie a nie budowa placu pewnie będzie liczona w mln zł. Bo budowa placu całego zaopatrzenia infrastruktury jest tu głównym kosztem waga 100tys zł koszt zatrudnienia pewnie ze 20 pracowników którzy będą się o tą wagę opierać całymi dniami za nasze pieniądze. Autor artykułu nie przewidział pewnie tych kosztów dlatego napisał ze 100tys zł zwróciło się z mandatów co jest kompletną bzdurą. pozdrawiam
~fdgdfzhs 20-12-2009 10:18
Może jak we Wrocławiu zrobić wagę na stałe z monitoringiem??
~ja 20-12-2009 10:20
My mieszkancy ul Powstancow Wielkopolskich i Ul Lipowej pisalismy do Prezydenta o ograniczenie Jazdy naszymi ulicami ciezkich samochodow .U nas tez budynki pekaja szklanki skacza na stote okna brzecza i te okropne TIRY ,Obwodnica jest ale lepiej niszczyc nawierzchnie i studzienki. Moze w koncu ktos sie tymi sprawam zainteresuje bo narazie bez odzewu ze strony Miasta
~ 20-12-2009 11:30
Zakazać jazdy autobusom miejskim! Po co te autobusy jeżdżą krętą uliczką Kiepury? Po co jeżdżą Cieplicką, 1 metr od budynków? Hałasują, drogi niszczą. Do autobusu można dojść na główną ulicę, bardziej budową przystosowaną do ciężkiego transportu.
~jelgór 20-12-2009 12:26
taka waga kosztuje parę tysiecy każdy skup buraków czy kartofli to ma, a u nas problem na 2 lata planowania - miasto robi wszystko, by mieć dobre pomysły i nie musieć narażać się w ich realizacji, żal.pl panowie radni
~ 20-12-2009 14:33
Nóż się sam otwiera jak sie czyta wypowiedzi " fachofcuf" od dróg i mostów oraz drogowców.Planowanie- plac inwestycje na 100.ooozł a ile złotych wydajecie co roku na remonty i na łatanie dziur, powodowanych przez te Tiry. Ciągłe utyskiwanie na brak pieniędzy i ciągłe przeszkody, nie wiem jak to się dzieje że inni nie mają z tym problemu tylko Jelenia Góra.Czyżby za tym stały podteksty i pieniądze wydawane są na planowania przetargi,kontrole może tu nalezy szukać oszczędnosci. Myslę że podstawowym kryterium włodarzy tego miasta byłoby jak najszybsza redukcja etatów tych speców od niemożności a zostaną pieniądze na inwestcję w tym na wagę.
~gosc niedzielny 20-12-2009 17:26
waga w Jeleniej Górze? jak zwykle zapłacimy my, mieszkańcy za ten wymysł, bo nie rozumiem jak można porównywać natężenie ruchu w Legnicy - duży tranzyt, strefa przemysłowa, bliskość autostrady, do Jeleniej Góry, gdzie tranzyt ciężarówek głównie na kierunku do Jakuszyc (który podczas zimy spada jeszcze o połowę) to może 1/10 ruchu generowanego w Legnicy...
dolnoślązak 20-12-2009 17:31
DOLNOŚLĄZAK. Te autka nie są dostosowane do - n i e k t ó r y c h - dróg w Kotlinie Jeleniogórskiej. Zatem nie powinny mieć prawa wjazdu-przejazdu w dowolnych miejscach. Co z tego, że będzie waga, urzędnik, mandat, skoro budynki i budowle ulegać będą dewastacji. Kwoty uzyskane z mandatów nigdy nie zrekompensują zniszczeń. Rachunek jest prosty. Potrzebne tylko rozsądne decyzje - aby "wilk był cały i owca najedzona".
~zbulwersowany 20-12-2009 19:26
Polskie piekełko, trzeba położyć asfalt, jest przetarg i wygrywa najtańszy, a z czego wynika że jest tani ? bo gówniane materiały, musi na czymś zaoszczędzić. Jakoś dziwnie tylko w europie wschodniej jest ten problem, a chociażby tylko w niemczech, gdzie ruch ciężkich aut jest kilkukrotnie większy niż u nas, tego problemu nie ma. Przykro to powiedzieć, ale hitler w latach trzydziestych stawiał na drogi, bo wiedział że to podstawa prawidłowego funkcjonowania kraju, i oni teraz mają, a my mamy jak zwykle kłucących się polityków o byle g.... a sprawy kraju są daleko w tyle
~Aaa 20-12-2009 19:41
Ale bezses - nawet plany budowy tej wagi to durnota. Do Jeleniej jest kilka wjazdów wiec przeładowany wóz nie pojedzie przez obwodnice tylko inna droga. W poznaniu widziałem jak Policja miała prenosna wage ktora miesci sie w bagazniku radiowozu. Taka waga mozna zwazyc kazdego podejzanego Tira, a i koszt duzo mniejszy a wyniki wieksze.
~krys 20-12-2009 19:41
Jak w Czadrowie stanęli z wagą, to przez cały Boży dzionek z kamieniołomu wyjechała jedna ciężarówka w dwóch postaciach , jako pierwsza i ostatnia.
~xXx 20-12-2009 20:50
powinni zamontowac wage drogowa na ulicy sygnalizujaca od razu o przeciazonych samochodach odpowiednie sluzby jest tak na zachodzie i nie potrzeba do tego zadnego placu...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group