Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8177
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kolorowe palmy w górę!

Wtorek, 16 marca 2010, 14:00
Aktualizacja: 14:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kolorowe palmy w górę!
Fot. TEJO
Bardzo młodzi jeleniogórzanie ze Szkoły Podstawowej nr 10 dziś dowiedzieli się, że wielkanocnej palmy nie trzeba kupować od ulicznych handlarzy. Można ją sobie zrobić samemu.

Wszystko podczas okolicznościowych warsztatów, które zaproponowało Muzeum Karkonoskie w ramach przygotowań do Wielkanocy. Placówka chce ocalić od zapomnienia zwyczaje wspólnego wyrabiania świątecznych ozdób i tradycyjnie kojarzonych ze świętami przedmiotów.

Dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 10 przekazano najważniejsze wiadomości z zakresu historii palm, tradycji niedzieli palmowej i związanych z tym obrzędów ludowych. Dziewczęta i chłopcy zobaczyli tradycyjne palmy wileńskie. Sami zabrali się za wykonanie palm nieco prostszych, ale równie pięknych i bardzo kolorowych. Z pomocą barwnej bibuły, kawałków drutu, nożyczek, taśmy klejącej i patyczków młodzi jeleniogórzanie tworzyli swoje „cuda”.

Wykonane własnoręcznie palmy dzieci zabrały do domu. 28 marca, w niedzielę palmową, będą mogły udać się z nimi do świątyń, gdzie – tradycyjnie – odbywa się obrzęd święcenia palm na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Aneta Sikora-Firszt z działu edukacji MK przypomina tymczasem wszystkim jeleniogórzanom o otwartych warsztatach wielkanocnych, które odbędą się w nadchodząca niedzielę, 21 marca w godz. 10 – 15. Będzie możliwość własnoręcznego pomalowania pisanek pod okiem fachowca, Marii Ivanyszyn z Ukrainy, artystki ludowej specjalizującej się w takich ozdobach. Chętni będą mogli także zabrać się za wykonanie „osobistych” palm.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group