Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 8417
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Kolejne gimny w programie profilaktyki raka jelita grubego

Wtorek, 16 lutego 2021, 7:07
Autor: Przemek Kaczałko
Powiat: Kolejne gimny w programie profilaktyki raka jelita grubego
Fot. Przemek Kaczałko
Kowary i Piechowice to kolejne dolnośląskie gminy, które podpisały deklarację współpracy przy realizacji badań przesiewowych w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego. Do podpisania dokumentów doszło wczoraj (15.02) w starostwie powiatu karkonoskiego.

W spotkaniu uczestniczyła minister Marzena Machałek, senator Krzysztof Mróz, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski, burmistrz Piechowic - Jacek Kubielski, przedstawiciel Kowar oraz władze powiatu karkonoskiego ze starostą Krzysztofem Wiśniewskim na czele.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.

Projekt się rozwija i dzięki temu będziemy mogli docierać z profilaktyką onkologiczną do jeszcze większej społeczności na terenie Dolnego Śląska - powiedział Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa. - Przekazaliśmy już 5500 testów do przychodni i szpitali dolnośląskich - z tego 2000 już trafiło do Dolnośląskiego Centrum Onkologii i 185 testów wskazało obecność krwi utajonej w kale. U tych 185 osób jest podejrzenie nowotworu, albo zmian, które mogą do tego doprowadzić - dodał M. Krzyżanowski.

Starosta karkonoski podkreślił, że zdrowie jest najważniejsze.

Żebyśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem - ważna jest profilaktyka. Mam nadzieję, że program zostanie w przyszłości rozszerzony na kolejne gminy powiatu. W przypadku nowotworów najważniejsza jest wczesna wykrywalność, więc badajmy się, bo zdrowie jest bezcenne - powiedział Krzysztof Wiśniewski.
To ważny projekt dla powiatu, bo ma szansę uratować życie wielu mieszkańcom. W Polsce nowotwór jelita grubego zbiera śmiertelne żniwo, a wczesna diagnoza może doprowadzić do całkowitego wyleczenia - podkreśliła Marzena Machałek, wiceminister edukacji.

Mieszkańcy gminy Piechowice mogą odebrać testy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kryształowej 49A, a mieszkańcy gminy Kowary w NZOZ Cito-Med przy ul. 1 Maja 2A.

Wcześniej, do programu przystąpiła gmina Mysłakowice.

Twoja reakcja na artykuł?

12
71%
Cieszy
2
12%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group