Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4119
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Kolejna edycja „Małej Wielkanocy” za nami

Wtorek, 10 kwietnia 2018, 7:11
Aktualizacja: Środa, 11 kwietnia 2018, 6:44
Autor: WAC
Mysłakowice: Kolejna edycja „Małej Wielkanocy” za nami
Fot. WAC
Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach gościł grupy folklorystyczne uczestniczące w festiwalu tradycji wielkanocnych „Mała Wielkanoc”. Wydarzenie odbyło się w tym roku już po raz 34. i jest najstarszym konkursem kulinarnych tradycji na Dolnym Śląsku. Organizatorzy to:GOK Mysłakowice, Urząd Gminy Mysłakowice oraz Stowarzyszenie „Pomost”.

Wśród uczestników znalazły się grupy: Gościszowianie z Gościszowa, Działoszynianie z Działoszyna, Rozmaryn z Markocic, Rząsinianie z Rząsin, Pojana z Piławy Dolnej, Bogdanki z Mirska, Milikowianie z Milikowa, Koło Gospodyń Wiejskich z Mysłakowic i Landfrauenkreisverein z Goerlitz.

Patrząc na występy zespołów folklorystycznych, które zaprezentowały się na scenie oraz suto zastawione wielkanocne stoły można było stwierdzić, że kultura ludowa w naszym regionie ma się nie najgorzej.

Wśród potraw, których smakowite zapachy roznosiły się po całym GOK – u nie zbrakło bab, mazurków i ciast, tradycyjnego pieczywa, wędlin, pasztetów. W wystroju królowały wielkanocne palmy, kosze ze święconką, jajka zdobione różnymi technikami

Jury konkursu, w skład którego weszli specjaliści w zakresie etnologii i gastronomii oceniało poszczególne prezentacje biorąc pod uwagę następujące kryteria: wierność tradycji, prawidłowy dobór potraw regionalnych i zastosowanych receptur, użycie roślin dekoracyjnych i aranżacja stołu, walory smakowe przygotowanych dań nawiązujące do charakteru dawnej kuchni świątecznej.

Komisja konkursowa w składzie: Ignacy Dumin, Henryk Dumin i Katarzyna Szafańska postanowiło wyróżnić wszystkie biorące udział w konkursie grupy. Ponadto za wartościowe prezentacje plastyki obrzędowej towarzyszące pokazowi potraw świątecznych (palmy, pisanki, kraszanki, święconki) nagrodzono: zespół „Rozmaryn” z Markocic, zespół „Gościszowianie” z Gościszowa i zespół „Działoszynianie” z Działoszyna.

Indywidualnie, za sporządzenie potraw według przekazu tradycji z przedwojennych regionów pochodzenia rodzin doceniono: Krystynę Stachurską z Działoszyna za gotowaną babkę, Annę Kotylę z Mysłakowic za kwaśnicę, Marię Patejuk-Stenzel z Mysłakowic za mazurek śliwkowy, Teresę Cierlik z Rząsin za dryglę, Jadwigę Orzechowską z Mirska za paschę, Ursulę Scholz z Goerlitz za sałatkę śledziową, Lucynę Maj z Piławy Dolnej za nalewkę cytrynową, Stanisławę Oleksy z Milikowa za żur, Krystynę Gudełajską z Markocic za mieszaninę, Waldemara Ludziaka z Gościszowa za salceson i Antoninę Kiełbowicz z Gościszowa za nalewkę wiśniową.

Biorąc pod uwagę wysokie walory wykonawcze i repertuarowe podczas wykonań scenicznych towarzyszących konkursowi, jury postanowiło wytypować do udziału w tegorocznym 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą kobiecą grupę śpiewaczą z Piławy Dolnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group