Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kolejna baza telefonii w Janicach

Czwartek, 29 czerwca 2017, 7:46
Aktualizacja: Piątek, 30 czerwca 2017, 7:26
Autor: Joanna
Region: Kolejna baza telefonii w Janicach
Fot. Joanna
Czy w Janicach powstanie kolejna stacja bazowa telefonii komórkowej? Mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości czują się bezradni. Spółka P4 (PLAY) otrzymała z Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz pozytywną decyzję na rozpoczęcie inwestycji. Będzie to już druga wieża w obrębie miejscowości.

W miejscowości Janice, która znajduje się na terenie gminy Lubomierz ponad połowa mieszkańców wioski jest przeciwko budowie drugiej już stacji bazowej telefonii komórkowej. Teraz ma powstać stacja bazowa telefonii komórkowej sieci PLAY.

Mieszkańcy zwrócili się do Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz z prośbą o odstąpienie od rozpoczętego postępowania związanego z tą inwestycją. Swoją prośbę oparli głównie na argumencie związanym z negatywnym wpływem pola elektromagnetycznego na zdrowie. Przedstawili również inne swoje obawy, które poparło 57 osób na 101 mieszkańców wsi.

– Janice to mała miejscowość, gdzie turyści zatrzymują się, aby odpocząć od codzienności i zaczerpnąć świeżego powietrza. Niestety budowa kolejnej stacji telefonii komórkowej nie zachęci potencjalnych turystów do skorzystania z oferty miejscowych agroturystyk. Budowa stacji telefonii komórkowej planowana jest naprzeciwko działki, gdzie jest już postawiona stacja innej sieci, w niedalekiej odległości od zabudowań – wyjaśniają mieszkańcy Janic.

Wieża stalowo – kratowa miałaby powstać na działce w bliskiej okolicy bazy innej sieci, wśród pól, a w niedalekim sąsiedztwie znajdują się zabudowania. Niestety okazuje się, że nie są to wystarczające argumenty, aby nie wydać zezwolenia na rozpoczęcie budowy, która - jak podkreślono - jest inwestycją celu publicznego. Pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Lubomierz wyjaśniają, że wszystko działa zgodnie z obowiązującym prawem. Firma wnioskująca o budowę złożyła dokumenty, które mają potwierdzać, że zamierzona inwestycja nie jest zaliczana do przedsięwzięć mogących mieć szkodliwy wpływ na środowisko oraz, że będzie oddziaływać negatywnie na obszary chronione Natura 2000. Natomiast jak to przedsięwzięcie wpłynie na okolicznych mieszkańców utrzymujących się z agroturystyk? I czy Janice nadal będą chętnie odwiedzane przez turystów?

Sprawę będziemy monitorować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group