Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6039
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolegium zwiera szyki

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 19:30
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Autobusy z programem promocyjnym Kolegium Karkonoskiego mają zachęcić mieszkańców pobliskich miejscowości do studiowania na uczelni.

Pojazdy mają ruszyć między innymi do Lubania i Lwówka Śląskiego, aby przekonać niezdecydowanych, aby zdecydowali się na złożenie dokumentów w jeleniogórskim Kolegium Karkonoskim. Zarówno kadra jak i niektórzy studenci przekonują, że warto.

Jak podkreśla kanclerz KK Grażyna Malczuk, szkoła już teraz jednym z piękniejszych i dobrze zagospodarowanych campusów akademickich nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Polsce. A to dzięki umiejscowieniu wszystkich instytutów w jednym miejscu: w dawnych koszarach przy ulicy Lwóweckiej.

Do tego daje szansę na rozwój tym, których nie stać na kształcenie się w dużych ośrodkach i kosztowne utrzymanie w większych, uniwersyteckich miastach. Kolegium zatrzymuje ludzi w Jeleniej Górze i okolicach. Nie powoduje wcześniejszej migracji młodzieży.

Wśród tych, którzy właśnie przygotowują się do matury, a w perspektywie już muszą myśleć o tym, co po egzaminie dojrzałości, zdania są podzielone. – Pójdę na kolegium, bo tu mam blisko, a nie ciągnie mnie tak zwane życie studenckie we Wrocławiu. Za duże miasto, za drogo i kłopot ze znalezieniem lokum – mówi Łukasz z ZSO nr 1.

Jego koleżanki i koledzy uważają, że KK nie daje takiej samej szansy na dobry start w życie zawodowe jak inne uczelnie w większych miastach. – Słyszałam, że pracodawcy krzywym okiem patrzą na dyplomy ukończenia kolegium. Niewiele zresztą one dają, bo z tytułem licencjata trudno o dobrze płatną pracę. I tak z Jeleniej Góry trzeba się wynieść, aby skończyć dwuletnie uzupełniające studium magisterskie – podkreśla Katarzyna z II LO z Cieplic. Zdaniem naszej rozmówczyni większość ludzi do Jeleniej Góry nie wraca.

Panuje też powszechna opinia, że KK „produkuje” bezrobotnych, którzy czas studiów traktują jako przechowalnię lub ucieczkę przed wojskiem. – Co z tego, że pójdę na polonistykę, skoro w szkołach, ani gdzie indziej nie potrzebują polonistów? – pyta Marcin Łukomski, jeden z trzecioklasistów.

Więcej entuzjastów mają kierunki językowe. One też cieszą się popularnością na uczelni, a studenci jeszcze w czasie nauki sporo dorabiają udzielając prywatnych lekcji i korepetycji.

Kolegium Karkonoskie, które kształci w pięciu instytutach (pedagogice, edukacji medycznej, języków słowiańskich i zachodnich oraz techniki) oraz w studium wychowania fizycznego i języków obcych, zapowiada dalsze inwestycje. Ma być otwarta nowoczesna biblioteka w campusie przy Lwóweckiej (prace wciąż trwają), a w perspektywie raczej dość odległej jest przebudowa dawnego basenu wojskowego i uczynienie z pływalni jednej z najnowocześniejszych tego typu placówek w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~student 23-04-2007 11:04
ciekawe kogo nie pociąga życie studenckie wrocławia? tam to właśnie się dzieje! w jeleniej mamy tylko ... nic ... całe nic. no - może tylko byle jakie juwenalia.
~roman 23-04-2007 11:11
Dobrze pomyślane już za wczasu przyzwyczjać młodzież do londyńskich autobusów. Po tych studiach i tak albo pośredniak albo Wielka Brytania:)
~absolent 23-04-2007 12:50
Hmmm jak zwykle nic nie jest napisane o INSTYTUCIE TECHNIKI:/
~buchchch 23-04-2007 12:54
znów pani Malczuk. chce sie promowac jako przyszła radna... no w końcu SLD chce odzyskać całą władzę z rąk "tymczasowego prezydenta". taka masa ludzi jest znismaczona jego brakiem dzialań że szok po prostu
~jeż 23-04-2007 13:00
Absolutna dysproporcja pomiędzy oferowanym poziomem wiedzy i szans zatrudnieniowych absolwentów KK a aspiracjami i nieuzasadnionymi wydatkami Pani Kanclerz i pozostałych władz szkoły
~aafaf 23-04-2007 13:01
idę studiować do kolegium, a potem? a potem myć gary w irlandii.
~ja student 23-04-2007 13:16
slyszalem ostatnio w ze kk to najlepsza uczelnia w rejonie.hahaha.ale chyba w rejonie obwodu kalingradzkiego.a co dozachecania polecam wrocław-polibuda.tam sie cos chociaż dzieje
~klk 23-04-2007 14:14
Jeśli Wrocław jest taką mekką, to co za problem? - spakować się i wyjechać, a nie ględzić. a w ogóle, jeśli Wroc jest szczytem wyobrażeń małego jasia i jego 'ambitnych' rodziców o studiowaniu, to wynika z tego tylko tyle, że nie chciało się spocić i znaleźć autentycznie dobrych uczelni i ośrodków, niekoniecznie w Polsce
~Do pani Danuty Fijałkowskiej 23-04-2007 14:53
Dziękujemy za uwagę do tekstu, oczywiście co do Instytutu Techniki KK – wedle Pani słów – „który kształci INŻYNIERÓW na studiach pierwszego stopnia, na kierunkach Elektronika i telekomunikacja oraz Edukacja techniczno-informatyczna, a programy są tak ułożone, by absolwenci „z marszu” mogli podejmować studia drugiego stopnia na uczelniach akademickich. Absolwenci, inżynierowie, jeżeli tylko „nie przespali” okresu studiów nie narzekają także na brak ofert pracy, tak w kraju jak i poza nim (w Anglii też)”. Ośmielamy się zauważyć, że nie jest to artykuł obrazujący przebieg edukacji w każdym z instytutów szacownej instytucji, który wymagałby zarówno innej treści oraz formy stosownej do medialnych zamierzeń uczelni dot. promocji i reklamy uczelni. Jak nam się wydaje, to zarówno tytuł licencjata jak i inżyniera dostaje się po ukończeniu studiów pierwszego stopnia. Serdecznie dziękujemy za pozdrowienia i odwzajemniamy się tym samym. TEJO
~elo 23-04-2007 15:25
genralnie jest śmiesznie w KK, skończyłam 2 lata temu/ nie myje garów w irlandii jeszcze ale jak na ten moment to ZERO perspektyw (reso)
~BYKU 23-04-2007 16:16
Nie no Marian Ty to fotogeniczny jestes :)
~Master 23-04-2007 16:23
Ja jakoś skończyłem KK i nie miałem problemu ze znalezieniem pracy i to tutaj w jeleniej :P, jest dobrze płatna (inni żeby tyle zarabiać muszą smigać do anglii), co potwierdza, że jeśli się chce to się ma!! Narzekających nigdy nie brakuje, ale są to po prostu leniwi ludzie, niezorganizowani, bez ambicji. Dlatego stanowczo mówie im BAJ BAJ
~Iza 23-04-2007 16:29
Sądząc po ilości dyplomów KK, które przetłumaczyłam (głównie fizjoterapia), to popyt na absolwentów KK jest duży - tylko nie tutaj ... A do tego uczelnia też wystawia dyplomy w j. obcych za opłatą. W sumie mnie to nie dziwi, bo miałam okazję oglądać siatkę płac fizjoterapeutów w szpitalu - porażka. Studentom fizjoterapii radzę nie opus...ć ani godziny lektoratów, bo relacje "wyjechanych" są pozytywne.
~do elo i reszty sceptykow 23-04-2007 16:44
kolegium jest ok. daje szanse tym, ktorzy nie moga wyjechac poza Jelenią studiowac, daje mozliwosc pojscia dalej juz po jego ukonczeniu, ale oczywiscie mozna myc gary w irlandii, mozna zamiatac ulice...nawet po skonczeniu UJ...wszystko od nas samych zalezy pozdrawiam pierwszych abslowentow KK
~FILUSIA 23-04-2007 17:39
Moi drodzy kampus i powstająca tam nowoczesna biblioteka mieści się przy ul.Podchorążych a nie jak ktoś napisał przy ul.Sudeckiej,chyba coś sie komuś pomieszało.POZDRAWIAM
~Acid 23-04-2007 17:54
KK nie jest wcale taka złą uczelnią głównie mam na myśli Instytut Techniki. Śmieszą mnie wypowiedzi młodzieży, która twierdzi, że przyszli pracodawcy "krzywo" patrzą na dyplomy uzyskane na KK i z tej strony moja uwaga jest taka, jeśli ktoś się starał i uczył, to nie ma najmniejszego problemu ze zdobyciem pracy po ukończeniu studiów. Natomiast, jeśli chodzi o kierunki, to każdy sobie wymiera taki, jaki mu pasuje, jeżeli ktoś nie chce być polonistą to idzie na fizjoterapię, czy elektrotechnikę proste. Jeszcze w aspekcie porównania KK i np PWr (chodzi o kierunki techniczne) to tak jakby porównywać samochód ciężarowy z osobowym, ponieważ na tych uczelniach są całkiem różne kierunki studiów... Dlatego tym, którzy myślą o zdobyciu dyplomu inżyniera w zaproponowanych przez KK specjalizacjach gorąco tą uczelnię polecam.
~Do Master 23-04-2007 21:40
A za twoimi szerokimi plecami ilu przeciętnych ludzi by się schowało ?
~Pani Fijałkowska-re 23-04-2007 21:44
Poziom Instytutu Techniki jest niewątpliwą zasługą Pani i Jej małżonka, który jest dyrektorem Instytutu.Sugeruję minimum skromności i umiaru w tym przypadku.I autobus nie pomoże jeśli o kadrze i awansie w KK będą decydowały koneksje i "wybory" takie jak ostatnio na stanowisko Rektora.
~kwa: do Izy 23-04-2007 22:47
obecnosc na lektoratach nic nie da bo sa raczej na niskim poziomie (szczegolnie j. niemiecki) Dobrze jezeli wykladowca w ogole sie pokaze. (nota bene tłumacz przysięgły). brak slownictwa tematycznie zwiazanego z fizjoterapią, a dlaczego (cytat z lektora: "nie chce mi sie tego przygotowywac"). Lepiej trzaskac gramę od pażdziernika do czerwca. Tylko komu sie przyda roznica miedzy Past Perfect Simple a Continuous. Smuci brak kontroli nad takimi przypadkiami.
~KK ble 24-04-2007 8:14
Trzeba zamknąć KK, a zwiększyć potencjał PWR !!!
~Ziomuś 24-04-2007 18:19
No widze, że niektórym coś sie w główkach pomieszalo od tego Słonca, które dało nam we znaki w ostatnich dniach ... skrytykować można niemal wszystko i wszsytkich ale w jakim celu ??? myśle ze tutaj chodzi poprostu o kulturę osobistą osób wypowiadających sie negatywnie o KK ... Kolegium kształci naprawdę na wysokim poziomie i zgodze sie z przedmówcą ze to od nas samych zależy co bedziemy mieli w glowie, można pokonczyć PWR,UJ,UW a tak naprawde liczy sie to co mamy w głowach ... Kolegium krztałci i uczy życia :)
~ziomuś-re 25-04-2007 8:50
KK kształci na takim poziomie wypowiedzi jaką reprezentuje Ziomuś!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group