Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8113
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA KRAJ: Kochajmy zabytki nie tylko od święta

Poniedziałek, 19 kwietnia 2010, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA KRAJ: Kochajmy zabytki nie tylko od święta
Ruiny kościoła ewangelickiego w Sobocie koło Lwówka Śląskiego.
Fot. TEJO
Dzisiaj przypada Światowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto obchodzone jest od 1983 roku. Ustanowione zostało przez ICOMOS i wpisane przez UNESCO na listę ważnych imprez kulturowych.

Głównym celem święta jest uświadomienie ludziom jak ważne jest dziedzictwo kulturowe i jak ono wpływa na nasze życie. Za główny cel uważa się prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego. W tym dniu nagradza się osoby, które przyczyniły się do ochrony spuścizny kulturowej. Na listę dziedzictwa UNESCO zostało wpisanych 13 polskich dóbr. Daje nam to w 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.

Choć żadnego z zabytków z Jeleniej Góry lub regionu na tej liście nie ma, nie trzeba nikogo przekonywać, jak wiele cennych dóbr dziedzictwa historii znajduje się w mieście i okolicach. Niektóre zupełnie zapomniane niszczeją w ogromie zaniedbań, inne – które miały więcej szczęścia – odzyskują dzięki zabiegom konserwatorskim drugą młodość. Nie wszystkie cenne zabytki mają szczęście znaleźć sponsorów. Nie zawsze władze rozumieją potrzebę remontów, jak to było ostatnio z zamkiem Chojnik. Wbrew zapowiedziom, nie przyznano pieniędzy na jego zabezpieczenie.

Święto to obchodzi się głownie w Warszawie, Krakowie i Toruniu. Kameralnie świętuje się także w kilkudziesięciu innych miastach. Generalny Konserwator Zabytków przyznaje nagrody w konkursie „Zabytek zadbany” w czterech kategoriach: zabytki sakralne, zabytki architektury i budownictwa mieszkalnego oraz użyteczności publicznej, zabytki dziedzictwa przemysłowego, zabytki architektury obronnej. W związku z żałobą narodową obchody Światowego Dnia Zabytków zostały odwołane.

Powinniśmy dbać o zabytki w naszej okolicy. Są one pozostałością po naszych przodkach. W naszym mieście jest tak dużo miejsc godnych uwagi, że powinniśmy być dumni z tego, że pochodzimy z tak pięknego terenu.

1978 - Stare Miasto w Krakowie
1978 - Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce
1979 - Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau
1979 - Białowieski Park Narodowy (wspólnie z Białorusią)
1980 - Stare Miasto w Warszawie
1992 - Stare Miasto w Zamościu - przykład renesansowej zabudowy miejskiej
1997 - Średniowieczny zespół miejski Torunia
1997 - Zamek Krzyżacki w Malborku
1999 - Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w.
2001 - Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
2003 - Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia - Binarowa, Blizne, Dębno Podhalańskie, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa
2004 - Park Mużakowski nad rzeką Nysą (wspólnie z Niemcami)
2006 - Hala Stulecia (Hala Ludowa) we Wrocławiu

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
799
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group