Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 5994
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Kłopoty po osiemnastce

Poniedziałek, 6 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 8 marca 2006, 11:50
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Kłopoty po osiemnastce
Rodzice pełnoletnich licealistów mogą nie uzyskać w szkołach informacji o ocenach uczniów, jeżeli ci nie wyrażą na to zgody. Ale w stolicy Karkonoszy to na razie tylko teoria.

Jak tłumaczą oświatowi urzędnicy takie rozwiązanie jest możliwe. – Mają do tego prawo, podobnie jak do samodzielnego usprawiedliwiania swoich nieobecności. Według kodeksów karnego i cywilnego, z chwilą osiągnięcia pełnoletności uczeń nabywa pełnię praw obywatelskich – usłyszeliśmy w delegaturze Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.

Takie rozwiązanie zastosowano już w niektórych liceach ogólnokształcących w Polsce. W Jeleniej Górze obowiązuje ono jednak tylko w licealnych szkołach wieczorowych i zaocznych, w których uczą się ludzie dorośli i pracujący.

– Jesteśmy pełnoletni. Dlaczego nie mamy korzystać z praw, które gwarantuje nam konstytucja? – pytają już drugoklasiści z niektórych jeleniogórskich liceów. Mogą wylegitymować się dowodem osobistym, ponieważ skończyli 18 lat. W trzecich klasach osiemnastkę mają niemal wszyscy.

Ale dyrekcje szkół niezbyt kwapią się traktować ich jak dorosłych, jeśli chodzi o informowanie rodziców o ocenach i nieobecności.

– Uczeń powinien pozostać uczniem na terenie szkoły. W końcu chodzą tam też młodsi koledzy. Taki przykład mógłby mieć na nich zły wpływ – dowiedzieliśmy się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze.

– Wiązałoby się to także z uznaniem innych praw człowieka dorosłego, które uczniowi są zabronione. Choćby na palenie tytoniu, czy spożywanie alkoholu.

Nie wszyscy licealiści wiedzą, że istnieje istnieje Stowarzyszenie Obrony Praw Ucznia „Veto” założone w Pabianicach. Kontaktują się z nim uczniowie z całej Polski, bo dyrekcje nie uznają ich praw jako ludzi pełnoletnich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group