Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 3339
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Klasy przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

Wtorek, 22 marca 2022, 11:17
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Klasy przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy
Fot. Przemek Kaczałko
W I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze wystartowały zajęcia dla młodzieży, która uciekła przed rosyjską agresją w Ukrainie. Powstały dwie klasy przygotowawcze, a pierwszego dnia przywitano kolegów i koleżanki ze wschodu w szkolnej auli.

W jeleniogórskim Żeromie powstały dwa oddziały przygotowawcze, z czego każdy będzie realizować po 26 godzin tygodniowo.

Powitaliśmy naszych uczniów i ich rodziców. Naszym gościem był pan prezydent. Przygotowaliśmy poczęstunek, żeby poczuli się lepiej i zniwelować stres, a od wtorku normalnie będą brać udział w zajęciach - powiedziała Jolanta Paszowska, p.o. dyrektorki I LO.

W ramach zajęć młodzież z Ukrainy ma mieć 6 godzin tygodniowo języka polskiego. Będą też zajęcia wychowania fizycznego, inne języki obce, matematyka, geografia itp.

Korzystamy z pomocy uczniów z Ukrainy, którzy są dłużej w Polsce. Każdy uczeń z Ukrainy ma też polskiego opiekuna spośród naszych uczniów, aby ich wspomóc w odnalezieniu się, aklimatyzacji - dodała J. Paszowska, która jest dumna z uczniów Żeroma, którzy chętnie pomagają w różnych akcjach.

Uczniowie i ich mamy nie kryją radości i wdzięczności z ciepłego przyjęcia przez Polaków.

Tu jest bardzo fajnie, wszyscy są bardzo pomocni. Język polski jest bardzo podobny do ukraińskiego - powiedział Nazar, który przyjechał z miejscowości Sumy. - Bardzo się cieszymy, że tu trafiliśmy. Widzę, że to liceum na poziomie i bardzo się cieszę, że tu jesteśmy. Polacy bardzo nam pomagają z mieszkaniem i wszystkim innym. Dziękuję - wyznała ze wzruszeniem pani Wiktoria, mama Nazara.

Twoja reakcja na artykuł?

29
58%
Cieszy
1
2%
Hahaha
2
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
8%
Złości
14
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group