Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7775
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: KBW o liczbie zgłoszonych komitetów

Środa, 29 sierpnia 2018, 8:43
Aktualizacja: Piątek, 31 sierpnia 2018, 8:33
Autor: Przemek Kaczałko
Region: KBW o liczbie zgłoszonych komitetów
Fot. archiwum
W całej Polsce do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły 9143 zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. W jeleniogórskiej delegaturze KBW przy ul. Morcinka, takich zgłoszeń jest 238.

PKW rejestruje komitety wyborcze partii politycznych, koalicyjne komitety wyborcze partii politycznych, a także – o ile działają na obszarze większym niż jedno województwo – komitety wyborcze organizacji i komitety wyborcze wyborców. Pozostałe komitety wyborcze, w tym te działające maksymalnie na obszarze jednego województwa, rejestrują właściwi terytorialnie komisarze wyborczy.

- W poniedziałek upłynął termin przyjmowania przez komisarzy i PKW zgłoszeń komitetów wyborczych, które zamierzają zgłaszać kandydatów na radnych i później wójtów, burmistrzów, prezydentów miast w nadchodzących wyborach samorządowych - zaznaczyła Agata Rycyk, dyrektor Krajowego Biura Wyborczego, Delegatury w Jeleniej Górze.

Na naszym terenie komisarze przyjęli 238 zawiadomień, z czego 4 to komitety stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, a 234 to komitety wyborcze wyborców. Zarejestrowano już 235 komitetów, a 3 zostały wezwane do usunięcia wad zawiadomienia.

- Z tego 47 komitetów zamierza zgłaszać kandydatów tylko w jednym województwie - dolnośląskim, natomiast 191 KWW zamierza zgłaszać kandydatów tylko w jednej gminie, do 20 tysięcy mieszkańców - wylicza A. Rycyk.

Spośród małych gmin możemy już podać liczbę komitetów. W Janowicach Wielkich zgłoszono 3 komitety, w Jeżowie Sudeckim 2, a w Karpaczu aż 15. W Kowarach - 6, w Mysłakowicach - 11, w Piechowicach - 7. A także: Podgórzyn - 7, Stara Kamienica - 4, a Szklarska Poręba - 8.

- Termin na zgłaszanie list kandydatów na radnego upływa 17 września - do północy można zgłaszać takie listy. Natomiast kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast można zgłaszać 26 września - dodała dyrektorka KBW w Jeleniej Górze, którego delegatura zajmuje się nie tylko wyborami w naszym mieście i powiecie jeleniogórskim, ale także w powiecie jaworskim i złotoryjskim.

Komitety już rozpoczęły zbiórkę podpisów na listach poparcia i w zależności od szczebla samorządowego, różna jest liczba wymaganych podpisów.

Twoja reakcja na artykuł?

12
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
11
46%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group