Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6817
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kasa na zimę świeci pustkami

Piątek, 19 lutego 2010, 8:44
Aktualizacja: 8:45
Autor: Ania
REGION: Kasa na zimę świeci pustkami
Zima ma się ku końcowi, czas pomyśleć o naprawie zniszczonych dróg.
Fot. Ania
Mamy długo oczekiwaną odwilż, ale o zimie, która przecież wciąż może jeszcze zaatakować, samorządowcy będą pamiętać długo: koszty związane z odśnieżaniem i porządkowaniem dróg są tak ogromne, że niektóre gminy już wydały wszystkie pieniądze, jakie były przeznaczone na ten cel.

Gmina Podgórzyn wydała już ponad czterysta tysięcy złotych. Jest to kwota, która powinna wystarczyć na cały rok i w znacznym stopniu uszczupli budżet tego samorządu. Nie bez znaczenia jest to, kiedy spadnie ostatni śnieg.

W trudnej sytuacji jest również gmina Mysłakowice, w której w ubiegłym tygodniu przekroczono kwotę, jaką przeznaczono na odśnieżanie w tym sezonie. Wydano już około 370 tysięcy zł. Potrzeba jeszcze przynajmniej 150 tysięcy zł. Dlatego też pracownicy tego samorządu zwrócili się z prośbą do powiatu jeleniogórskiego o zwiększenie dotacji, bowiem gmina odśnieża zarówno swoje drogi, jak i powiatowe.

– Nie ukrywam, że koszty związane z utrzymaniem dróg w zimę są ogromne. Poza tym obawiamy się miejscowych podtopień, a nawet powodzi, która może nas dotknąć, gdy przyjdzie znaczne ocieplenie. Będzie to również związane z wydawanie pieniędzy, które mogłyby być przeznaczone na inne cele – mówi Zdzisław Pietrowski, wójt Gminy Mysłakowice.

W nieco lepszej sytuacji jest gmina Piechowice. Tutaj na zimowe utrzymanie dróg wydano 150 tysięcy złotych, czyli połowę przeznaczonych na ten cel pieniędzy – Odśnieżaniem zajmuje się u nas ZUK, dzięki czemu prace wykonywane są praktycznie po kosztach. W przeciwieństwie do firm komercyjnych nie pobiera on opłat za tzw. gotowość.
– Wiemy także, że ze stanu dróg są zadowoleni mieszkańcy, co nas bardzo cieszy. Jest lepiej niż było w latach ubiegłych – mówi Miłosz Kamiński, sekretarz miasta Piechowic.

W tym roku o koszty związane z utrzymaniem dróg nie martwią się Janowice Wielkie i Jeżów Sudecki. Zdecydowały się bowiem zapłacić firmom ryczałtem i to one ponoszą największe koszty. – Rozwiązanie to okazało się w tym roku być bardzo dobrym. Dzięki niemu nie ponosimy strat związanych z utrzymanie dróg w zimę.
Co prawda jego mankamentem jest to, że trzeba stale monitorować, czy ulice są faktycznie dobrze porządkowane, ale radzimy sobie z tym. Korzystne jest także zawieranie umów na trzy lata. Ogłaszanie przetargów, co roku wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami. Firmy najczęściej chcą coraz więcej pieniędzy, bo musza ponieść dodatkowe wydatki chociażby związane z droższym paliwem – mówi Jerzy Grygorcewicz, wójt Janowic Wielkich.

Ryczałt może okazać się niekorzystnym rozwiązaniem w przypadku łagodnej zimy. Wówczas zarabiają firmy odśnieżające, a tracą samorządy. W tym roku wygrali zdecydowanie ci drudzy. Dla przykładu tegoroczna zima Janowice Wielkie będzie kosztować ponad 200 tysięcy złotych czyli stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę wydatki poniesione na terenie gmin Mysłakowice i Podgórzyn.

Burmistrz Kowar, największego miasta powiatu jeleniogórskiego, Mirosław Górecki zdecydował, że firmie odśnieżającej drogi będzie płacił za gotowość. Gmina płaci więc przedsiębiorstwu 1700 zł za dzień i 4200 zł za dobę, podczas której trwa akcja porządkowania ulic. Jeżeli pracownicy nie zdążą zrobić wszystkiego wciągu 24 godzin, to następnego dnia ich pracodawca zarabia już mniej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wybranego przez nas rozwiązania. Nie musimy się martwić, że odśnieżarka jedzie z pługiem do góry. Na akcję zimową wydaliśmy do tej pory ponad 602 tys. zł. Na następne miesiące pozostało nam ponad 442 tys. zł – mówi Mirosław Górecki.

Na odśnieżanie dróg wszystkie samorządy wydały więc bardzo dużo pieniędzy. Jednym udało się zaoszczędzić, drudzy stracili. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszyscy, zarówno włodarze, jak i mieszkańcy czekają z utęsknieniem na wiosnę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group