Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8047
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Karta nauczyciela idzie w odstawkę

Sobota, 20 września 2008, 8:49
Aktualizacja: 8:50
Autor: TEJO
DOLNY ŚLĄSK: Karta nauczyciela idzie w odstawkę
Fot. Archiwum
W wielu szkołach dyrekcje zatrudniają uczących na podstawie kodeksu pracy. Twierdzą, że jest to korzystniejsze niż kierowanie się zasadami zawartymi w karcie nauczyciela, której bronią związkowi działacze.

Pisze o tym Polska Gazeta Wrocławska. Karta nauczyciela to lista przywilejów zawodowych, których jak niepodległości bronią uczący. Gwarantuje, między innymi, 18-godzinny tydzień pracy, osiem tygodni wolnego, trzynastą pensję i chroni przed zwolnieniem.

Dyrektorzy są zdania, że karta bardzo często roztacza parasol nad nieudacznikami. Ale nie dlatego decydują się na zatrudnianie nauczycieli na podstawie kodeksu pracy. Po prostu w szkołach brakuje pedagogów z uprawnieniami: głównie jeśli chodzi o języki obce.

Takie osoby, po zgodzie kuratorium, też dostaną etat, ale bez nauczycielskich przywilejów. Obowiązuje ich, między innymi, 40-godzinny tydzień pracy i mają „tylko” pięć tygodni urlopu. Pensja jest negocjowana, a nie – jak w przypadku karty – uzależniona od stopnia awansu.

W ubiegłym roku kuratorium dolnośląskie pozwoliło na zatrudnienie 2500 nauczycieli „niepedagogów”. W tym roku wydano już 1600 takich dokumentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group