Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6810
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz ma, a Jelenia Góra będzie miała budżet obywatelski

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 listopada 2013, 7:16
Aktualizacja: 7:18
Autor: Angela
W najbliższych dniach okaże się jaką kwotę przeznaczy Jelenia Góra na pierwszy budżet obywatelski. O jego wydatkowaniu zadecydują mieszkańcy. W jaki sposób władze miasta chcą go podzielić i czy pójdą śladami innych miast, w których funkcjonuje on od lat?

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, daje mieszkańcom możliwość podejmowania decyzji, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego. Od dwóch lat funkcjonuje on m.in. w Karpaczu, gdzie i mieszkańcy i władze gminy widzą w nim same pozytywy.

- Każdego roku przeznaczamy na budżet obywatelski 200 tys. zł z budżetu gminnego (wynosi on ponad 30 mln zł) – mówi Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza. – Tę sumę dzielimy na cztery okręgi, z których każdy dostaje po 50 tys. zł. Z mieszkańcami z tych okręgów spotykamy się dwukrotnie: jesienią, kiedy zgłaszane są zadania oraz wiosną, kiedy mieszkańcy głosują nad zadaniami, które gmina może zrealizować – tłumaczy R. Rzepczyński.

W tym roku na przykład mieszkańcy dwóch okręgów przegłosowali opracowanie koncepcji na zagospodarowanie terenów zielonych. W innych okręgach chcieli trzech spotkań integracyjnych czy montażu dodatkowych lamp.

- Bez budżetu obywatelskiego te zadania z pewnością nie zostałyby zrealizowane tak szybko – przyznaje Ryszard Rzepczyński. - Z jednej strony ten budżet daje więc możliwość realizacji właśnie tych mniejszych inwestycji i kształtuje ich hierarchię. Z drugiej strony ludzie biorą odpowiedzialność za zadania, które sami wybierają do realizacji. Opiekują się i dbają o to, co zostało zrobione z ich udziałem. Przykładem jest rewitalizacja Młynka Miłości w Karpaczu Górnym, który mieszkańcy sami chronią przed wandalami. Z roku na rok na te spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego przychodzi coraz więcej osób, co potwierdza, że ten budżet po prostu się sprawdza – dodaje Ryszard Rzepczyński.

W Jeleniej Górze zasady podziału pieniędzy budżetu obywatelskiego nie są jeszcze znane. - W tej chwili liczymy pieniądze i zastanawiamy się czy przeznaczymy na budżet obywatelski 0,5 mln zł, 300 tys. zł czy inną kwotę – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Co do zadań, które będą z tych pieniędzy finansowane, nie będziemy robili takich konsultacji społecznych jak Karpacz, który ma około pięciu tysięcy mieszkańców, bo Jelenia Góra ma ich ponad 80 tys. Wykorzystamy chyba formę głosowania internetowego do tego celu. Nie wiemy też jeszcze czy pieniądze będą dzielone na dzielnice, czy w inny sposób. Poza budżetem obywatelskim przeznaczymy też jakąś część pieniędzy z budżetu miasta na inicjatywy z udziałem mieszkańców. Nauczeni przykładem Sobieszowa, który zdobył pieniądze na plac fitness i trzeba było tylko tych pieniędzy dołożyć, chcemy być też przygotowani na tego typu rozwiązania – dodaje M. Zawiła.

Pierwszy pełny proces tworzenia budżetu partycypacyjnego rozpoczął się w brazylijskim mieście Porto Alegre już w 1989 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Fragles 15-11-2013 7:39
Pomysł nawet spoko :p
~ 15-11-2013 9:00
Z budżetem jak z MIESIĄCZKĄ. Młode czekają z utęsknieniem a starsze zazdroszczą im bo są SUCHE. Jelenia jeszcze nie dostała. Straci CZYSTOŚĆ za rok, dobrze wiedzieć. Mam nadzieję że zostawi chociaż BOBRA.
~obywatelski 15-11-2013 9:01
tak ale w ułamku procenta bo taka kwota z całości to śmieszna aż
rymcycymcy 15-11-2013 9:36
Spotkania integracyjne ...to w wolnym tłumaczeniu popijawa na krzywy ryj ! :) ...bo nie za swoje ! :) ...taka inicjatywa jest najcenniejsza, bo wypływa z ludzkiej natury, a prawo naturalne jest ponad prawem stanowionym ! :)
~gostek 15-11-2013 9:40
Wielka radość w domu Gucia... Niech ubranka robocze mają chociaż wrażenie, że czymś zarządzają, hehe.
~ 15-11-2013 11:29
To ja poprosze jeszcze jedną fontanne!
~M. Kaflik 15-11-2013 13:26
1. Nie 80 tyś a 65 tyś mieszkańców - realnie. 2.W Karpaczu 0.6% i zaledwie 0.1% w Jeleniej Górze budżetu miasta do dyspozycji obywateli. 3. Oczywiście bez konsultacji społecznych - to będzie taki budżet obywatelski bez udziału mieszkańców. Koszmarna kadencja trwa.
~ 15-11-2013 13:27
nareszcie jakiś dobry pomysł no ale zobaczymy jak to wyjdzie
~mieszkaniec. 15-11-2013 14:02
czyli w Brazyli dalo sie to zrobic juz 24 lata temu,,, u nad do tej pory sie zastanawiaja.... Koszmarna kadencja trwa...
~ 15-11-2013 14:37
Jeden promil, mowa tu o tak małych kwotach ze az rece opadaja. Sensem budzetu obywatelskiego jest REALNY udzial obywateli miasta w decydowaniu co do alokacji srodkow z kasy. Zawila pokazal ze ma Nas w ... Gdyby bylo to np 20 czy 15% budzetu to co innego 0,1% pokazal gdzie Nas ma.
~DeROG 15-11-2013 18:20
jestem za tym aby postarać się o budowę TORU DO RAJDÓW / KJSów bądź niech miasto udostępni jakiś teren - pole, łąkę, typowy nieużytek. Znajdzie się wielu, którzy własnymi siłami i możliwościami zrobią coś aby można było się 'legalnie' i bezpiecznie wyszaleć - jednostka już zaczyna być problematyczna a i aut szkoda na tamte warunki. GŁOSUJMY ZA TOREM, będzie dla aut, quadów, cross`ow itp maszyn !
~RogDE 15-11-2013 20:07
W Goduszynie ZAGŁOSUJĘ ZA TOREM DO RAJDÓW DLA AUT, QUADÓW, CROS'ÓW ITP MASZYN oraz Papajem na prezydenta!
~abc 15-11-2013 20:12
Spotkania integracyjne to wyrzucanie pieniędzy i powinny być wyłączone z tego rodzaju partycypowania .Pieniądze z podziału niby male ale można by za nie zrobić coś trwałego a nie bzdurne imprezy typu towarzyskiego.Niech zainteresowani się integrują np w kołach emerytów i rencistów bo taka grupa z reguły uczestniczy w tego rodzaju spotkaniach
~ 15-11-2013 20:20
Budżet obywatelski przeznaczyć na budowę solidnych śmietników dla nieruchomości sprzedanych po obrysie.
~xoxo 16-11-2013 3:45
Głosowanie internetowe jest z pewnością niezbędne, wspomniany pomysł podziału na dzielnice też jest całkiem niezły, bo wtedy powinno obyć się bez "kłótni" a propos tego kto i ile dostał, a kogo jakoś tam pominięto. Poza tym budżet obywatelski z pewnością zaktywizuje nieco nieinteresującą się zbytnio polityką miasta młodzież.
~ 16-11-2013 20:31
DOLNOŚLĄZAK. Jako zasłużony dla Jeleniej Góry obywatel pozwalam sobie zaproponować budżet obywatelski. Moim wnioskiem chcę zainteresować - przede wszystkim - szefa klubu radnych SLD. Proponuję aby władze miasta zapewniły sfinansowanie w 2014 r. uroczystych obchodów święta kościelnego poświęconego Św. Józefowi Rzemieślnikowi, które w naszym kraju znane jako 1 Maja i jest prawnie ustanowione jako jedno z 3 świąt państwowych. Na świecie dzień ten obchodzony jest pn. Międzynarodowe Święto Pracy. Święto adresowane jest do tych co pracę mają oraz do tych co jej nie mają a chcieliby ją mieć we własnej ojczyźnie. Wg mnie dla godnego uczczenia Św. Józefa wystarczy kwota, stanowiąca równowartość 3 miesięcznych wynagrodzeń urzędników magistrackiego dialogu społecznego.
~ 16-11-2013 20:49
Cd. z 20:31. Jeżeli pan Wojtuś - szef radnych ...- wie o co chodzi - to niech działa w pomyślnym kierunku. A jeżeli pan Wojtuś nie wie o co biega to niech się skomunikuje ze swoimi starszymi kamratami. Oni mu to wyjaśnią albo szpadelkiem włożą do główki. No, chyba że pana Wojtusia przerasta to zadanie. I tu już się nic nie da zrobić. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group