Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 12888
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Karpacz ma, a Jelenia Góra będzie miała budżet obywatelski

Piątek, 15 listopada 2013, 7:16
Aktualizacja: 7:18
Autor: Angela
W najbliższych dniach okaże się jaką kwotę przeznaczy Jelenia Góra na pierwszy budżet obywatelski. O jego wydatkowaniu zadecydują mieszkańcy. W jaki sposób władze miasta chcą go podzielić i czy pójdą śladami innych miast, w których funkcjonuje on od lat?

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, daje mieszkańcom możliwość podejmowania decyzji, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego. Od dwóch lat funkcjonuje on m.in. w Karpaczu, gdzie i mieszkańcy i władze gminy widzą w nim same pozytywy.

- Każdego roku przeznaczamy na budżet obywatelski 200 tys. zł z budżetu gminnego (wynosi on ponad 30 mln zł) – mówi Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza. – Tę sumę dzielimy na cztery okręgi, z których każdy dostaje po 50 tys. zł. Z mieszkańcami z tych okręgów spotykamy się dwukrotnie: jesienią, kiedy zgłaszane są zadania oraz wiosną, kiedy mieszkańcy głosują nad zadaniami, które gmina może zrealizować – tłumaczy R. Rzepczyński.

W tym roku na przykład mieszkańcy dwóch okręgów przegłosowali opracowanie koncepcji na zagospodarowanie terenów zielonych. W innych okręgach chcieli trzech spotkań integracyjnych czy montażu dodatkowych lamp.

- Bez budżetu obywatelskiego te zadania z pewnością nie zostałyby zrealizowane tak szybko – przyznaje Ryszard Rzepczyński. - Z jednej strony ten budżet daje więc możliwość realizacji właśnie tych mniejszych inwestycji i kształtuje ich hierarchię. Z drugiej strony ludzie biorą odpowiedzialność za zadania, które sami wybierają do realizacji. Opiekują się i dbają o to, co zostało zrobione z ich udziałem. Przykładem jest rewitalizacja Młynka Miłości w Karpaczu Górnym, który mieszkańcy sami chronią przed wandalami. Z roku na rok na te spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego przychodzi coraz więcej osób, co potwierdza, że ten budżet po prostu się sprawdza – dodaje Ryszard Rzepczyński.

W Jeleniej Górze zasady podziału pieniędzy budżetu obywatelskiego nie są jeszcze znane. - W tej chwili liczymy pieniądze i zastanawiamy się czy przeznaczymy na budżet obywatelski 0,5 mln zł, 300 tys. zł czy inną kwotę – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Co do zadań, które będą z tych pieniędzy finansowane, nie będziemy robili takich konsultacji społecznych jak Karpacz, który ma około pięciu tysięcy mieszkańców, bo Jelenia Góra ma ich ponad 80 tys. Wykorzystamy chyba formę głosowania internetowego do tego celu. Nie wiemy też jeszcze czy pieniądze będą dzielone na dzielnice, czy w inny sposób. Poza budżetem obywatelskim przeznaczymy też jakąś część pieniędzy z budżetu miasta na inicjatywy z udziałem mieszkańców. Nauczeni przykładem Sobieszowa, który zdobył pieniądze na plac fitness i trzeba było tylko tych pieniędzy dołożyć, chcemy być też przygotowani na tego typu rozwiązania – dodaje M. Zawiła.

Pierwszy pełny proces tworzenia budżetu partycypacyjnego rozpoczął się w brazylijskim mieście Porto Alegre już w 1989 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
219
Tak
84%
Nie
9%
To zależy od pogody
7%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
112
Awaria na drodze
 
Aktualności
Posłuchają godów jeleni
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group